Connect with us

Świat

Papież Franciszek atakuje politykę Ameryki w Afganistanie

Published

on

Rzym – W szeroko zakrojonym wywiadzie radiowym wyemitowanym w środę papież Franciszek wezwał armię USA i jej sojuszników do wycofania się Afganistan „prawomocny”, ale skrytykował sposób jego przeprowadzenia.

O ile widzę, nie wszystkie ewentualności zostały tutaj wzięte pod uwagę „powiedział hiszpańskiej katolickiej stacji radiowej COPE.” Nie wiem, czy będzie recenzja, czy nie, ale na pewno było dużo oszustwa być może „ze strony nowych władz [of Afghanistan]. Mówię oszustwo lub dużo naiwności – nie rozumiem ”.

Papież Franciszek przemawia w Watykanie podczas wywiadu z hiszpańską stacją radiową COPE
Papież Franciszek i dziennikarz Carlos Herrera przemawiają podczas wywiadu z hiszpańską stacją radiową COPE w Watykanie na tym zdjęciu z 1 września 2021 r.

RADA / Carlos Herrera


Papież przytoczył 20-letnią wojnę w Afganistanie pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych jako przykład próby wymuszenia demokracji przez outsidera. Cytował kanclerz Angelę Merkel, którą nazwał „jedną z wielkich postaci światowej demokracji”. Jednak przypadkowo przepisał oświadczenia prezydenta Rosji Władimir Putin.

„’Konieczne jest położenie kresu nieodpowiedzialnej polityce zewnętrznej interwencji i budowaniu demokracji w innych krajach, ignorując tradycje narodów”. Zwięzłe i przekonujące – powiedział Papież i powiedział, że cytuje Merkel – myślę, że to wiele mówi i każdy może to interpretować, jak chce.

Rzeczywiście, to Putin użył bardzo podobnych słów, gdy spotkał się z Merkel podczas wizyty niemieckiej głowy państwa w Rosji 20 sierpnia.


Biden broni wycofania się USA z Afganistanu

01:43

W 90-minutowym wywiadzie papież Franciszek ujawnił również nowe szczegóły dotyczące operacji brzucha 4 lipca z powodu objawowego zwężenia uchyłka, czyli zwężenia okrężnicy.

Powiedział, że pielęgniarka Watykańskiej Służby Zdrowia „uratowała mi życie”, zachęcając go do wyboru operacji zamiast polegania na antybiotykach, jak zalecali niektórzy lekarze.

„Z pewnością te rzeczy, które rodzą się z uchyłków… i kto wie… ulegają deformacji, martwicy… usunięto mu około 13 cali jelita grubego. Operacja wymagała 11-dniowego pobytu w szpitalu.

Francis zaprzeczył również niedawnym pogłoskom we włoskich mediach, że planuje zrezygnować, mówiąc, że ta myśl nigdy nie przyszła mu do głowy. „Kiedy papież jest chory, wokół konklawe zawsze wieje wiatr lub huragan” – powiedział COPE, odnosząc się do tajnego spotkania, na którym zbierają się kardynałowie, aby wybrać nowego papieża.


Papież Franciszek wraca do zdrowia w szpitalu

01:24

Powiedział, że całkowicie wyzdrowiał i był w stanie jeść, co chciał, a także trzymać swój normalny, napięty harmonogram.

Oprócz zbliżającej się podróży na Węgry i Słowację we wrześniu potwierdził również, że weźmie udział w konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w Szkocji w listopadzie, a w najbliższej przyszłości pojedzie do Grecji, Cypru i Malty.

READ  WHO klasyfikuje EG.5 jako „interesujący wariant” COVID-19
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *