Connect with us

Świat

Oto czynniki odgrywające rolę w Strefie Gazy w obliczu trwającego zastoju w walkach

Published

on

Oto czynniki odgrywające rolę w Strefie Gazy w obliczu trwającego zastoju w walkach

Pod naciskiem swoich sojuszników, aby złagodzić kryzys humanitarny w Gazie, w miarę jak kraj wita izraelskich zakładników w domu w ramach kruchego zawieszenia broni, Izrael stoi przed coraz trudniejszymi decyzjami dotyczącymi przyszłości wojny z Hamasem.

Izraelscy przywódcy przysięgli wyeliminowanie Hamasu, grupy kontrolującej Gazę od 2007 roku i która 7 października przeprowadziła niszczycielskie ataki na Izrael. Obiecali także, że tego dnia sprowadzą wszystkich z około 240 osób porwanych przez Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne.

Premier Benjamin Netanjahu przytoczył odzyskanie zakładników jako uzasadnienie swojego wsparcia dla przerwy w izraelskiej inwazji lądowej, a także powiedział, że izraelska armia jest gotowa wznowić walki natychmiast po wygaśnięciu porozumienia o zawieszeniu broni.

Zapisz się na biuletyn The Morning z The New York Times

Ale porozumienie daje także Hamasowi czas na przegrupowanie się i wycofanie, co utrudnia Izraelowi osiągnięcie celu, jakim jest jego wykorzenienie. Zwolnienie przez Izrael Palestyńczyków z aresztu lub przetrzymywania na mocy porozumienia zbiegło się z rosnącym poparciem dla Hamasu na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu.

Przedłużone zawieszenie broni umożliwiło także dotarcie pomocy do większej liczby spośród 2,2 miliona mieszkańców Gazy, z których większość została wysiedlona w wyniku walk i cierpi na poważne niedobory żywności, leków i paliwa.

Gdzie jest porozumienie o zawieszeniu broni?

Według Kataru, który pełnił rolę mediatora w rozmowach, Izrael i Hamas przedłużyły swoje krótkie zawieszenie broni z czterech do sześciu dni. Porozumienie dotrzymujemy kroku pomimo zarzutów obu stron, że druga strona je naruszyła.

Od piątku Hamas uwolnił co najmniej 60 izraelskich zakładników, a Izrael uwolnił 180 uwięzionych Palestyńczyków. Od piątku w drodze odrębnych negocjacji uwolniono dziewiętnastu kolejnych zakładników w Gazie – 17 Tajlandczyków, Filipińczyka i rosyjsko-izraelskiego podwójnego obywatelstwa.

Gdzie jest izraelska kampania militarna?

READ  W niektórych częściach Wielkiej Rafy Koralowej w Australii występuje największa pokrywa koralowa od 36 lat

Zanim w piątek porozumienie o zawieszeniu broni weszło w życie, izraelskie wojsko tygodniami bombardowało Gazę i twierdziło, że trafiło w ponad 15 000 celów. W zamachu bombowym na gęsto zaludnionych obszarach miejskich użyto bardzo dużej broni, a palestyńskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną rządu Hamasu podały, że zginęło ponad 13 000 osób, w tym tysiące dzieci. Bombardowania, duża liczba ofiar śmiertelnych i wysiedlenie większości z 2,2 miliona mieszkańców Gazy wywołały międzynarodowe oburzenie w związku ze skalą izraelskiej kampanii.

Izrael oświadczył, że obiera za cel Hamas w całej Strefie Gazy, w tym w miejscach, w których jego członkowie przebywają wśród ludności cywilnej, takich jak szpitale i schroniska, a także w rozległej sieci podziemnych tuneli.

Na początku wojny izraelskie wojsko nakazało ewakuację północnej Strefy Gazy przed rozpoczęciem inwazji lądowej. Ponad milion ludzi uciekło na południe, a inwazja rozpoczęła się pod koniec października.

Wojska izraelskie zajęły pas północnej Gazy w kształcie litery C: północną krawędź tego pasa, pas wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i środkowy pas poniżej miasta Gaza. Siły w dużej mierze otoczyły miasto Gaza i podzieliły pas na pół, aby przełamać kontrolę Hamasu nad enklawą i wypędzić ją z największego miasta. Wydaje się jednak, że są części północnej Gazy, których izraelskie wojsko nie kontroluje.

Siły izraelskie dotarły także do szpitali w Strefie Gazy i zajęły Shifę, największy i najnowocześniejszy szpital w Strefie Gazy. Izrael stwierdził, że Hamas wykorzystywał tunele pod szpitalem jako centrum dowodzenia, czemu grupa i personel szpitala zaprzeczyli.

Od tego czasu izraelskie wojsko próbowało przedstawić dowody na swoje twierdzenia, publikując filmy przedstawiające fragmenty szybu tunelu na terenie kompleksu Shifa oraz pomieszczenia wewnątrz tunelu. Jednak wojska izraelskie poruszały się powoli i uważały na materiały wybuchowe i pułapki.

Wojsko oświadczyło, że zniszczyło niektóre tunele Hamasu, ale nie poinformowało, że jego żołnierze w nich walczyli.

READ  Marine Le Pen zmieniła politykę i przegrała wybory prezydenckie w 2017 roku

Członek izraelskiego gabinetu wojennego Ron Dermer powiedział Sky News 7 listopada, że ​​od początku wojny izraelskie wojsko zabiło „kilka tysięcy” bojowników Hamasu. Powiedział, że w tamtym momencie było ich ponad 3000, a „prawdopodobnie blisko 4000”. Izraelscy urzędnicy szacują, że przed rozpoczęciem wojny Hamas liczył około 25 000 członków.

Według izraelskiej armii od rozpoczęcia ofensywy lądowej zginęło ponad 70 izraelskich żołnierzy.

A co z przywództwem Hamasu?

Hamas przyznał się do śmierci kilku dowódców biorących udział w wojnie, w tym co najmniej jednego wyższego rangą urzędnika. Uważa się, że zginęło wielu innych urzędników i dowódców Hamasu. Yahya Sinwar, twardogłowy przywódca Hamasu w Gazie, pozostaje głównym celem sił izraelskich.

Izraelscy przywódcy oświadczyli, że nie chcą ponownie zająć Gazy po wojnie i nie jest jasne, w jaki sposób i czy będą w stanie całkowicie wypędzić Hamas ze Strefy Gazy. Natomiast na Zachodnim Brzegu, okupowanym przez izraelskie wojsko, poparcie dla Hamasu wzrosło w związku z niedawnymi uwolnieniami Palestyńczyków i rosnącą frustracją wobec Władzy Palestyńskiej, która nadzoruje Zachodni Brzeg.

Przywództwo polityczne Hamasu jest poza zasięgiem Izraela. Katar gości przywódców politycznych Hamasu w swojej stolicy, Doha, gdzie katarski urzędnicy dołączyli do Egiptu i Stanów Zjednoczonych, pośrednicząc w rozmowach między Izraelem a Hamasem.

około 2023 r. The New York Times Company

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *