Connect with us

Świat

Chile chce „sankcjonować” osoby odpowiedzialne za zapadlisko w pobliżu kopalni miedzi.

Published

on

Odkryty w zeszłym tygodniu zapadlisko podwoił się w strefie górniczej w pobliżu miasta Tierra Amarilla w Copiapo w Chile, 7 sierpnia 2022 r. REUTERS / Johan Godoy

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

SANTIAGO (Reuters) – Chile spróbuje nałożyć surowe sankcje na osoby odpowiedzialne za ogromny zapadlisko w pobliżu kopalni miedzi na północy kraju, powiedział w poniedziałek minister górnictwa.

Tajemniczy otwór o średnicy 36,5 metra, który wynurzył się pod koniec lipca, sprowokował mobilizację lokalnych władz, co skłoniło regulatora górnictwa Sernageomin do zamknięcia działalności w pobliskiej kopalni należącej do kanadyjskiej firmy Lundin (LUN.DO) w północnej dzielnicy Candelaria.

„Pójdziemy na całość z konsekwencjami, sankcjami, a nie tylko grzywnami” – powiedziała minister kopalń Marcela Hernando w komunikacie prasowym, dodając, że grzywny są zwykle nieznaczne, a werdykt musi być „wzorowy” dla firm górniczych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chilijskie władze nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących śledztwa w sprawie przyczyn zapadnięcia się.

Lokalne i zagraniczne media pokazały różne zdjęcia lotnicze ogromnej dziury na polu w pobliżu kopalni Lundin, około 665 kilometrów na północ od stolicy Chile. Pierwotnie, w pobliżu miasta Tierra Amarilla, otwór miał około 25 metrów średnicy, a na dnie widoczna była woda. Kontynuuj czytanie

Kanadyjska firma jest właścicielem 80% nieruchomości, natomiast pozostałe 20% należy do japońskiego Sumitomo Metal Mining Co Ltd. (5713.T) i Sumitomo Corp (8053.T).

Minister dodał, że choć Krajowy Inspektorat Górniczy przeprowadził w lipcu kontrolę na tym terenie, nie jest w stanie stwierdzić „nadmiernej eksploatacji”.

„Sprawia to również, że myślimy, że musimy przeformułować nasze procesy kontrolne” – powiedziała.

W oświadczeniu Lundin powiedział, że nadmierna eksploatacja, o której wspomniał minister, została należycie zgłoszona.

READ  Polskie Radio 24 zrezygnowało z rozmowy z ks. Isakowicz-Zaleski. „Cenzura jest szokująca”

„Chcielibyśmy podkreślić, że ta hipoteza, zgłoszona przez Sernageomina, nie została do tej pory określona jako bezpośrednia przyczyna zapadliska. Badania hydrogeologiczne i górnicze dostarczą odpowiedzi, których dzisiaj szukamy – powiedział Lundin.

„Badane są różne zdarzenia, które mogły spowodować zapadlisko, w tym niezwykłe opady odnotowane w lipcu, co jest istotne” – dodał Lundin.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Fabiana Andresa Cambero; pisanie Karoliny Pulice; Edytowane przez Leslie Adlera i Kennetha Maxwella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.