Connect with us

Gospodarka

Nowa analiza: Transformacja energetyczna w Australii jest jedną z najgorszych w OECD

Published

on

Instytut Australijski

Jeśli chodzi o przejście na czystą energię, Australia wyraźnie pozostaje w tyle za innymi krajami, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym dzisiaj przez Program Klimatu i Energii Instytutu Australijskiego.

Opracowany przez wiodącego analityka energetycznego dr. Badanie Hugh Saddlera pokazuje, że Australia wypada bardzo słabo pod względem kluczowych wskaźników dekarbonizacji i transformacji energetycznej, i pomimo przeciwnych twierdzeń rządu federalnego, zależność Australii od paliw kopalnych w rzeczywistości wzrosła od 2005 roku.

Rysunek: Ranking Australii dotyczący najważniejszych wskaźników transformacji energetycznej w latach 2005 i 2019 (na tle 22 gospodarek OECD i Rosji)

Kluczowe wnioski:

 • Ogólne wyniki Australii w transformacji energetycznej były gorsze niż pozostałych 22 gospodarek OECD i Rosji
  • Skuteczność przejścia oceniono za pomocą wskaźników obejmujących emisje ze spalania energii, zużycie energii pierwotnej, wydajność energetyczną, mieszankę paliw do wytwarzania energii i emisje z transportu.
  • Przez ostatnie piętnaście lat Australia albo utrzymywała swoją pozycję na dole rankingu, albo przesuwała się dalej we wszystkich wskaźnikach.
  • W odniesieniu do wszystkich wskaźników poza jednym, wyniki Australii są poniżej średniej dla wszystkich innych krajów OECD i Rosji.
 • W latach 2005–2019 (przed COVID-19) Australia radziła sobie ogólnie gorzej niż 23 inne kraje w zmniejszaniu zależności energetycznej od paliw kopalnych
  • Gospodarka australijska pozostaje najbardziej emisyjnym systemem energetycznym wśród krajów OECD, z wyjątkiem Polski.
  • Chociaż rząd australijski traktuje priorytetowo wydajność, aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego, Australia osiągnęła mniejszy wzrost wydajności energii niż którykolwiek z pozostałych 23 krajów.
  • Chociaż udział energii wiatrowej i słonecznej znacznie wzrósł w ciągu ostatniej dekady, Australia wciąż nie poczyniła żadnych postępów w rankingach, biorąc pod uwagę szybszą transformację energetyczną w innych krajach OECD.
 • Sektor energetyczny Australii odpowiada obecnie za większą część jej śladu węglowego. W 2005 r. emisje ze spalania energii stanowiły 58% emisji krajowych, ale w 2019 r. było to prawie trzy czwarte (72%), a Australia była jednym z trzech z 23 krajów, które zwiększyły łączne emisje ze spalania energii w latach 2005-2019 .
 • Przed COVID Australia miała trzecią najwyższą emisję z ruchu drogowego na mieszkańca w 2019 r., za Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, i osiągnęła znacznie mniejsze redukcje emisji z ruchu drogowego na mieszkańca w latach 2005-2019 niż którykolwiek z tych krajów.
READ  Czy wyjście Citigroup z bankowości detalicznej w Indiach wpłynie na jej klientów?

„Badania pokazują, że Australia nie jest liderem w wyścigu o redukcję emisji w naszej gospodarce, pozostajemy w tyle za rozwiniętym światem” – powiedział dr. Hugh Saddler, honorowy profesor nadzwyczajny Crawford School of Public Policy na ANU, i zgłoszony autor.

„Pomimo ostatniej dekady wzrostu energii słonecznej i wiatrowej, paliwa kopalne nadal dominują w australijskim sektorze energetycznym, a tempo elektryfikacji, pochodzące z węgla, ropy naftowej i gazu do wytwarzania energii, jest jednym z najgorszych w OECD.

„W przeciwieństwie do wielu innych krajów OECD, Australia przegapiła swoją wyjątkową okazję w ciągu ostatnich 15 lat, aby oddzielić swój sektor energetyczny od paliw kopalnych. W rezultacie Australijczycy pozostają z wysoce zanieczyszczającymi i nieefektywnymi środkami elektryczności, ogrzewania, mieszkań i transportu. Podnosi również nasze koszty życia i obniża naszą wydajność energetyczną.

„Poza porównaniem z innymi krajami, ten raport pokazuje, że tak zwane „ożywienie gospodarcze zasilane gazem” w Australii jest absolutnie sprzeczne z potrzebami australijskiego systemu energetycznego i będzie służyło jedynie dalszemu pogorszeniu wyników Australii w zakresie redukcji emisji”.

/ Publikacja publiczna. Ten materiał pochodzi z oryginalnej organizacji i może być punktowy, edytowany dla jasności, stylu i długości. Zobacz w całości tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *