Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Niemiecki Laschet bierze udział w powstaniu II wojny światowej w Polsce

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – niemiecki centroprawicowy kandydat do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku kanclerz we wrześniowych wyborach w tym kraju powiedział, że odczuwa „głęboki wstyd i pokorę” z powodu „zbrodnień” nazistowskich Niemiec przeciwko Polakom podczas II wojny światowej.

Armin Laschet rozmawiał z dziennikiem Rzeczpospolita, którego fragmenty zostały opublikowane w sobotę, zanim zostaną opublikowane w całości w poniedziałek.

Laschet powiedział, że miał osobistą potrzebę wzięcia udziału w warszawskich uroczystościach z okazji rocznicy niefortunnego powstania miasta 1944 przeciwko okupacji hitlerowskiej, które rozpoczęło się w 1939 roku.

„Zbrodnie, które Niemcy popełnili na całym narodzie polskim, napawają mnie głębokim wstydem i pokorą” – powiedział Laschet.

– Ta odpowiedzialność będzie w przyszłości determinować naszą politykę wobec Polski – powiedział Laschet, który jest faworytem CDU w sondażach przedwyborczych.

„Niemcy muszą być zawsze świadome swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niepodległość Polski” – powiedział Laschet.

Niemcy były wielkim orędownikiem przystąpienia Polski do UE w 2004 roku i obserwują obecne konflikty w zakresie praworządności między prawicowym rządem polskim w Warszawie a wiodącymi organami UE.

Laschet odwiedził pomnik dzieci walczących w Powstaniu Warszawskim oraz wziął udział w ceremonii mszy i apelu, na którym przemawiał Prezydent RP Andrzej Duda.

W niedzielę, dokładnie 77 lat po rozpoczęciu dwumiesięcznej wyniszczającej walki Warszawy z niemieckimi siłami okupacyjnymi, Laschet miał odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Polska obchodzi tę rocznicę ceremoniami składania wieńców, modlitwami i koncertami.

Powstanie zakończyło się kapitulacją partyzantów Armii Krajowej. W walkach i niemieckich nalotach zginęło około 10 000 bojowników i do 200 000 mieszkańców. Niemcy wypędzili pozostałych mieszkańców, wielu wysłali do obozów zagłady, takich jak Auschwitz, i zniszczyli miasto, wierząc, że już nigdy nie podniesie się z ruin ani nie stanie się stolicą Polski.

Prawa autorskie 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być w żaden sposób publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Przyczyny Szybkiego Wzrostu Popularności Zakładów Sportowych Online
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *