Connect with us

Nauka

Opinia: Niemieckie nieoświetlone fajerwerki | Opinia DW

Published

on

Każdego sylwestra niemieckie izby przyjęć są wypełnione ofiarami fajerwerków. W tym roku, wraz ze wzrostem pandemii koronawirusa, szpitale mają niewielkie możliwości radzenia sobie ze złamanymi palcami. Mimo to politycy zdecydowali, że swobody wystrzeliwania rakiet nie można ograniczać.

Zgodnie z ostatnimi środkami blokującymi przywódcy federalni i stanów zakazali sprzedaży fajerwerków. Ale istniejące zapasy nadal mogą zostać zdetonowane. Ludziom „odradza się” jedynie używanie materiałów wybuchowych ze względu na wrażliwość systemu opieki zdrowotnej – tak jakby logika mogła zawierać piromanię.

Policja twierdzi, że zakaz połowiczny jest bezużyteczny. „Każdy, kto chce fajerwerków, może jechać do Polski i je odebrać” – powiedział rzecznik Związku Policji Benjamin Jendro. Niemieckie stowarzyszenie lekarzy broniło sylwestra bez fajerwerków, twierdząc, że nie radzi sobie z nieuniknionymi obrażeniami kończyn, oczu i dróg oddechowych.

Jednak główni politycy pozostają zdecydowani. „Fajerwerki w sylwestra powinny być dozwolone, mimo koronawirusa” – powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.

To nie czarna magia

Jeśli cokolwiek umniejsza wizerunek Niemiec jako systemu politycznego opartego na nauce, to jest to. Liderzy nie stosują się do rad ratowników. Zakazali spożywania alkoholu na świeżym powietrzu, zamknęli jarmarki bożonarodzeniowe i odwołali demonstracje – ale fajerwerki pozostają święte.

W emocjonalnym apelu o surowsze środki blokujące Angela Merkel powiedziała Bundestagowi, że jej rząd kierował się Oświeceniem i „wiarą, że istnieją odkrycia naukowe, które są prawdziwe i muszą być przestrzegane”.

Co jest takiego pouczającego w dopuszczaniu niebezpiecznych podpalaczy, zwłaszcza w środku pandemii?

Zniknął w dymie

Joel Dullroy z DW

Oda do radości Friedricha Schillera wprowadziła termin „feuertrunken” – pijany ogniem. Odpowiednio opisuje część ludzi, którzy mieszkają w Niemczech w sylwestra. Reszta z nas kuli się ze strachu, gdy eksplozje trwają od zmierzchu do świtu. Rakiety są wycelowane w przechodniów, podpalają balkony i pozostawiają nieczyste ścieżki. Na ulicy jest trochę broni palnej – pistolety gazowe pozornie mniej śmiercionośne, ale kto wie, czy nie są prawdziwe?

READ  RTL Today - „Przyjazna dla środowiska i tańsza”: Kawa zastępuje piasek w zaśnieżonym Krakowie

W zeszłym roku w samym Berlinie strażacy zostali wezwani do ponad 600 pożarów, a 15 osób odniosło poważne obrażenia wymagające operacji. Drobne cząsteczki niedrożności płuc uwolnione w ciągu zaledwie jednej nocy stanowią 2% krajowego ubytku cząstek w ciągu całego roku.

Pomimo niebezpieczeństwa wielu Niemców trzyma się swoich fajerwerków jak miłośnicy amerykańskiej broni w swoich karabinach. Dwa lata temu ankieta YouGov wykazała, że ​​55% respondentów uważało pirotechnikę za niezbędną w noc, kiedy zadzwonili do Silvester. To się zmienia: 64% mówi teraz naukowcom, że popierają zakaz w czasie pandemii.

Biorąc pod uwagę zmianę opinii publicznej, trudno powiedzieć, kto jest zadowolony z obecnego zakazu. Nie lobby fajerwerków, które twierdzi, że straci 90% swojej zwykłej wartości handlowej 130 milionów euro (158 milionów dolarów) i zagrozi 3000 miejsc pracy. Piromani będą oburzeni, że będą musieli potajemnie napełniać swoje zapasy. Bez zwycięzców politycy uważają się za wrogów wszystkich.

W swojej obronie niemieccy przywódcy robili, co mogli, zgodnie z obowiązującym prawem. Sprzedaż fajerwerków może zostać wstrzymana, ale ich użycie jest zapisane w ustawach federalnych. Samorządy mogą ogłosić niektóre strefy wolne od fajerwerków, ale nie mogą nakazać ogólnego zakazu. Niedawno sąd uchylił próbę wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu w Nadrenii Północnej-Westfalii. Bawarskie miasto Norymberga uchwaliło ogólny zakaz, ale oczekuje się podjęcia działań prawnych. To pokazuje, że niektórzy fani pirotechniki są gotowi bronić swoich praw osobistych, bez względu na publiczną krzywdę.

Zapalić

Ale zmiana obowiązującego prawa nie jest niemożliwa. W tej bezprecedensowej epoce wszystko jest osiągalne. Przywódcy muszą tylko uszanować swoje roszczenia, aby nadać priorytet redukcji pandemii przed populizmem.

W miarę zbliżania się Nowego Roku niektóre gminy wykorzystują swoje ograniczone prawo do wyłączenia fajerwerków z określonych obszarów: 56 z tych obszarów wyznaczono w Berlinie. To nie powstrzyma chaosu, po prostu odepchnij go w inne miejsce.

READ  West Hartford Condominium ma atrakcje do zobaczenia

Istnieją przebłyski znaczenia: miasto Kolonia wykazuje się przezornością, mówiąc mieszkańcom, aby zostali w tym Silvesterze i zapalili światła w swoich domach o północy, tworząc „największe fajerwerki na świecie”.

Inne kraje ujrzały światło dzienne. Belgia zakazała w tym roku pirotechniki. To samo dotyczy Holandii, która również uznała ich transport za przestępstwo. Australia od dawna zakazuje osobistych fajerwerków, ale zezwala na publiczne pokazy przez licencjonowanych operatorów. Nadal możemy podziwiać iskierki bez obawy o swoje życie. Te publiczne spotkania nie byłyby odpowiednie w tym roku. Ale w przyszłości świat oświecony z pewnością wybrałby takie podejście i ostatecznie zakończyłby fajerwerki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *