Connect with us

Sport

Papież ostrzega przed populistycznymi zagrożeniami w miejscu narodzin demokracji – Boston News, Weather, Sports

Published

on

Papież ostrzega przed populistycznymi zagrożeniami w miejscu narodzin demokracji – Boston News, Weather, Sports

ATENY, Grecja (AP) – Papież Franciszek ostrzegł w sobotę, że „proste odpowiedzi” populizmu i autorytaryzmu zagrażają demokracji w Europie i wezwał do nowego zaangażowania w promowanie wspólnego dobra zamiast ciasnych interesów nacjonalistycznych.

Przybywając do Grecji, kolebki demokracji, Franciszek wykorzystał przemówienie do greckich przywódców politycznych i kulturalnych, aby ostrzec Europę jako całość przed zagrożeniami, przed którymi stoi kontynent. Powiedział, że tylko solidny multilateralizm może rozwiązać najpilniejsze problemy dnia, od ochrony środowiska po walkę z pandemią i ubóstwem.

„Politycy potrzebują tego, aby umieścić wspólne potrzeby ponad prywatnymi interesami” – powiedział Francis. „Niemniej jednak nie możemy nie zauważyć z niepokojem, że dzisiaj w Europie doświadczamy nie tylko wycofywania się z demokracji”.

Francis, który przeżył populistyczną erę peronistów w Argentynie i dyktaturę wojskową, często ostrzegał przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą autorytaryzm i populizm oraz niebezpieczeństwem dla Unii Europejskiej i samej demokracji.

W swoim przemówieniu nie wymienił żadnych konkretnych krajów ani przywódców. Jednak UE jest w sporze z członkami, Polską i Węgrami, w kwestii praworządności, a Warszawa nalega, aby polskie prawo miało pierwszeństwo przed polityką i przepisami UE.

Nawiasem mówiąc, tego samego dnia Franciszek ostrzegał przed populistycznym zagrożeniem Europy, Prawicowi populistyczni liderzy spotkali się w Warszawie i stwierdził, że będą ściślej współpracować, aby bronić swojej suwerenności w Parlamencie Europejskim.

Poza Unią populistyczni liderzy w Brazylii i administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa forsowali nacjonalistyczną politykę środowiskową, która była w ostrym kontraście z wezwaniem Franciszka do dbania o „nasz wspólny dom”.

Franciszek otworzył drugi etap swojej pięciodniowej podróży na Cypr i Grecję i przypomniał, że po Arystotelesie w Grecji człowiek uświadomił sobie, że jest „zwierzęciem politycznym” i członkiem wspólnoty współobywateli.

„Tu narodziła się demokracja” – powiedział Francis do greckiej prezydent Kateriny Sakellaropoulou. „Tysiące lat później ta kołyska stała się domem, wielkim domem demokratycznych narodów. Mówię o Unii Europejskiej i marzeniu o pokoju i braterstwie, które reprezentuje dla tak wielu narodów.”

READ  Sekcja III liceum sportowe terminarz, tabela wyników oraz informacje na żywo z 27 marca

To marzenie jest zagrożone w obliczu wstrząsów gospodarczych i innych zakłóceń spowodowanych pandemią, które podsycają nastroje nacjonalistyczne i sprawiają, że autorytaryzm jest „przekonujący i atrakcyjniejszy dla prostych odpowiedzi populizmu”, powiedział Francis.

„Lekarstwem nie jest obsesyjna pogoń za popularnością, pragnienie widzialności, powódź nierealistycznych obietnic… ale dobra polityka” – powiedział.

Francis pochwalił sponsorowaną przez rząd „kampanię szczepień niezbędną”, aby okiełznać koronawirusa. Odwołał się do innego greckiego lekarza-filozofa – Hipokratesa – w odpowiedzi na sceptyków szczepionkowych i zaprzeczających wirusom, z których wielu jest religijnymi konserwatystami. Franciszek powołał się na przysięgę Hipokratesa, aby nie tylko czynić to, co najlepsze dla chorych, ale „powstrzymywać się od wszystkiego, co jest szkodliwe i obraźliwe dla innych, zwłaszcza osób starszych.

Potwierdził to grecki prezydent. „Wirus rozprzestrzenia się i mutuje, wspomagany przez irracjonalne zaprzeczanie rzeczywistości i nierówności w naszych społeczeństwach” – powiedział Sakellaropoulou.

Grecja zmaga się z największą liczbą infekcji koronawirusem od początku pandemii, a liczba zgonów zbliża się do rekordowych poziomów. Jedna czwarta dorosłych w kraju pozostaje nieszczepiona, a parlament niedawno zatwierdził mandat szczepień dla osób powyżej 60. roku życia.

Podróż Franciszka została splamiona śmiercią watykańskiego ambasadora w Unii Europejskiej, arcybiskupa Aldo Giordano, 2 grudnia wśród kilku prałatów, którzy mieli pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 po obejrzeniu ostatniej mszy świętej Franciszka we wrześniu, którą świętowała Słowacja. Ambasada UE w Watykanie upierała się, że Giordano zaraził się wirusem kilka dni wcześniej podczas spotkania europejskich biskupów na Węgrzech.

Wizyta Franciszka na Cyprze iw Grecji również skupiła się na trudnej sytuacji migrantów, gdy Europa zaostrzyła swoją politykę kontroli granic. W niedzielę powróci na egejską wyspę Lesbos, którą odwiedził pięć lat temu, by spotkać się z migrantami w obozie internowania.

READ  Miasta Europy witają ukraińskich uchodźców, od loży VIP na stadionach po opiekę nad zwierzętami

W Atenach Franciszek spotyka się również z arcybiskupem Ieronymosem, głową Kościoła prawosławnego w Grecji.

W 2001 r. papież Jan Paweł II został pierwszym katolickim przywódcą, który odwiedził Grecję od ponad 1200 lat i skorzystał z okazji, by na przestrzeni wieków prosić o przebaczenie za grzechy „czynem lub zaniechaniem” katolików przeciwko prawosławiu. Wizyta Franciszka 20 lat później miała na celu dalszą poprawę powiązań katolicko-prawosławnych, które wciąż były ranione przez wielką schizmę, która podzieliła chrześcijaństwo.

Ieronymos powiedział Franciszkowi w sobotę, że podziela wizję Papieża dotyczącą tworzenia silnych powiązań, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak kryzys migracyjny i zmiany klimatyczne.

„Jeśli globalna społeczność, przywódcy potężnych państw i organizacji międzynarodowych nie podejmą odważnych decyzji, stale zagrażająca obecność bezbronnych uchodźczyń i dzieci będzie rosła na całym świecie” – ostrzegł Ieronymos.

Starszy ksiądz prawosławny przeklął Franciszka kiedy przybył do Jeronimosa i zawołał: „Papież, jesteś heretykiem!” zanim policja go przegoniła.

Franciszek przyspieszył inicjatywy międzywyznaniowe, ponieważ oba Kościoły starają się przejść od stuleci rywalizacji i nieufności do współpracy. Cerkwi szukają sojuszy także w sytuacji pogłębiającego się sporu o niezależność ukraińskiego Kościoła, który historycznie był rządzony przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

„Myślę, że obecność Papieża w Grecji i na Cyprze sygnalizuje powrót do normalnych relacji, które powinniśmy mieć… abyśmy mogli zbliżyć się do tego, co najważniejsze: jedności świata chrześcijańskiego” – powiedział Ioannis Panagiotopoulos, kolega profesor Boskości i historii Kościoła na Uniwersytecie Ateńskim, powiedział Associated Press.

Wizyta Papieża kończy się w poniedziałek.

(Copyright (c) 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie możesz publikować, transmitować, przepisywać ani redystrybuować tego materiału.)

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości prosto na swoją skrzynkę e-mail

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *