Connect with us

Świat

Palestyńczycy wyśmiewają „ultimatum” Abby wobec Izraela

Published

on

Mahmoud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, wzywa Izrael do: Wycofanie się na linie sprzed 1967 r. jeden rok wywołał kpiny wśród kilku Palestyńczyków, którzy ponownie wezwali go do rezygnacji.

Abbas przedstawił Izraelowi swoje ultimatum w nagranym przemówieniu na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w piątek.

Odnosząc się do swojego planu zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej pod auspicjami członków Kwartetu – USA, Unii Europejskiej, Rosji i Organizacji Narodów Zjednoczonych – Abbas powiedział: „Aby zapewnić, że nasza inicjatywa nie będzie wieczysta, musimy ogłosić, że Izrael , mocarstwo okupacyjne ma rok na wycofanie się z okupowanych w 1967 r. terytoriów palestyńskich, w tym Jerozolimy Wschodniej, a my jesteśmy gotowi w tym roku pod auspicjami Międzynarodowego Kwartetu i zgodnie z rezolucjami ONZ.

Abbas ostrzegł, że Palestyńczycy cofną uznanie Izraela i udadzą się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jeśli prośba nie zostanie spełniona.

Przemawiając do izraelskich przywódców, Abbas powiedział: „Nie uciskaj ani nie nakłaniaj narodu palestyńskiego ani nie pozbawiaj ich godności i prawa do ich ziemi i ich państwa, ponieważ zniszczysz wszystko. Nasza cierpliwość i cierpliwość naszych ludzi mają granice. To jest nasz kraj, nasza Jerozolima, nasza palestyńska tożsamość i będziemy jej bronić, dopóki okupanci nie odejdą.”

Wysocy rangą urzędnicy AP i rządząca frakcja Fatah chwalili Abbasa, opisując jego przemówienie jako „odważne, bezprecedensowe i historyczne” i opisując je jako „kamień milowy” w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

READ  Osuwisko w Norwegii pogrzebuje domy w błocie; Nadal brakuje 10 osób

Premier AP Mohammad Shtayyeh z zadowoleniem przyjął przemówienie, mówiąc, że „stawia społeczność międzynarodową przed jej obowiązkiem zakończenia izraelskiej okupacji”.

Shtayyeh opisał przemówienie jako „mapę drogową zakończenia okupacji w ciągu roku”, dodając, że „albo [Palestinian] Państwo na granicy z 1967 r. lub państwo na granicy z 1947 r. wg [UN] Rozdzielczość partycji 181. ”

Miał na myśli rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która wzywała do podziału rządzonego przez Brytyjczyków mandatu Palestyny ​​na państwo żydowskie i arabskie. Rezolucja została przyjęta przez Żydów w Palestynie, ale odrzucona przez Arabów.

Kilku urzędników Fatahu, w tym Jibril Rajoub, również pochwaliło przemówienie Abbasa, mówiąc, że jego wypowiedzi wyrażają życzenia wszystkich Palestyńczyków.

Wielu Palestyńczykówszydził jednak z przemówienia Abbasa, zwłaszcza z jego rocznego ultimatum skierowanego do Izraela, by wycofał się na linie sprzed 1967 r., w tym do Wschodniej Jerozolimy.

Prezydent AP nie powiedział nic nowego w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, argumentowali.

Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas poprawia okulary podczas słuchania wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antony Blinken (nie na zdjęciu) w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu 25 maja 2021 r. (Zdjęcie: ALEX BRANDON / POOL PRZEZ REUTERS)

Krótko po wystąpieniu aktywiści mediów społecznościowych tweetowali pod hashtagami „Abbas mnie nie reprezentuje” i „Odejdź”. Niektórzy sarkastycznie pytali, czy zamierza rozpocząć nowe powstanie, czy powrócić do walki zbrojnej, jeśli Izrael nie wypełni ultimatum.

„Mowa starego człowieka reprezentuje mniej niż 19% naszego narodu” – skomentował palestyński pisarz Iyad al-Qarra.

Sondaż opublikowany w zeszłym tygodniu przez Palestyńskie Centrum Polityki i Badań Sondażowych wykazał, że prawie 80% palestyńskiej opinii publicznej wzywa Abbasa do ustąpienia.

Niektórzy Palestyńczycy dołączali zdjęcia śmiejących się emotikonów do postów zawierających wezwanie Abbasa do Izraela, by wycofał się na linie sprzed 1967 roku w ciągu roku.

„Wow, jestem pewien, że Izraelczycy są w stanie histerii z powodu ultimatum prezydenta Abbasa” – powiedział Akram Maslamani, student uniwersytetu z Zachodniego Brzegu, w obraźliwym komentarzu. „Po tych wszystkich latach obudził się i stwierdził, że Izrael nadal okupuje naszą ziemię. Ten człowiek stał się żartem ”.

READ  Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „natychmiast”

„Abbas w skrócie: uznał fiasko polityki Autonomii Palestyńskiej i Fatah, że okupacja nadal odmawiała naszym ludziom praw, że zakłady na społeczność międzynarodową zawiodły i że dyplomacja palestyńska zawiodła” – skomentował Palestyńczyk dziennikarz Ayman Abed.

Znany palestyński politolog dr. Fayez Abu Shamaleh powiedział, że przed przemówieniem palestyńskie media sprawiały wrażenie, że Abbas zrzuca bombę.

„Śledziłem media Autonomii Palestyńskiej przed przemówieniem Mahmouda Abbasa” – powiedział Abu Shamaleh. „Rozmawiali o „Dniu Zmartwychwstania” na Zgromadzeniu Ogólnym, o niespodziankach, jakie zrobi prezydent, o ucieczce Izraelczyków z regionu io ludziach czekających przed kanałami satelitarnymi, aby zobaczyć swojego prezydenta. Prawda jest taka, że ​​99% Palestyńczyków nie posłuchało mowy i nie przejmowało się nią ”.

Palestyński prawnik Hasan Mezyed powiedział, że to nie pierwszy raz, kiedy Abbas groził Izraelowi. Mezyed zwrócił uwagę, że Abbas nie podejmował w przeszłości przez instytucje palestyńskie decyzji o zatrzymaniu koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem.

Użytkownik mediów społecznościowych Raed Abu Jarad zauważył z pogardą: „Mahmoud Abbas daje okupacji cały rok na wycofanie się z okupowanych terytoriów, w przeciwnym razie odpowiedź będzie brzmiała: „Zostaw nas w spokoju, odejdź, wystarczy, a nasza cierpliwość jest ograniczona. ’ ”

Działacz polityczny Issa Amro określił przemówienie Abbasa jako „słabe” i powiedział, że nie pasuje do aspiracji Palestyńczyków.

Amro oskarżył Abbasa, że ​​nie nazywa Izraela „państwem apartheidu”.

Zwracając się do prezydenta, powiedział: „Wpisanie swojego nazwiska do historii i zakończenie życia w honorowy sposób to prawdziwa walka z korupcją, reforma OWP i Fatahu oraz reforma wszystkiego, co zniszczyliście”.

Hamas i inne frakcje palestyńskie również skrytykowały przemówienie Abbasa, ale skupiły się na jego twierdzeniu, że jest zainteresowany przeprowadzeniem wyborów powszechnych i że Palestyńczycy cieszą się demokracją i pluralizmem.

Rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum powiedział, że przemówienie było „odtworzeniem nieudanej polityki AP” i „jasnym uznaniem niezdolności Abbasa do osiągnięcia czegokolwiek poprzez porozumienia z Oslo”.

READ  Rzadka burza śnieżna w Hiszpanii powoduje śmierć 4 osób i powoduje zastój w kraju

Barhoum odrzucił przemówienie Abbasa o demokracji i pluralizmie jako „złe”. „Polityczne aresztowania, tortury i zabójstwa przeciwników politycznych na Zachodnim Brzegu są na to najlepszymi dowodami” [PA’s] reżim totalitarny ”- powiedział.

Ruch Al-Ahrar, sieć popieranych przez Hamas dysydentów Fatah w Strefie Gazy, powiedział, że przemówienie Abbasa nie jest niczym nowym, jak tylko „kontynuacją retoryki bezradności i porażki”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.