Connect with us

Nauka

Odkrycie archeologii jako „najstarszego dowodu” starożytnej tradycji ludzkiej znalezionego w jaskini | Nauka | Aktualności

Published

on

Ludzie tworzą biżuterię od tysięcy lat. Jednak często trudno jest dowiedzieć się dokładnie, jak dawno prehistoryczni ludzie zaczęli dekorować przedmioty i używać ich jako akcesoriów modowych. Jednym ze sposobów, w jaki archeolodzy mogą określić datę powstania obiektu, jest rozejrzenie się po okolicy wykopalisk.

Tutaj głębsze warstwy są starsze, a przedmioty obok siebie są zwykle w tym samym wieku.

Nie zawsze jest to dokładny sposób datowania przedmiotów: czasami zakopane materiały mogą się przemieszczać wraz ze zmianą klimatu lub zdarzeniami geologicznymi, dlatego archeolodzy coraz częściej używają techniki datowania radiowęglowego, aby określić dokładny wiek fragmentu przeszłości.

To właśnie zrobili badacze z Niemiec, Włoch i Polski w badaniu, w którym zbadano odkrycie zdobionego wisiorka z kości słoniowej znalezionego w jaskini wśród kości zwierząt, stwierdzając, że starożytny bling ma 41 500 lat.

Każda roślina i zwierzę zawiera niewielkie ilości radioaktywnej formy węgla (C14), ale kiedy umierają, C14 stopniowo się rozpada.

Ponieważ tempo rozpadu promieniotwórczego jest stałe w czasie, możliwe jest rozsądne oszacowanie materiałów pochodzących z materiałów roślinnych lub zwierzęcych poprzez pomiar C14, który pozostał w dzisiejszym materiale.

Nowoczesne metody rozpadu promieniotwórczego pozwalają naukowcom każdego dnia dokonywać dokładniejszych szacunków.

Ponieważ przedmiot znaleziony w jaskini jest najstarszym znanym dowodem na to, że ludzie dekorowali biżuterię znalezioną w Eurazji, według naukowców może on przedstawiać pojawienie się zachowań w ewolucji człowieka.

Wykopaliska w jaskini w Stajni w Polsce w 2010 roku po raz pierwszy odkryli przedmiot.

TYLKO W: Archeolodzy pod wrażeniem starożytnego pomnika Birmy

Opisując swoje techniki w artykule w Scientific Reports, zespół opisał wysyłanie próbek do dwóch oddzielnych laboratoriów datowania radiowęglowego.

Oba laboratoria wróciły z podobnymi wynikami.

Dr Wioletta Nowaczewska z Uniwersytetu Wrocławskiego, współautorka artykułu, powiedziała BBC Science Focus: „Ta perełka pokazuje ogromną kreatywność i niezwykłe zdolności manualne członków grupy Homo sapiens, która zajęła miejsce.

READ  Koniec z „Minnesota Nice”: nowa kampania reklamowa COVID ma na celu pojawienie się Twojej twarzy - WCCO

„Grubość płyty wynosi około 3,7 milimetra, co pokazuje niesamowitą precyzję wycinania otworów i dwóch otworów do jej użycia”.

Zespół nie był jeszcze w stanie określić dokładnie, jeśli w ogóle, wzór powinien reprezentować.

Dr Nowaczewska dodała: „Jeśli zapętlona krzywizna wisiorka Stajni wskazuje na analemę księżycową” [a diagram depicting the movement of the Moon in the sky] lub liczba zgonów pozostanie kwestią otwartą. „

Naukowcy planują teraz przeprowadzić szczegółowe analizy innych obiektów z kości słoniowej znalezionych w jaskini Stajni.

Trwają badania z innych lokalizacji w Polsce, które obiecują dostarczyć więcej informacji na temat strategii produkcji ozdób osobistych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Chociaż wisiorek jest najstarszym klejnotem znalezionym w kontynent euroazjatycki, nawet blednie w porównaniu z niektórymi przedmiotami znalezionymi w Afryce.

Ale to sięga epoki paleolitu, kiedy współcześni ludzie zaczęli osiedlać się w Europie.

Chociaż znany jest jego wiek, pozostaje wiele pytań dotyczących wisiorka.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.