Connect with us

Gospodarka

Ograniczona dostępność kredytu i kredytu

Published

on

Zdaniem Komitetu Stabilności Finansowej, pojawia się nowe zagrożenie dla polskiej gospodarki – ryzyko nadmiernych ograniczeń akcji kredytowej. Jest to związane z ograniczeniami dostępności kredytu w gospodarce – wyjaśnia KNF w swojej analizie po ostatnim spotkaniu.

Autorzy analizy piszą, że pandemia COVID-19 tworzy bardzo silny ujemny popyt oraz w mniejszym stopniu szok podażowy, który dotyka całą gospodarkę. Popyt na usługi w niektórych branżach uległ drastycznemu ograniczeniu, co spowodowało spadek przychodów niektórych firm.

Zobacz też: Kupno mieszkania staje się coraz droższe. Potrzebuje jeszcze więcej gotówki

Ograniczenie dostępności kredytów. Nowe ryzyko

„W obecnych warunkach – dotkliwe spowolnienie gospodarcze w polskiej i światowej gospodarce, napięcia na rynkach finansowych i wzrost ryzyka kredytowego – ryzyko nadmiernej akcji kredytowej jest bardzo niskie. W jego miejsce istnieje ryzyko nadmiernego ograniczenia akcji kredytowej poprzez ograniczenie dostępności kredytu w gospodarce. W tych warunkach nie ma powodu, aby wartość antycyklicznego bufora kapitałowego przekraczała 0% ”- napisano w analizie KSF.

„Biorąc pod uwagę ciągłą niepewność co do wystąpienia kolejnych fal epidemii, należy się tego spodziewać Proces przywracania popytu będzie ograniczony„- Napisano.

Piszą o tym autorzy raportu Wzrostowi cen nieruchomości mieszkaniowych nie towarzyszy zbyt szybki wzrost akcji kredytoweja standardy kredytowe pozostają stabilne.

Zobacz też: Uzyskanie kredytu na mieszkanie było ostatnio trochę łatwiejsze

W raporcie napisano, że modele wczesnego ostrzegania sugerują, że obecnie nie ma podstaw do ustalenia bufora antycyklicznego, ponieważ ryzyko nadmiernych kredytów w okresie od 1 do 4 lat jest niewielkie.

READ  Ukraina i Polska wyrażają zaniepokojenie represjami na Białorusi - wspólny komunikat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.