Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Olimpiada Szachowa: Hinduski mimo porażki z Polską zbliżają się do pierwszego w historii medalu | wiadomości szachowe

Published

on

Koneru Humpy. (zdjęcie AFP)

MAMMALLAPURAM: Indyjskie kobiety wkroczyły na pogranicze historii. Zbliżają się do medalu olimpijskiego – pierwszego w historii kobiet – i do tego złotego medalu.
W niedzielę droga była jednak nieco wyboista, ponieważ przegrali z Polską 5:1. 5, ale zdobyte punkty utrzymały ich w czteroosobowym remisie o pierwsze miejsce z Gruzją, Polską i Kazachstanem.
Z 15 punktami i dwoma okrążeniami przed końcem, jest to tytuł dla wszystkich stąd. W niedzielę trzecia Gruzja zrównała się tylko z drugą Ukrainą, a Kazachowie pokonali Bułgarię 3:1.
Gdy jedna lub więcej drużyn ma remis na szczycie, w celu wyłonienia mistrza wejdzie w grę niezwykle skomplikowana matematyczna formuła tiebreaka FIDE (a nie tylko pojedynek jeden na jednego). To powinno dać Indiom niewielką przewagę, ponieważ pokonały już Gruzję i zremisowały z drugą w kolejności Ukrainą.
Ciężar wydostania Indii z lasu ponownie spadł na miejscową dziewczynę R Vaishali. Ale po strzeleniu gola w sytuacji, w której trzeba wygrać przeciwko Azerbejdżanowi Govhar Beydullayeva i trudny remis z byłą mistrzynią świata FIDE Anną Uszeniną z Ukrainy, w niedzielę los odszedł przeciwko niej. Konwersja przeciwko Kiolbasa . nie była łatwą przewagą dla Oiliwii Vaishali w końcowej grze wieża i pionek w klasycznym odroczonym otwarciu Ruya Lopeza. Chociaż miała dodatkowego pionka, znajdował się on w kartotece „A”.
Poza tym miała mniej czasu na zegarze niż Vaishali. Ale Polacy zrobili to, co było konieczne pod presją w grze, która trwała 80 ruchów i pięć i pół godziny, aby zanotować 9 zwycięstw z 9. Nino Batasiaszwili z Gruzji strzelił decydujące zwycięstwo białymi nad Ukrainką Anną Mużyczuk, aby podtrzymać nadzieje na złoto. Przed turniejem sądzono, że 19 punktów meczowych będzie złotym medalem. Ale teraz, gdy Rosja i Chiny nie walczą, pole to znacznie się otworzyło, a 19 może nie wystarczyć.
Chociaż Vaishali przegrał, największym problemem Indii wydaje się być na szczycie – z ich najbardziej doświadczonymi i najsilniejszymi graczami K Humpy i D Harika, którzy zanotowali tylko jedno zwycięstwo w ich połączonych 10 grach w ostatnich pięciu rundach i pokonali dolne tablice (Vaishali oraz Tania Sachdewa) odniósł cztery zwycięstwa w tej fazie.
Harika wydawała się być na to lepsza z pozycji otwierającej Monica Soko w wariancie Petrosiana Queens Indian Defense z białymi figurami. Nie zdołała jednak utrzymać presji w grze środkowej i później, mimo wymiany na prowadzeniu (wieża kontra skoczek, inni prawie identyczni), nie mogła uniknąć ciągłych szachów.
Polki grają na IM (Alina Kashlinskaya) na najwyższym poziomie – szanuj młodzież (28) i Elo (2505). Miała K Humpy (2586) w Odrzuconym Gambicie Królowej, Wariacja Trzech Rycerzy. Choć jeszcze nie WGM, Polska Malika Maria dorównała jakością komunikatorowi Tania Sachdev, zdobywając cenne pół punktu. Indie 2 i Indie 3 z łatwością wygrały odpowiednio ze Szwajcarią (4:0) i Estonią (3:1). Eesha Karawade oraz Vishwa Vasnawala stracił pół punktu.
Vantika Agarwal z Indii 2 (2371) osiągnęła swoją normę IM z siedmioma punktami i oceną Elo 2525. Nawet 22-letnia Oliwia (2376) miałaby swoją normę GM w swojej pierwszej olimpiadzie z oceną Elo 3000+.
ZNACZĄCE WYNIKI (RUNDA 9)
Otwarte: Indie 2 15 remis vs Azerbejdżan 14; Uzbekistan 16 bt Armenia 15; Holandia 14 remis z Iranem 14; Grecja 12 przegrała z USA 14; Indie 1 14 mld Brazylia 12; Paragwaj 10 przegrał z Indiami 3 12; Indonezja 10 przegrała z Norwegią 12. Kobiety: Polska 15 bt Indie 1 15; Ukraina 14 zremisowała z Gruzją 15; Bułgaria 13 przegrała z Kazachstanem 15; Azerbejdżan 14 Bt Mongolia 13; Niemcy 14 bt Anglia 12; Armenia 14 Bt Rumunia 12; Indie 2 13 Bt Szwajcaria 11; Estonia 11 przegrała z Indiami 3 13

READ  Polska otrzyma zastrzyk medalowy w drugim dniu Mistrzostw Europy Juniorów 2022
ŚLEDŹ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

FacebookŚwiergotInstagramAPLIKACJA KOOYOUTUBE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.