Connect with us

Świat

Nowe poszukiwania Madeleine McCann koncentrują się na zbiorniku wodnym w Portugalii

Published

on

Nowe poszukiwania Madeleine McCann koncentrują się na zbiorniku wodnym w Portugalii

Zapora Arade, Portugalia – Policja odnowiła we wtorek br Szukaj Madeleine McCann, brytyjskie dziecko, które zaginęło w Portugalii w 2007 roku, kiedy funkcjonariusze kopali i zgarniali ziemię obok grobli niedaleko miejsca, w którym zaginęła. Około 20 funkcjonariuszy z grabiami i narzędziami przypominającymi motyki ustawiło się w szeregu i zaczęło przebijać i grabić ziemię w pobliżu tamy Arade, która znajduje się około 30 mil od Praia da Luz w południowej Portugalii, gdzie trzyletnią dziewczynkę widziano ostatnio żywą 16 Lata temu.

Wcześniej widziano dwóch strażaków w gumowej pontonie na zbiorniku.

Początkowo nie było żadnych informacji o postępie poszukiwań.

Łódź poszukiwawcza przepływa przez zaporę Arade w pobliżu Silves w Portugalii, 23 maja 2023 r., gdy portugalska policja, wspomagana przez niemieckich i brytyjskich oficerów, wznowiła poszukiwania Madeleine McCann.

João Matos/AP


Operacja, prowadzona przez portugalską policję przy wsparciu niemieckich i brytyjskich kolegów, została ogłoszona w poniedziałek. Urzędnicy portugalscy powiedzieli, że nastąpiło to na wniosek władz niemieckich.

Portugalska policja rozstawiła w poniedziałek dwa niebieskie namioty i odgrodziła teren dla mediów i opinii publicznej. Ponad tuzin samochodów i policyjnych furgonetek przybyło we wtorek wczesnym rankiem. Na miejscu było od 20 do 30 funkcjonariuszy, niektórzy w mundurach. Świadkowie powiedzieli, że policja rozpoczęła poszukiwania tuż przed 8 rano

Portugalskie media podały, że było to czwarte poszukiwanie McCanna, po pierwszym w 2007 roku w Algarve i innych w 2013 i 2014 roku. Kolejne przeszukanie przeprowadzono w Niemczech w 2020 roku.

Uważa się, że poszukiwania w tym tygodniu były pierwszymi w rejonie tamy.

Niemiecka prokuratura w Brunszwiku poinformowała we wtorek w pisemnym oświadczeniu, że „w Portugalii toczą się obecnie czynności karne w ramach śledztwa w sprawie Madeleine McCann”.

Dodali: „Wdrożenie środków zostanie przeprowadzone przy pomocy prawnej portugalskich organów ścigania przy wsparciu funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej”.

„Więcej informacji na temat tła nie jest obecnie publikowanych ze względu na taktykę dochodzeniową” – czytamy w oświadczeniu.

W połowie 2020 roku niemieccy urzędnicy poinformowali, że podejrzanym w sprawie był 45-letni obywatel Niemiec, zidentyfikowany przez media jako Christian Brückner, który przebywał w Algarve w 2007 roku. Brueckner zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w zniknięciu McCanna, ale obecnie odsiaduje siedmioletni wyrok w Niemczech za gwałt popełniony w Portugalii w 2005 roku.

Zdjęcie policyjne przedstawia Christiana Brücknera.

Shutterstock


Brueckner spędził wiele lat w Portugalii, w tym mniej więcej w kurorcie Praia da Luz Zniknięcie Magdaleny z ośrodka w 2007 r.

Poinformował o tym w zeszłym roku niemiecki prokurator Zarzuty wobec Bruecknera „za wielokrotne przestępstwa seksualne rzekomo popełnione w Portugalii między 28 grudnia 2000 r. a 11 czerwca 2017 r.”, niezwiązane ze sprawą McCann.

Jest on badany w związku z podejrzeniem morderstwa w sprawie McCanna, ale nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Sprawa wzbudziła zainteresowanie na całym świecie przez kilka lat, z doniesieniami o jej obserwacjach sięgających aż do Australii oraz wieloma książkami i filmami dokumentalnymi telewizyjnymi o tej sprawie.

Nagrody za odnalezienie McCanna, który miałby teraz 20 lat, sięgały milionów dolarów.

Brytyjscy, portugalscy i niemieccy policjanci wciąż odtwarzają wydarzenia, które miały miejsce w nocy, kiedy zniknęła z łóżka w południowo-portugalskim kurorcie 3 maja 2007 roku. Była w tym samym pokoju co jej brat bliźniak i siostra, którzy mieli wtedy dwa lata, podczas gdy ich rodzice jedli kolację z przyjaciółmi w pobliskiej restauracji.

Mając na uwadze ostatnie przeszukania, prokurator z Brunszwiku, Christian Wolters, powiedział we wtorek, że „prowadzimy śledztwo w Portugalii na podstawie pewnych przesłanek”, ale nie chciał podać żadnych dalszych szczegółów.

Wolters powiedział, że poszukiwania „zajmą trochę czasu”. Portugalscy urzędnicy powiedzieli, że przeszukanie odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni.

READ  Sally Rooney odmawia sprzedaży praw do tłumaczeń wydawcom izraelskim
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *