Connect with us

Świat

Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz klimatyczny prowadzony wspólnie z BlackRock

Published

on

Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz klimatyczny prowadzony wspólnie z BlackRock
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły w piątek, że przekażą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz, którego celem będzie przekierowanie kapitału sektora prywatnego na inwestycje klimatyczne i poprawa finansowania globalnego Południa.
  • Zarządowi Alterry będzie przewodniczył sułtan al-Jaber, który kontrowersyjnie jest zarówno prezydentem COP28, jak i szefem państwowego giganta naftowego ADNOC.

Sułtan Ahmed Al Jaber, przewodniczący konferencji UNFCCC COP28 w sprawie zmian klimatu, bierze udział w konferencji prasowej po sesji otwierającej konferencję, która odbędzie się 30 listopada 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Sean Gallup | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły w piątek, że przekażą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz klimatyczny, z gigantami finansowymi BlackRock, Brookfield i TPG wkraczającymi jako pierwsi partnerzy startowi.

Fundusz o nazwie Alterra ma na celu zebranie 250 miliardów dolarów na inwestycje do 2030 roku i skoncentruje się na poprawie dostępu do finansowania, szczególnie dla krajów Globalnego Południa – szeroko rozwijające się kraje Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Oceanii odnoszą się – a rynki prywatne bezpośrednio do klimatu inwestycje. Jego działalność będzie skoncentrowana na tematy takie jak transformacja energetyki, dekarbonizacja przemysłu i technologia klimatyczna.

Oświadczenie nadeszło drugiego dnia szczytu klimatycznego COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Prezydent COP28 Sultan al-Jaber, który jest także dyrektorem zarządzającym Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), obejmie stanowisko prezesa Alterra. On stwierdził w oświadczeniu, że „wielkość i struktura funduszu wywołają efekt mnożnikowy w inwestycjach ukierunkowanych na klimat, co czyni go niezrównanym narzędziem”.

Majid al-Suwaidi, dyrektor generalny COP28, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego Alterra, a nadzór nad funduszem będzie sprawował Lunate, nowy podmiot zarządzający aktywami z siedzibą w Abu Zabi.

COP, coroczne spotkanie głów państw, naukowców, ekologów, aktywistów, liderów biznesu i nie tylko, odbędzie się w Emiratach w dniach 30 listopada–12 grudnia tego roku.

READ  Rosyjska FSB aresztuje osiem osób za zamach na Most Krymski

Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się pod presją, aby zostać gospodarzem konferencji w 2023 r., ponieważ nominacja al-Jabera była szeroko krytykowana na początku roku ze względu na możliwy konflikt interesów związany z jego rolą w przemyśle paliw kopalnych. Od tego czasu urzędnicy COP28 argumentował Celem tegorocznego szczytu jest zaangażowanie sektora prywatnego.

Pierwszym przełomowym krokiem było w czwartek kraje uzgodnione szczegóły dotyczące funduszu na wypadek klęsk żywiołowych, który ma pomóc krajom dotkniętym kryzysem klimatycznym, w oparciu o historyczne porozumienie wynegocjowane podczas COP27 w Egipcie w zeszłym roku.

Jednak dobra wiara w zamiary Zjednoczonych Emiratów Arabskich w zakresie transformacji energetycznej została ponownie zakwestionowana tuż przed szczytem, ​​gdy dokumenty uzyskane przez organizację non-profit zajmującą się dziennikarstwem śledczym zdawały się wskazywać, że al-Jaber zamierzał negocjować kontrakty na paliwa kopalne z 15 krajami, o czym dyskutowano podczas konferencji.

Na środowej konferencji prasowej al-Jaber nazwał raport „fałszywym, nieprawdziwym, fałszywym i niedokładnym”, natomiast rzecznik COP28 stwierdził, że dokumenty są niedokładne i nie będą wykorzystywane podczas COP28 podczas spotkań.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *