Connect with us

technologia

Niemcy negocjują z sojusznikami decyzję Polski o rozmieszczeniu Patriotów na Ukrainie

Published

on

Niemcy negocjują z sojusznikami decyzję Polski o rozmieszczeniu Patriotów na Ukrainie

Niemcy poinformowały w piątek, że rozmawiają z sojusznikami Polski o rozmieszczeniu na Ukrainie jednostek obrony powietrznej Patriot, po tym jak szef NATO zasugerował, że sojusz wojskowy nie może sprzeciwić się takiemu posunięciu. „Rozmawiamy z naszymi sojusznikami, jak potraktować polską… propozycję” – powiedział dziennikarzom w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu.

Berlin zaoferował Warszawie system Patriot w celu zabezpieczenia jej przestrzeni powietrznej po tym, jak w zeszłym tygodniu w Polsce rozbił się pocisk kasetowy, zabijając dwie osoby. Polski minister obrony Mariusz Błaszczak wezwał później Niemcy do wysłania zamiast tego jednostek ogniowych na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że takie rozmieszczenie powinno być decyzją poszczególnych krajów, z uwzględnieniem zasad użytkownika końcowego.

„Konkretne decyzje dotyczące konkretnych systemów są decyzjami krajowymi” – powiedział dziennikarzom w Brukseli. „Czasami istnieją umowy z użytkownikami końcowymi i inne rzeczy, więc muszą konsultować się z innymi sojusznikami. Ale ostatecznie (decyzja) muszą zostać podjęte przez rządy krajowe” – dodał.

Komentarze Stoltenberga pojawiły się po tym, jak niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w czwartek, że udostępnienie niemieckich jednostek Patriot poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami. Patrioci są produkowane przez amerykańską firmę Raytheon.

W piątek polski prezydent powiedział, że to Niemcy zdecydowały, gdzie rozmieścić swoje jednostki obrony powietrznej Patriot, dodając, że dla bezpieczeństwa Polski byłoby lepiej, gdyby stacjonowały one na terytorium Ukrainy w pobliżu granicy. „Z wojskowego punktu widzenia byłoby najlepiej, gdyby byli na Ukrainie i chronili także terytorium Polski, wtedy najskuteczniej chroniliby zarówno Ukrainę, jak i Polskę” – powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej w Kownie na Litwie. „Ale decyzja należy do strony niemieckiej”.

Na marginesie ćwiczeń NATO w północno-wschodniej Polsce Błaszczak rzucił okiem na Berlin, mówiąc, że był zaskoczony pomysłem, że niemieccy patrioci mogą być zbyt zaawansowani, aby wysłać ich na Ukrainę. „To są starzy patrioci, polska wersja jest najnowsza… Twierdzenie, że starzy patrioci niemieccy są bardzo zaawansowani, jest nieprawdziwe” – powiedział.

READ  Firma biotechnologiczna Falkirk zapewnia inwestycję komercjalizacyjną o wartości 2,5 miliona funtów

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i jest generowana automatycznie z konsorcjalnego źródła.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *