Connect with us

Najważniejsze wiadomości

ONZ honoruje polskie małżeństwo za zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania uchodźcom od początku wojny na Ukrainie

Published

on

ONZ honoruje polskie małżeństwo za zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania uchodźcom od początku wojny na Ukrainie

Euronews rozmawiał z Władysławem Grochowskim, który wraz z żoną został uhonorowany przez ONZ za bezpieczne zakwaterowanie uchodźców w Polsce.

REKLAMA

Władysław Grochowski i jego żona Lena zostali wyróżnieni przez Organizację Narodów Zjednoczonych za swoją pracę na rzecz zapewnienia bezpiecznych mieszkań dla uchodźców.

Polskie małżeństwo założyło w 2014 roku Fundację Leny Grochowskiej, aby wspierać osoby polskiego pochodzenia powracające do kraju. Jednak po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., rozszerzyła swoje działania, aby wspierać napływ uchodźców do kraju.

Od tego czasu sieć hoteli Arche zapewniła 500 000 bezpłatnych noclegów.

„24 lutego powitaliśmy w hotelu w Lublinie pierwszych uchodźców. Następnego dnia we wszystkich 16 hotelach utworzono centra kryzysowe. Serdecznie witaliśmy wszystkich, którzy do nas przyszli. Jestem dumny, że udało nam się to wszystko osiągnąć. I tyle.” „Niezłe wyzwanie” – powiedział Władysław Grochowski Euronews.

Kateryna Darynska jest ukraińską uchodźczynią, obecnie pracuje w fundacji. Powiedziała Euronews, że nie wiedziała, czego się spodziewać, kiedy wraz z rodziną przyjedzie do Polski, ale była zaskoczona przyjęciem.

„Ty [travel] „Z całą rodziną, z walizką i nie wiesz, dokąd jedziesz… ani gdzie będziesz spać” – powiedziała. „A kiedy przyjechaliśmy, zastaliśmy szefów kuchni i wielu pracowników [waiting for us]i dostaliśmy gorące jedzenie.”

„I był cały autobus przesiedleńców z różnych miast Ukrainy. I dali nam jedzenie, dali pranie, dali nam wszystko. To było dla nas bardzo ważne.”

Rodzina Grochowskich od dwóch lat wspiera uchodźców. Tylko w 2022 roku jej fundacja zainwestowała 4,1 mln euro w zakwaterowanie dla uchodźców i otworzyła ośrodki w sześciu miastach w Polsce.

Między innymi z tego powodu UNHCR przyznało im europejską nagrodę Nansena, przyznawaną osobom z całego świata, które „wykraczają poza obowiązek”, by pomagać uchodźcom.

READ  Relacja z meczu Polska - Albania - 27 marca 2023

„Dali uchodźcom znacznie więcej niż tylko pomoc. Wzmocnili pozycję uchodźców, pomagając im w znalezieniu pracy, odbyciu szkolenia i integracji ze społeczeństwem” – powiedział Andreas Kirchhof, starszy doradca ds. stosunków zewnętrznych w UNHCR.

„Po drugie, zmobilizowali środowisko biznesowe. Współpracowali z miastami, współpracowali z organizacjami humanitarnymi, więc widzimy tutaj, że podejście obejmujące całe społeczeństwo przynosi korzyści uchodźcom”.

Światowym zwycięzcą tej prestiżowej nagrody został Abdullahi Mire. Dziennikarz i były uchodźca z Somalii prowadził kampanię na rzecz prawa do edukacji wysiedlonych młodych ludzi w Kenii, przekazując im około 100 000 książek.

Rodzina Grochowskich od pewnego czasu oferuje również zakwaterowanie dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *