Connect with us

Świat

Panda Tuan Tuan, symbol zjednoczenia z Chinami, umiera w Tajpej

Published

on

Panda Tuan Tuan, symbol zjednoczenia z Chinami, umiera w Tajpej

TAIPEI, Tajwan (AP) – Tuan Tuan, jedna z dwóch gigantycznych pand podarowanych Tajwanowi z Chin, zmarła w sobotę po krótkiej chorobie, podało zoo w Tajpej.

Nie podano przyczyny śmierci, ale wcześniejsze doniesienia mówiły, że panda miała złośliwego guza mózgu, co skłoniło Chiny do wysłania dwóch ekspertów na Tajwan na początku tego miesiąca, aby pomóc w jego leczeniu.

Według tajwańskich doniesień prasowych Tuan Tuan nie reagował i został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną po serii napadów padaczkowych w sobotę.

Tuan Tuan i jego pomocnik Yuan Yuan zostali podarowani zoo w 2008 roku, w czasie ocieplenia stosunków między Chinami a Tajwanem, które rozpadły się w wojnie domowej w 1949 roku. Obie urodziły się w Chinach w 2004 roku iz powodzeniem doczekały się pary młodych na Tajwanie.

Średnia długość życia pand na wolności wynosi 15-20 lat, podczas gdy w niewoli mogą żyć 30 lat lub więcej.

Stosunki między Pekinem a Tajpej gwałtownie się pogorszyły w latach od przyjazdu pary, a Chiny zerwały stosunki w 2016 r.

Chiny wysyłają pandy za granicę jako dowód dobrej woli, ale zachowują własność zwierząt i wszelkich młodych, które produkują. Nieoficjalna maskotka narodowa, zwierzęta pochodzą z południowo-zachodnich Chin, rzadko się rozmnażają i polegają prawie wyłącznie na diecie z bambusa.

Szacuje się, że na wolności żyje około 1800 pand, a kolejne 500 żyje w ogrodach zoologicznych lub rezerwatach, głównie w Syczuanie, gdzie są gatunkiem chronionym, ale nadal są zagrożone utratą siedlisk.

READ  Rosja twierdzi, że statki płynące na Ukrainę zostaną sklasyfikowane jako wrogie: aktualizacje na żywo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *