Connect with us

Świat

Obchody Diwali w Indiach przyciągają tłumy pomimo obaw Covid

Published

on

Setki tysięcy ludzi podróżowało w tym tygodniu przez Indie, gdy kraj przygotowywał się do świętowania Diwali, święta świateł i jednego z najważniejszych świąt w kraju, w czwartek.

Bazary i centra handlowe w Indiach wypełnione są kupującymi, ponieważ Indie zgłosiły najniższą liczbę codziennych przypadków koronawirusa od lutego. Zatłoczone sceny stanowiły wyraźny kontrast z zeszłorocznym festiwalem, który obchodzono bez typowych fanfar modlitw i fajerwerków. Rok temu władze wykorzystały funkcjonariuszy policji w dzielnicach mieszkaniowych do ograniczenia dużych zgromadzeń i grupowych modlitw.

W tym roku festiwal wydawał się znów w pełnym rozkwicie i skłonił masowy ruch indyjskich pracowników migrujących z miast i miasteczek z powrotem do swoich wiejskich domów, aby świętować z rodziną.

Według urzędników państwowych w poniedziałek w ramach przygotowań do festiwalu z lotnisk w całym kraju przyleciało ponad 680 000 osób. Wzrost ruchu był oczywistym wotum zaufania dla krajowej kampanii szczepień, która zakończyła się sukcesem otrzymał ponad miliard dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, przy czym 54% populacji otrzymało co najmniej jedną szczepionkę, a 25% zostało w pełni zaszczepionych, według projektu Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Eksperci ds. zdrowia ostrzegli jednak, że duże zgromadzenia wciąż zamieniają się w wydarzenia z udziałem super rozprzestrzeniania się i mogą podsycać kolejną falę infekcji koronawirusem, zwłaszcza że turystyczne hotspoty w całym kraju są pełne gości.

Dr. Hemant Thacker, który pracuje jako lekarz w Bombaju, finansowej stolicy Indii, wyraził zaniepokojenie zrelaksowaną postawą.

„Powinniśmy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o maski i unikać dużych zgromadzeń” – powiedział.

Indie mają jedną z najwyższych na świecie znanych ofiar zgonów z powodu koronawirusa, odnotowując około 35 milionów przypadków i ponad 450 000 zgonów, według Johns Hopkins University. Eksperci mówią prawdziwe liczby są prawie na pewno znacznie wyższe.

Indyjskie Ministerstwo Zdrowia zgłosiło 12 885 nowych przypadków koronawirusa w czwartek, z 461 zgonami w ciągu ostatnich 24 godzin. W maju liczba nowych przypadków każdego dnia osiągnęła najwyższy poziom ponad 400 000 4000 zgonów dziennie, zgodnie z liczbami Johnsa Hopkinsa.

Więcej wiadomości z całego świata:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *