Connect with us

Świat

Nigeryjski ewangelista telewizyjny pochowany w Lagos

Published

on

TB Joshua wielokrotnie koncertował w Afryce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Ameryce Południowej

Popularny nigeryjski ewangelista telewizyjny TB Joshua został pochowany w Lagos po tygodniu obrzędów pogrzebowych.

Tysiące żałobników uczestniczyło w pogrzebie w jego synagodze, Church of All Nations (SCOAN) w rejonie Ikotun w Lagos.

57-latek zmarł 5 czerwca po krótkiej chorobie, podał kościół.

Temitope Balogun Joshua był czczony przez ludzi z całego świata, a dziesiątki tysięcy ludzi uczęszczało na jego cotygodniowe nabożeństwa.

Rozwój charyzmatycznego kaznodziei pod koniec lat 90. zbiegł się z eksplozją programów „cudów” nadawanych przez różnych pastorów w nigeryjskiej telewizji.

Jej posługa głosiła, że ​​leczy wszelkiego rodzaju choroby, w tym HIV/AIDS, i przyciągała ludzi z całego świata.

Kobieta płacze w kościele TB Joshua

Obrzędy pogrzebowe pastora odbywają się również w jego rodzinnym mieście Arigidi-Akoko w stanie Ondo

Nazywany przez swoich zwolenników „Prorokiem”, prowadził chrześcijańską stację telewizyjną Emmanuel TV i często koncertował w Afryce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Ameryce Południowej.

Pan Joshua pochodził z ubogiego środowiska i został wychowany przez swojego muzułmańskiego wuja po śmierci swojego chrześcijańskiego ojca.

Inni popularni nigeryjscy megapastorzy zaginęli podczas Tygodnia Pamięci, podkreślając mroźne relacje, jakie z nimi miał.

Christian Association of Nigeria (Can) i Pentecostal Fellowship of Nigeria (PFN) wcześniej nazywały go „oszustem” należącym do grupy „okultystów”, którzy zinfiltrowali chrześcijaństwo.

Ostatecznie zaakceptowany przez główną grupę chrześcijańską

Andrew Gift, BBC News Pidgin, Ikotun

Przed kościołem na pół masztu powiewały flagi różnych krajów. Trudno powiedzieć, czy flagi przedstawiały kraje, które prorok odwiedził za życia, ale słupy rozciągały się na ponad kilometr.

Skład tysięcy obecnych żałobników również odzwierciedlał globalny urok TB Joshua – ludzie pochodzili z Bahamów, Dominikany i RPA, gdzie był bardzo popularny.

Ludzie z Ikotun-Egbe, przedmieścia Lagos, gdzie znajduje się kościół, licznie wyszli w czwartek, aby zobaczyć jego karawan, a wielu innych stało na ulicach wcześnie w piątek.

Większość z nich nie należy do jego kościoła, ale została dotknięta jego filantropią. O wiele więcej skorzystało pośrednio z przemysłu stworzonego przez jego ruchliwy kościół.

Wśród obecnych tam dygnitarzy był Rotimi Akeredolu, gubernator rodzinnego stanu Joshua, Ondo, który odczytał fragment Biblii.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii (Can), które w przeszłości spierało się z TB Joshuą o jego styl, również wysłało delegację na pogrzeb w piątek, co jest znakiem, że wrogość się skończyła.

To jedna z rzeczy, których najbardziej pragnął w swoim życiu – być zaakceptowanym przez większą wiarę chrześcijańską Nigerii. Być może symboliczne jest to, że przyszło wraz z jego śmiercią.

Jego żona, Evelyn Joshua, obecnie mianowana Generalnym Nadzorcą Kościoła, powiedziała, że ​​jej zmarły mąż zmienił Kościół z ośmioosobowego zboru w to, czym jest dzisiaj.

„Aby złoto stało się złotem, musi przejść przez ogień. Chcę tylko podziękować za bycie dobrym ojcem dla naszych dzieci” – powiedziała we wtorek podczas całodniowego nabożeństwa hołdowego.

Jego dzieci, Sarah Joshua, Promise Joshua i Heart Joshua, opisały swojego ojca jako „człowieka o ogromnym oddaniu”.

READ  Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny, że stoją za decyzją na Morzu Południowochińskim i są zaangażowane w obronę Filipin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *