Connect with us

Świat

Ostrzał odcina zasilanie w elektrowni jądrowej Zaporoże: aktualizacje na żywo z wojny na Ukrainie

Published

on

Zdjęcie z wideo opublikowanego przez służbę prasową założyciela Wagnera, Jewgienija W. Prigożyna, ma przedstawiać go ze swoimi zawodnikami w Bakhmut na Ukrainie w sobotę.Kredyt…Prigozhin Press Service, za pośrednictwem Associated Press

Rosyjskie media państwowe świętowały w niedzielę rzekome schwytanie Bachmuta, ale kluczowy przywódca trwającego od miesięcy ataku na miasto na wschodniej Ukrainie walczył o uznanie.

Część głównego niedzielnego porannego programu informacyjnego porównywała bitwę pod Bachmutem do wielkich zwycięstw Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Pokazano rosyjskiego wojownika, który powiedział, że „prawdopodobnie miał te same uczucia, co nasi dziadkowie w Berlinie”. Prezenter oświadczył: „Misja zakończona”.

Ale nawet gdy wiadomości na państwowym kanale 1 pokazywały Bakhmuta jako główny artykuł, jeden człowiek pominął: Jewgienij W. Prigożyn, założyciel najemników Wagnera, którzy stracili tysiące bojowników w trwających od miesięcy frontalnych atakach na miasto i głośny krytyk rosyjskiego przywództwa wojskowego.

To rzucające się w oczy pominięcie uwydatniło stopień, w jakim rosyjska machina propagandowa próbuje ukryć przed Rosjanami wszelkie oznaki konfliktów elit lub problemów na froncie.

Podczas gdy ukraińskie wojsko twierdzi, że Bachmut nie zaginął, w wiadomościach Channel 1 w późną sobotę przytoczono zeznania prezydenta Władimira V Putina i rosyjskiego Ministerstwa Obrony, którzy częściowo obwinili Wagnera o zdobycie miasta. Kanał 1 zawierał również materiał filmowy przedstawiający uzbrojonych mężczyzn opisanych jako bojownicy Wagnera krzyczącymi „Bachmut jest nasz!”

Jednak w wiadomościach nie wspomniano ani nie wspomniano o panu Prigożynie, który jako pierwszy ogłosił rzekome schwytanie Bakhmuta w sobotnim wideo. W swoim oświadczeniu, na tle zniszczonego miasta, Prigożyn skrytykował najwyższego generała i ministra obrony Rosji za „uczynienie z wojny osobistej rozrywki”.

Ponieważ bitwa pod Bachmutem przeciągała się w tym roku, a straty po obu stronach rosły, Prigożyn często krytykował rosyjską elitę wojskową, twierdząc, że nie zapewniła ona jego bojownikom wystarczającej ilości amunicji i nie zapewniła przeciwstawienia się regularnym oddziałom rosyjskim podczas ataku na boki Wagnera. W swoim oświadczeniu w sobotę Prigożyn przewidział, że jego krytyka nie zostanie pokazana w telewizji.

READ  Dubai Expo prezentuje błyszczącą fasadę 192 narodów w pełnej harmonii. Spór z domu czai się tuż pod powierzchnią

„W naszym kraju istnieją dwie rzeczywistości” – powiedział w sobotę Prigożyn. „Jeden jest prawdziwy, drugi jest dla telewizji”.

W rzeczywistości na początku tego roku rosyjscy urzędnicy nakazali spikerom telewizji państwowej, aby nie „nadmiernie promowali” Prigożyna, jak donosił w lutym New York Times.

Przez prawie rok wojska rosyjskie nacierały na Bachmut, jednocześnie niszcząc – blok po bloku – niegdyś dobrze prosperujące 70-tysięczne miasto górnictwa soli.

Niedzielny poranny program informacyjny zawierał szczegółowe zdjęcia lotnicze ze zniszczeń i dewastacji w Bachmucie, ale twierdził, że to siły ukraińskie zniszczyły ich własne miasto – powtarzając fałszywe informacje Rosji, kiedy rok temu zdobyła ukraińskie miasto portowe Mariupol.

„Nie mogli utrzymać miasta” – powiedział reporter naziemny w Bakhmut, odnosząc się do sił ukraińskich. „Więc próbują to wyrównać”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *