Connect with us

Nauka

Oto, co czytałeś w 2021 r.: 10 najchętniej czytanych historii JTA

Published

on

(JTA) – 2021 był rokiem wyjątkowym. Zaczęło się od gwałtownego powstania na Kapitolu, kontynuowane było międzynarodowym naciskiem na szczepienia, a zakończyło kolejnym wariantem COVID, który zagrażał okresowi świątecznemu.

Żydzi robili wiadomości w polityce, religii, nauce i filantropii, a było wiele historii o Izraelu i antysemityzmie; Sztuka i kultura; i lżejsza strona trudnego roku. Mimo to Żydowska Agencja Telegraficzna była tutaj, aby zapewnić naszym czytelnikom rzetelne i bezstronne relacje o wszystkich wiadomościach interesujących i niepokojących społeczność żydowską.

Więc co czytałeś w 2021 roku? Oto nasze 10 najczęściej czytanych historii roku.

10. Syn żydowskiego sędziego, który przewodził narodowej grupie synagogalnej, był wśród tłumu, który wszedł na Kapitol. Shira Hanau (7 stycznia)

Aaron Mostofsky, po prawej, był jednym z protestujących, którzy weszli na Kapitol 6 stycznia 2021 r. (Zrzut ekranu policji DC)

Po powstaniu 6 stycznia na Kapitolu dowiedzieliśmy się więcej o osobach i grupach, które brały udział w zamieszkach. Jednym z uczestników był Aaron Mostofsky, syn Stevena (Shlomo) Mostofsky’ego, sędziego w Nowym Jorku i byłego prezesa stowarzyszenia pro-Trump orthodox, National Council of Young Israel.

9. Charles Barkley żartuje, że schudł, żeby zatańczyć godzinę na żydowskim weselu córki autorstwa Gabe’a Friedmana (4 marca)

Charles Barkley

Charles Barkley przemawia z podium przed odsłonięciem jego rzeźby w centrum szkoleniowym Philadelphia 76ers w Camden, NJ, 13 września 2019 r. (Mitchell Leff / Getty Images)

W mniej poważnych wiadomościach członek NBA Hall of Fame, Charles Barkley, powiedział Jimmy’emu Kimmelowi w marcu, że ma nadzieję schudnąć, przygotowując się do ślubu córki z Żydem. Był szczególnie skoncentrowany na tanecznej części podnoszonych krzeseł.

„Słuchaj, potrzebuję wszystkich Żydów na pokładzie, bracie. Bo w sobotę po prostu schudnę, stary — powiedział Barkley. „To tak, jakbym był żołnierzem, z wszystkimi rękami na pokładzie”.

Nie martw się, czas minął dobrze.

READ  przejść przez komiksy

8. Mila Kunis, Neil Patrick Harris, Helen Mirren i ponad 200 innych celebrytów podpisują list potępiający kulturowy bojkot Izraela Shira Hanau (27 października)

Mila Kunis w filmie, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku

Mila Kunis w filmie, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, 29 sierpnia 2021 r. (MEGA / Getty Images)

W październiku grupa ponad 200 celebrytów, w tym aktorzy Mila Kunis, Billy Porter, Neil Patrick Harris i Helen Mirren, podpisała list otwarty, sprzeciwiając się próbom bojkotu festiwalu filmowego LGBTQ w Tel Awiwie.

List został opublikowany w odpowiedzi na wezwania aktywistów Bojkotu, Divestmentu i Sankcji do bojkotu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego LGBTQ+ w Tel Awiwie, zwanego również TLVFest, corocznego festiwalu filmowego LGBTQ, który powstał w 2006 roku.

7. Rozmowa z synem, który napisał wirusowy nekrolog dla swojej matki „przerośniętej żydowskiej wieśniaczki” Julia Gergely (16 grudnia)

Nieżyjący już Renay Mandel Corren trzyma rękę swojego syna Andy’ego, którego nekrolog matki stał się wirusowy. (Dzięki uprzejmości Andy Corren)

Nieczęsto zdarza się, że nekrologi stają się wirusowe. Ale nekrolog Andy’ego Correna do matki był daleki od powszechnego. Zaczął: „W sobotę w El Paso zginął przerośnięty żydowski wieśniak”. Lekceważący artykuł Correna, opublikowany w Fayetteville Observer, szybko stał się popularny.

Corren nie spodziewał się, że jego dzieło będzie rezonować tak mocno, jak to miało miejsce. Po prostu próbował uhonorować swoją matkę najlepiej, jak potrafił: z humorem.

„O tej porze roku, z pandemią, rządem i środowiskiem, sprawy mają się bardzo źle. Dobrze też się śmiać – powiedział. „To była specjalność mojej mamy, śmianie się z małej tragedii”.

6. „Śmierć Żydom”, krzyczą polscy nacjonaliści podczas demonstracji, paląc książkę o Żydach w Polsce autor: Cnaan Liphshiz (12 listopada)

Uczestnicy wiecu nacjonalistycznego palą książkę w Kaliszu, 11 listopada 2021 r. (Karolina Pawliczak / Twitter)

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Polsce w listopadzie odbył się wiec palenia książek w Kaliszu, mieście liczącym około 100 tysięcy mieszkańców, 120 mil na południowy zachód od Warszawy.

READ  Papa Johns dostarcza pizzę „kosmiczną” inspirowaną skrzydlatym chorizo

Na wiecu polscy nacjonaliści spalili książkę, która symbolizowała prosperowanie Żydów w Polsce pod ochroną państwa. Opublikowany w 1264 r. Statut Kaliski stanowił przez wieki podstawę prawną stosunków między nie-Żydami a Żydami w Polsce. Odzwierciedlając nacjonalistyczną furię w całej Europie, uczestnicy skandowali „Śmierć Żydom”, paląc kopię prawa.

5. Największy film o Holokauście, jaki kiedykolwiek powstał, z udziałem Steve’a Buscemi, został otwarty 11 września. Czas wrócić do tego. Rich Brownstein (10 września)

Steve Buscemi i David Arquette w "Szara strefa"

Steve Buscemi i David Arquette w „Szarej strefie”. (Zrzut ekranu przez Lionsgate Entertainment; ilustracja fotograficzna: Grace Yagel)

Rich Brownstein jest badaczem filmu o Holokauście i prelegentem w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem Yad Vashem. Widział prawie każdy film o Holokauście, jaki kiedykolwiek nakręcono..

A jeśli zapytasz Brownsteina, najlepszy w swoim rodzaju jest „Szara strefa”, która, jak wyjaśnia w artykule, który jest jednocześnie wywiadem z pisarzem i reżyserem Timem Blake’iem Nelsonem, jest „o moralnych i filozoficznych zagadkach stojących przed Sonderkommando: Żydów w obozach zagłady, którzy pracowali, aby zdobyć pozbyć się ciał ofiar w zamian za nieco lepsze traktowanie ze strony nazistów”.

Dlaczego więc film nie jest lepiej znany? Premiera odbyła się 11 września 2001 roku.

4. 11-letnia dziewczynka znalazła w Jerozolimie rzadką 2000-letnią monetę z czasów wojny judeo-rzymskiej Shira Hanau (23 listopada)

Moneta 11-letnia dziewczynka w Jerozolimie

Liel Krutokop trzyma monetę, którą znalazł w Jerozolimie. (Yaniv Berman / Izraelski Urząd Starożytności)

Jedenastoletni Liel Krutokop przekopywał się wraz ze swoją rodziną w brudzie archeologicznych wykopalisk, kiedy odkrył rzadką srebrną monetę datowaną na około 67-68 rok n.e.

„Wrzuciliśmy wiadro z brudem na sito, a podczas filtrowania kamieni, które były w środku, zobaczyłem coś okrągłego” – powiedział Krutokop.

Po oczyszczeniu i zbadaniu monety archeolodzy nadzorujący miejsce uważają, że moneta mogła zostać wybita przez kapłanów Świątyni sympatyzujących z żydowskimi buntownikami w ich wojnie z Rzymianami, którzy w tym czasie kontrolowali Jerozolimę.

READ  Tomasz Konieczny inauguruje Festiwal Opery Bałtyckiej

3. Mayim Bialik jako gościnny prezenter „Jeopardy!” podczas gdy program szuka stałego zastępcy dla nieżyjącego już Alexa Trebeka autor: Curt Schleier (15 stycznia)

Mayim Bialik przemawia w TCL Chinese Theatre IMAX w Hollywood, 1 maja 2019 r. (Paul Archuleta / FilmMagic / Getty Images)

Jedną z największych żydowskich historii 2021 roku była trwająca saga popularnego teleturnieju „Jeopardy!” szukanie nowego stałego gospodarza później Śmierć Alexa Trebeka pod koniec ubiegłego roku. W styczniu żydowski aktor Mayim Bialik został mianowany jednym z czterech tymczasowych gospodarzy gościnnych.

Bialik nadal byłby mianowany stałym współgospodarzem programu po oryginalnej wymianie, Mike Richards zrezygnował po tym, jak pojawiły się poprzednie obraźliwe komentarze.

Odkąd Bialik przejął stery, serial pojawił się pytanie o czulent, oraz cała kategoria o teatrze jidysz.

2. Ta urzekająca parodia Chanuka „West Side Story” została nakręcona w Nowym Jorku autor: Lisa Keys (23 listopada)

Six13 członków tańczy w swoim wideo Chanuka

Zrzut ekranu z nowego teledysku a cappella żydowskiej grupy Six13, „West Side Chanukah Story”. (Zrzut ekranu)

Parodie Chanuka a cappella stały się już tradycją i ten rok nie był wyjątkiem. Żydowska grupa a cappella Six13 czerpała inspirację z kultowego broadwayowskiego musicalu „West Side Story” do tegorocznej melodii, w sam raz, by długo oczekiwany remake.

Kompilacja Six13 zawierająca tylko głosy i riffy z największych hitów z ukochanego musicalu Leonarda Bernsteina i Stephena Sondheima, w tym „Maria” (tutaj ponownie wyobrażona jako „Menorah”) i „Tonight” (które staje się „Eight Nights”).

I podobnie jak film, teledysk został nakręcony w Nowym Jorku.

1. Neonaziści, QAnon i obóz Auschwitz: przewodnik po symbolach i znakach nienawiści widocznych w zamieszkach na Kapitolu autorzy: Laura Adkins i Emily Burack (7 stycznia)

kurtka qanon

Kurtka z napisem „Qanon 1972”. (Spencer Platt / Getty Images)

Oprócz trwającej pandemii, największa historia 2021 roku była również jedną z pierwszych: powstanie z 6 stycznia na Kapitolu.

Podczas dnia wypełnionego przemocą obrazy, które pozostały z Amerykanami, zawierały slogany i logo związane z teoriami spiskowymi i ideologiami ekstremistycznymi – wiele z nich zawierało język i obrazy antysemickie.

Udostępniliśmy przewodnik po symbolach i znakach nienawiści wyświetlanych tego dnia oraz informacje o skrajnie prawicowych ruchach, które reprezentowali.

~~

Wszystkim z Jewish Telegraph Agency dziękujemy za przeczytanie i życzymy szczęśliwego Nowego Roku! Mamy nadzieję, że omówimy kolejny rozdział w rozwoju żydowskiej historii w 2022 roku. Jak zawsze, prosimy o nadrobić zaległości z poradami, pytaniami lub opiniami, a jeśli chcesz, wesprzyj nasze dziennikarstwo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *