Connect with us

Gospodarka

PKB Polski rośnie w pierwszym kwartale szybciej niż oczekiwano

Published

on

PKB Polski rośnie w pierwszym kwartale szybciej niż oczekiwano

Zdjęcie: Feng Yu / Shutterstock.com

Jak wynika z poniedziałkowych najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, polska gospodarka rosła w pierwszym kwartale nieco szybciej niż początkowo oczekiwano.

Produkt krajowy brutto (PKB) w pierwszym kwartale wzrósł sekwencyjnie o 0,5%, po braku zmian w ostatnim kwartale 2023 r., po wcześniejszych szacunkach mówiących o spadku o 0,1%. W skróconym raporcie dynamika wzrostu w pierwszym kwartale wyniosła 0,4%.

Po stronie wydatków konsumpcja prywatna wzrosła w ciągu kwartału o 2,1 procent, a wydatki konsumentów publicznych o 1,9 procent.

W tym samym czasie nakłady brutto na środki trwałe spadły o 3%.

W ujęciu rocznym wzrost PKB w pierwszym kwartale spowolnił, według szacunków, do 1,3% z 1,7% w czwartym kwartale.

Dane pokazały także, że w pierwszym kwartale PKB skorygowany sezonowo rósł o 2 proc. rocznie szybciej niż w poprzednim trzymiesięcznym okresie, który zanotował wzrost o 1 proc.

Dane za pierwszy kwartał zostały zrewidowane w górę z 1,9%.

WSPIERAJ BUDAPESZT DZIENNIK BIZNESOWY

Produkcja dziennikarstwa godnego tej nazwy to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać wiadomości biznesowe, które działają, informacje, którym można zaufać, które są oparte na faktach i dokładne, a także prezentowane bez strachu i przychylności.

Wydawnictwa prasowe na całym świecie usilnie szukają modelu biznesowego, który umożliwiłby im dalsze zapewnianie doskonałości bez pogarszania wyników. Ostatnio niektórzy eksperymentują z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy, czyli czytelników.

Chcielibyśmy dać taką możliwość naszym czytelnikom. Zapraszamy Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij przycisk „Wspieraj BBJ” i wybierz, ile i jak często chcesz nam przesyłać swoje datki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *