Connect with us

Świat

Palestyńczycy przyznają, że schwytanie więźniów jest dowodem na możliwości izraelskich służb wywiadowczych”

Published

on

ten odzyskanie z ostatnich dwóch więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa w sobotni wieczór, pokazuje, że Izrael ma bardzo dobre źródła wywiadowcze na Zachodnim Brzegu, powiedzieli w niedzielę mieszkańcy Jenin.

Odbicie Ayham Kamamji i Munadel Enfayat jest również ciosem w uzbrojonych ludzi Fatahu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) w obozie dla uchodźców w Jenin, którzy w ostatnich dniach zobowiązali się bronić uchodźców i udaremniać wszelkie próby IDF, obóz lub miasto Jenin, powiedzieli mieszkańcy.

Członkowie PIJ Kamamji i Enfayat poddali się IDF po tym, jak dziesiątki żołnierzy otoczyło dom, w którym ukrywali się we wschodniej części miasta Jenin.

Obaj ukryli się w domu Abdel Rahmana Abu Ja’fara, handlarza odzieżą, którego brat Ehab był jednym z dowódców Brygad Męczenników Fatah al-Aksa podczas Drugiej Intifady.

Abdel Rahman Abu Ja’far został aresztowany przez IDF wraz z uchodźcami.

zamaskowani uzbrojeni mężczyźni na ulicach obozu dla uchodźców w Jenin (Zdj .: KHALED ABU-TOAMEH)

„Aresztowanie dwóch więźniów pokazuje, że Izrael ma kolaborantów w Jenin” – powiedział mieszkający w Jenin Abdullah al-Natour. „Niestety zawsze byli współpracownicy nie tylko w Dżeninie, ale w większości miast, wsi i obozów dla uchodźców”.

Podczas I Intifady, która wybuchła w 1987 roku, uzbrojeni mężczyźni powiedział, że w rejonie Jenin zabił wielu Palestyńczyków podejrzanych o współpracę z Izraelem. Celowali także w żołnierzy i obywateli Izraela.

Następnie powiązana z Fatah grupa zbrojna o nazwie Fahd al-Aswad (Czarna Pantera) zabiła kilku podejrzanych informatorów w rejonie Jenin i zmusiła wielu innych do ucieczki. IDF utworzyło specjalny obóz o nazwie Fahmeh na południowych obrzeżach Dżeninu dla domniemanych kolaborantów i ich rodzin. Inne rodziny zostały przeniesione do społeczności arabskich w Izraelu.

READ  Hongkong wprowadza kompleksowe krajowe zasady bezpieczeństwa dla szkół

Niektórzy palestyńscy użytkownicy mediów społecznościowych oskarżyli Autonomię Palestyńską o pomoc Izraelowi w znalezieniu dwóch uchodźców. Koordynacja bezpieczeństwa między siłami bezpieczeństwa AP i IDF umożliwiła Izraelowi wytropienie uchodźców, powiedzieli.

Wysoki rangą urzędnik AP w Jenin zaprzeczył oskarżeniom, mówiąc, że palestyńskie siły bezpieczeństwa nie miały nic wspólnego z aresztowaniami.

W ostatnich dniach bandyci Fatah i PIJ ostrzegali, że Izrael „zapłaci wysoką cenę”, jeśli IDF wkroczy do obozu lub miasta Jenin, aby odzyskać zbiegłych więźniów.

Ale większości uzbrojonych mężczyzn nigdzie nie było widać, gdy duża liczba ochroniarzy włamała się do różnych części Dżeninu w celu dywersji.

W niedzielę kilku mieszkańców Jenin szydziło z gróźb bandytów.

„Uzbrojeni ludzie obiecali udaremnić izraelską inwazję na Jenin” – powiedział Bassam Ata. – Po co tak grozić, skoro wiesz, że nic nie możesz zrobić, gdy żołnierze najeżdżają Jenin?

Działacz Fatahu w obozie dla uchodźców w Jenin powiedział, że on i jego przyjaciele spodziewali się, że IDF dokona nalotu na obóz, ale nie na okolicę Jenin, w której ukrywali się uchodźcy.

„Dwóch mężczyzn było poza [refugee] Obóz – powiedział. „Gdyby zostali w obozie, armia izraelska nie byłaby w stanie ich schwytać. Na wojsko czekało kilkudziesięciu uzbrojonych mężczyzn”.

Tymczasem palestyńscy urzędnicy i frakcje pochwalili sześciu więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa i zostali później aresztowani przez izraelskie siły bezpieczeństwa.

Ucieczka zwróciła uwagę świata na „trudną sytuację” palestyńskich więźniów w Izraelu, powiedzieli i przyrzekli kontynuować starania o uwolnienie wszystkich więźniów. Fakt, że zbiegli więźniowie zostali ponownie aresztowani, nie umniejsza ich „wielkiego osiągnięcia”, jakie osiągnęli, uciekając z więzienia o zaostrzonym rygorze – dodali.

Członek Komitetu Wykonawczego OWP Wasel Abu Yusef pochwalił zbiegłych więźniów jako „bohaterów” i wezwał Palestyńczyków do kontynuowania kampanii na rzecz wszystkich więźniów bezpieczeństwa.

READ  Koronawirus w Belgii. Zdecydowano o dalszych ograniczeniach

W wywiadzie dla stacji radiowej AP Voice of Palestine wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do „przyspieszenia śledztwa w sprawie zbrodni okupacyjnych przeciwko więźniom”.

Inny urzędnik OWP, Ahmed Majdalani, pochwalił sześciu uchodźców za zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na problem wszystkich więźniów.

Powiedział, że przywódcy Autonomii Palestyńskiej planują poruszyć kwestię więźniów podczas nadchodzącego spotkania w Nowym Jorku przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Qadoura Fares, szef Palestyńskiego Klubu Więźniów w Ramallah, powiedział, że sześciu więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa, „przywróciło jedność na palestyńskiej ulicy i zademonstrowało znaczenie jedności”.

Hamas powiedział, że palestyńskie grupy „oporu” będą nadal pracować nad uwolnieniem wszystkich więźniów bezpieczeństwa.

Nadszedł czas, aby „odciąć izraelskie ramię, które ich porwało” dwóm uchodźcom w Jenin, powiedział rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum.

Wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Ahmed Bahr, potępił Izrael za odzyskanie zbiegłych więźniów w Jenin.

Aresztowanie dwóch uchodźców „nie oznacza końca historii”, powiedział, dodając, że ucieczka zadała poważny cios Izraelowi. Hamas dołoży wszelkich starań, aby uwolnić wszystkich więźniów bezpieczeństwa – dodał.

Aresztowanie sześciu uchodźców „nie usunie skutków klęski wyrządzonej okupacji”, powiedział PIJ w oświadczeniu.

Ponowiła swoje zobowiązanie do kontynuowania pracy na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów i pociągnęła Izrael do odpowiedzialności za wszelkie szkody w życiu więźniów.

PIJ wezwał również wojskowe skrzydła frakcji palestyńskich do „pozostania w stanie gotowości i wysokiej gotowości do obrony więźniów”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *