Connect with us

Nauka

Odkryto starożytne podziemne jeziora na Marsie

Published

on

Ten piękny obraz ESA powierzchni Marsa nosi tytuł Cappuccino wiruje na południowym biegunie Marsa.

ESA / DLR / FU Berlin / Bill Dunford

Pamiętaj, aby spakować trochę pływaków na ramię i naprawdę duże wiertło na czas lotu na Marsa. Może istnieć cały świat wypełnionych wodą stawów ukrytych pod suchą i zakurzoną pokrywą lodową południowej planety.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech wzmacnia argumentację za 2018 Odkrycie ukrytego jeziora pod lodem polarnym Marsa, a następnie rozszerza znalezisko o trzy nowe stawy.

Naukowcy wykorzystali dane radarowe z orbitera Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dokonać pierwotnego wykrycia ciekłej wody.

„Teraz, biorąc pod uwagę więcej danych i analizując je w inny sposób, odkryto trzy nowe stawy”, ESA powiedział w oświadczeniu Poniedziałek. Zespół opublikował swój plik badanie w czasopiśmie Nature Astronomy w poniedziałek.

Wydaje się, że jeziora czają się pod grubą warstwą lodu. Największe jezioro ma około 30 kilometrów średnicy i jest otoczone szeregiem mniejszych stawów.

Naukowcy spodziewają się, że woda musi być niesamowicie słona, aby zachować płynność w niskich temperaturach. Oddzielny Badanie z 2019 roku sugerowało aktywność wulkaniczną może pomóc w zapobieganiu zamarzaniu wody, ale obecny artykuł mocno opiera się na koncepcji soli.

„Chociaż obecnie nie jest możliwe, aby woda pozostała stabilna na powierzchni, nowy wynik otwiera możliwość, że pod ziemią może istnieć cały system starożytnych jezior, mający być może miliony, a nawet miliardy lat” – powiedział ESA.

Ludzie są zajęci szukaniem oznak życia – szczególnie śladów starożytnych mikrobów – na Marsie. Nowy łazik Perseverance NASA będzie kontynuował to zadanie z powierzchni czerwonej planety. Ciekłe zbiorniki wodne byłyby szczególnie kuszącym miejscem poszukiwania życia, ale dotarcie do tych stawów byłoby niezwykle trudne. Po drodze jest 1 mila (1,5 kilometra) lodu.

Być może w najbliższym czasie nie otrzymamy żadnych ważnych odpowiedzi z marsjańskiego bieguna południowego, ale może to dać nam przyszły cel eksploracji, gdy nasza technologia sprosta wyzwaniu.

READ  NIEZALEŻNE SOCZEWKI: Świadome: Przebłyski świadomości
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.