Connect with us

Nauka

Nowa generacja Škody Superb | Życie na asfalcie | Wyścigi samochodowe | technologia

Published

on

Nowa generacja Škody Superb |  Życie na asfalcie |  Wyścigi samochodowe |  technologia

Škoda ma zaprezentować Superb czwartej generacji w listopadzie 2023 roku – 90 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszego historycznego modelu. Podobnie jak jego poprzednicy, nowy Superb łączy imponującą koncepcję stylistyczną z zaawansowaną technologią. Bezpieczniejszy i bardziej przestronny niż kiedykolwiek wcześniej, nowy model jest gotowy do dodania kolejnego rozdziału do długiej tradycji Superb Škody. Oferując moc wyjściową od 150 KM (110 kW) do 265 KM (195 kW), Superb będzie dostępny z trzema silnikami benzynowymi, dwoma silnikami wysokoprężnymi, hybrydą typu plug-in o jeszcze większym zasięgu elektrycznym wynoszącym ponad 100 kilometrów oraz – po raz pierwszy – z łagodną hybrydą. Trzy nowe funkcje dodatkowo poszerzają listę wyróżniających się pomysłów Simply Clever, zwiększając ich liczbę do 28.

Klaus Zellmer, dyrektor generalny Škoda Auto, mówi: „Od dziesięcioleci Škoda Superb jest synonimem wyjątkowego komfortu, przestrzeni, najnowocześniejszej technologii i maksymalnego bezpieczeństwa. Wnieśliśmy całe nasze doświadczenie, aby jeszcze bardziej ulepszyć wszystkie te cechy w następnej generacji naszego flagowego modelu ICE. Nowa Škoda Superb doskonale uzupełni naszą ofertę, która zawiera odpowiedni produkt dla każdego klienta. Ponadto nasi klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy układów napędowych – czy to hybryda typu plug-in, jeden z naszych wysoce zaawansowanych i wydajnych silników ICE, czy też, po raz pierwszy w przypadku Superba, łagodny układ hybrydowy”.

Johannes Neft, członek Rady ds. Rozwoju Technicznego, mówi: „Następny Superb odniesie taki sam sukces jak jego poprzednik. Będzie dostępny w dwóch wersjach nadwozia, które zapewnią więcej miejsca we wnętrzu i nad głowami. Ponadto zapewni najnowsze funkcje bezpieczeństwa i szeroką gamę systemów wspomagających. Ten bardzo atrakcyjny pakiet jest świadectwem ogromnego doświadczenia naszego zespołu rozwoju technicznego, podobnie jak fakt, że Škodzie powierzono rozwój techniczny nowej generacji Škody Superb i przyszłego Volkswagena Passata”.

READ  Kazachstan rejestruje 398 zagranicznych obserwatorów na najbliższe wybory parlamentarne, akredytacja zamknięta

Najnowocześniejsze technologie i bezprzekładniowa konsola środkowa
Nowy Superb, który wkroczy w czwartą nowoczesną generację, będzie nadal imponował emocjonującym designem, w którym zastosowano nowe udoskonalenia i najnowocześniejszą technologię. Dzięki dziesięciu poduszkom powietrznym, licznym systemom wspomagania i łącznie 28 funkcjom Simply Clever ten samochód jest teraz jeszcze bardziej pojemny i bezpieczniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto Superb łączy doskonałą oszczędność paliwa z doskonałymi osiągami. Trzy nowoczesne, bardzo wydajne silniki benzynowe, dwa najnowocześniejsze diesle i nowa hybryda typu plug-in o zwiększonym zasięgu elektrycznym do ponad 100 kilometrów obejmują spektrum mocy od 150 KM (110 kW) do 265 KM (195 kW). Po raz pierwszy dostępny będzie łagodny hybrydowy układ napędowy, a wszystkie modele będą standardowo wyposażone w automatyczną skrzynię biegów DSG. Jedną z głównych modyfikacji wnętrza jest dźwignia zmiany biegów zamontowana na kolumnie kierownicy. Zwalnia to miejsce w konsoli środkowej, zapewniając kierowcy jeszcze większy komfort i dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jeszcze prościej inteligentne pomysły
Nawet 28 detali Simply Clever zwiększa komfort kierowcy i pasażerów w nowej generacji Superb. Niektóre z nich są zupełnie nowe dla Škody: elektrycznie sterowana roleta, która pełni funkcję pokrywy bagażnika w furgonie Superb, środkowy podłokietnik tylnych siedzeń ze zintegrowanym uchwytem na tablet oraz podwójna kieszeń z tyłu każdego przedniego siedzenia do przechowywania dokumentów lub czasopism, a także smartfon. Nowością w modelu Superb jest lejek zintegrowany z korkiem zbiornika spryskiwacza przedniej szyby. W rzeczywistości Škoda wprowadziła pierwszy z szerokiego wachlarza detali Simply Clever w 2001 roku, kiedy wprowadziła wczesną nowoczesną generację Superba. W tym czasie w tylnych podłokietnikach, w środkowym podłokietniku i wewnątrz schowka znajdowały się liczne uchwyty na kubki, a także debiutowało gniazdo 12 V dla pasażerów tylnych siedzeń. Kultowy parasol na drzwiach kierowcy i sprytne haczyki na bagaż w bagażniku nadal można znaleźć w samochodach Škody.

READ  Jak wynika z ogólnoświatowego badania, zależność od pracy jest powszechnym problemem na całym świecie

Szczególnie popularny w Niemczech, Czechach i Polsce
Popularność Škody Superb rosła z każdą generacją. Pierwsza nowoczesna edycja sprzedała się w sumie 137 000 egzemplarzy w latach 2001-2008. Druga generacja była produkowana w latach 2008-2015. Jako pierwsza zaoferowała klientom wersję kombi, a Škoda dostarczyła 618 000 pojazdów. Trzecia generacja, produkowana od 2015 roku, przekroczyła milion sprzedaży Superba. Do końca maja 2023 roku sprzedał 805 000 sztuk. Dane dotyczące sprzedaży w 2022 roku pokazują, że większość Superbów trafiła do Niemiec, z 14 300 sztuk, co odpowiada 25%, a następnie na rodzimy rynek czeski (6900 sztuk lub 12%) i Polskę (5600 sztuk lub 10%). Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 1 560 000 modeli Superb wszystkich generacji. Škoda Auto zaprezentuje Superb czwartej generacji w listopadzie 2023 roku. Nowa generacja będzie produkowana w zakładach Grupy Volkswagen w Bratysławie na Słowacji i będzie nadal produkowana w wersji hatchback i kombi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *