Connect with us

Zabawa

Oficjalna strona Republiki Korei

Published

on

Oficjalna strona Republiki Korei

Przez reportera honorowego Anna Samołowka poza Polska
Zdjęcia = Anna Samołowka

Rok 2023 był rokiem, w którym stolicę Polski zalały wydarzenia związane z Koreą. Poniżej krótki przegląd wydarzeń w Warszawie, w których uczestniczyłem.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
W maju uczestniczyłam w Warszawskich Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas wydarzenia, które odbyło się w dniach 25-28 maja, światowi wydawcy zaprezentowali swoje zbiory na indywidualnych stoiskach, oferując książki w obniżonych cenach, a także warsztaty, wykłady i spotkania z autorami.

Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie zorganizowało dwa wypełnione po brzegi spotkania z pisarzami koreańskimi: Sohnem Won-pyungiem i Shinem Kyung-sookiem. Podczas pytań i odpowiedzi z Sohn, autorką „Almond”, publiczność zadawała jej wiele pytań, w tym o inspirację do napisania tej historii i o to, jak się czuła, gdy K-popowy potentat BTS polecił jej książkę. Na koniec rozdawała także gościom autografy.

Autor Sohn Won-pyung

Głównym tematem spotkania z Shin była jej powieść Violet, której polskojęzyczne wydanie ukazało się w drugim kwartale. Autorka znana jest w Polsce także z innych książek, takich jak „Będę tam” i „Proszę, zaopiekuj się mamą”, dlatego publiczność wydarzenia pytała ją o inne jej dzieła.

Pisarz Shin Kyung-sook

Targ śniadaniowy z koreańskim jedzeniem
W sierpniowe weekendy targ śniadaniowy oferuje pyszne dania na dobry początek dnia. Tegoroczna edycja poświęcona była kuchni koreańskiej Gimbap (bułki ryżowe z wodorostami), kukurydziane i Tteokbokki (pikantne ciasto ryżowe), kimchi i ciasto czekoladowe.

Atmosferę dopełniła muzyka K-pop, pokaz taekwondo, wykład o kimchi i nie tylko, dzięki czemu przez chwilę poczułem się jak w Korei. Kuchnia koreańska nie jest w Polsce zbyt popularna, dlatego organizowanie takich wydarzeń przybliża ją Polakom.

Na Targu Śniadaniowym 2023 w Warszawie nie mogło zabraknąć koreańskiego jedzenia.

Muzyka

Pierwsze koreańskie wydarzenie muzyczne w Polsce, w którym uczestniczyłem, odbyło się w sierpniu. Koncert odbył się w 11. co do wielkości mieście w kraju, Katowicach, a kolektyw muzyczny Balming Tiger, określający się jako „międzynarodowa alternatywna grupa K-pop”, wystąpił w ramach corocznego cyklu festiwali muzyki alternatywnej Off Festival. Mimo padającego deszczu koncert plenerowy cieszył się dużym zainteresowaniem.

READ  Amerykańska ikona rozrywki „Damon Dash” rozpocznie przełomowe projekty telewizyjne i filmowe w Europie, Azji i Afryce

Drugim wydarzeniem był pierwszy w Polsce festiwal K-pop w Warszawie. To było moje pierwsze doświadczenie na koncercie K-popowym i widziałem takie zespoły jak MAMAMOO, SF9, Shownu i Hyung-won z MONSTA X.

Trzy górne zdjęcia przedstawiają Balming Tiger występujący w Katowicach, a dolne trzy przedstawiają Festiwal K-Pop Nation w Warszawie.

Inne wydarzenia
Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, który trwał od 7 do 14 listopada, obejmował sesję pytań i odpowiedzi z reżyserem Kim Jee-woonem. W grudniu odbyła się także obszerna wystawa sztuki Kim Whanki.

Rok 2023 był fantastycznym rokiem, aby doświadczyć Hallyu w Polsce i mam nadzieję, że rok 2024 przyniesie jeszcze więcej wspaniałych koreańskich doświadczeń kulturowych.

[email protected]

*Ten artykuł został napisany przez honorowego reportera Korea.net. Nasza grupa honorowych reporterów pochodzi z całego świata i dzieli się swoją miłością i pasją do wszystkiego, co koreańskie, za pomocą Korea.net.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *