Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Pięć arcydzieł malarstwa europejskiego przybywa do Polski – sekcja angielska

Published

on

Nowa wystawa nosi tytuł Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II Ze zbiorów Galerii Obrazów Dulwichpoinformowała polska państwowa agencja informacyjna PAP.

Jak sama nazwa wskazuje, w gablocie zgromadzono wybitne obrazy z londyńskiej galerii Dulwich Picture Gallery, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce.

Rubens, Teniers, van Dyck

Pięć dzieł sztuki to: Portret damy autorstwa Petera Paula Rubensa Madonna z Dzieciątkiem autor: Anthony Van Dyck Rolnicy w rozmowie autorstwa Davida Teniersa Młodszego, Wyrok Paryża autor: Adriaen van der Werff i Żołnierze grający w kości przez Salvatora Rosę.

Oprócz tego, że są uważane za arcydzieła malarstwa europejskiego XVII i XVIII wieku, łączy je to, że wszystkie zostały zakupione pod koniec XVIII wieku do obszernej kolekcji ówczesnego króla polskiego Stanisława II Augusta.

Jednak ze względu na zawirowania polityczne, które doprowadziły do ​​abdykacji króla przez Rosję i zniknięcia Polski z mapy na 123 lata, dzieła mistrzów holenderskich, flamandzkich i włoskich nigdy nie dotarły do ​​Polski.

Teraz zostały udostępnione polskiej publiczności dzięki nowej ekspozycji w Muzeum Łazienki Królewskie, współfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W liście odczytanym w piątek na początku spektaklu wicepremier i minister kultury stwierdzili Piotr Gliński powitał arcydzieła i określił wystawę jako „niesamowicie fascynującą” – podała agencja PAP.

Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II Ze zbiorów Galerii Obrazów Dulwich trwa do 1 grudnia.

(Zegarek)

Źródło: ZACIER, lazienki-krolewskie.pl

READ  Andrzej Duda: Nadal będę pełnić "funkcję arbitra niezależnego od zawirowań partyjnych" | Polityka
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.