Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowy brytyjski minister spraw zagranicznych składa wizytę w Polsce w celu rozmów na temat Ukrainy

Published

on

Nowy brytyjski minister spraw zagranicznych składa wizytę w Polsce w celu rozmów na temat Ukrainy

David Lammy chce wzmocnić więzi Wielkiej Brytanii z UE i podkreślić, że nowy rząd wspiera także Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Polski Radek Sikorski przyjął w niedzielę nowego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych w swojej willi w Chobielinie, około 300 kilometrów na północny zachód od stolicy, Warszawy.

Lammy chce wzmocnić więzi Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i podkreśla, że ​​nowy rząd będzie wspierał także Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Powiedział, że odwiedza „kluczowych partnerów” Wielkiej Brytanii w Europie – Polskę, Niemcy i Szwecję, wszystkich członków NATO – aby porozmawiać o współpracy i bezpieczeństwie.

Powiedział także, że Wielka Brytania będzie nadal w pełni wspierać Ukrainę w kwestiach wojskowych, gospodarczych, politycznych i dyplomatycznych, ale pragnie „resetu” z Europą w zakresie zmian klimatycznych, energii i migracji.

Lammy został mianowany w piątek po oszałamiającym zwycięstwie Partii Pracy w wyborach. Premier Keir Starmer poleci we wtorek do Waszyngtonu na spotkanie NATO.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock opublikowała wpis na Twitterze

Lammy powtórzył obietnicę Starmera, że ​​nie będzie ponownie przyłączać się do jednolitego rynku UE po tym, jak brytyjscy wyborcy głosowali za opuszczeniem unii politycznej i gospodarczej w 2016 r.

„Zostawmy lata Brexitu za sobą” – powiedział Lammy „Observerowi”. „Nie wrócimy do jednolitego rynku i unii celnej, ale razem możemy wiele zrobić”.

Sekretarz ds. biznesu Jonathan Reynolds powiedział w niedzielę w Sky News, że Wielka Brytania powinna szukać sposobów na poprawę handlu z UE i że usunięcie niektórych barier handlowych ma sens. Powiedział jednak, że rząd laburzystów nie jest otwarty na swobodę przemieszczania się wymaganą jako członek Unii.

Premier składa wizytę we wszystkich czterech regionach Wielkiej Brytanii

Tymczasem brytyjski premier Keir Starmer udaje się w niedzielę do wszystkich zakątków Wielkiej Brytanii w ramach „natychmiastowego resetu” z rządami Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

READ  Kraje bałtyckie i Polska wściekłe na „antynatowskie” komentarze Babisza – EURACTIV.com

Starmer, który po miażdżącym zwycięstwie swojej partii stwierdził, że ma „mandat do uprawiania polityki inaczej”, spotka się w Edynburgu z pierwszym ministrem Szkocji Johnem Swinneyem, aby „przemienić różnice we współpracę”.

„Zaczyna się to dzisiaj od natychmiastowej zmiany podejścia mojego rządu do współpracy z Pierwszym Ministrem i Wicepremierami” – powiedział. „Znacząca współpraca oparta na szacunku będzie kluczem do wprowadzenia zmian w całej Wielkiej Brytanii”.

Chociaż każdy ze zdecentralizowanych krajów w Wielkiej Brytanii wybiera swoich członków do Izby Gmin w Londynie, mają one również własne parlamenty regionalne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *