Connect with us

Gospodarka

Niemcy i Polska chcą zabezpieczyć dostawy ropy dla rafinerii w Schwedt, Energy News, ET EnergyWorld

Published

on

BERLIN: Niemcy oraz Polska podpisały umowę o zabezpieczeniu dostaw ropy Szwed Rafineria po zakończeniu uzależnienia od rosyjskiej ropy – poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo gospodarki.

Berlin zamierza do końca roku wyeliminować import ropy z Rosji Unia Europejska sankcjami i od miesięcy współpracuje z Polską, próbując zabezpieczyć dostawy dla Schwedt, który dostarcza 90% paliwa do Berlina.

Obie strony chcą zabezpieczyć dostęp dla polskich rafinerii Gdańsk i Płock oraz niemieckie rafinerie w Schwedt i Leuna są wystarczająco zaopatrzone w ropę naftową – poinformowali ministrowie obu krajów we wspólnym oświadczeniu.

Deklaracja nie zawierała sposobu zapewnienia dostaw Schwedt. Schwedt jest obecnie pod niemieckim zarządem powierniczym, ale należy do rosyjskiej spółki państwowej Rosnieft.

„Strony biorą pod uwagę zależność zarówno Polski, jak i Niemiec od importu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń i podkreślają potrzebę jak najszybszego zaprzestania importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych” – czytamy w oświadczeniu.

„Aby się do tego przygotować, strony zamierzają pogłębić swoją dotychczasową współpracę w celu zakończenia importu rosyjskiej ropy bez narażania bezpieczeństwa energetycznego obu krajów” – napisano.

Umowa przewidywała również współpracę między niemieckimi i polskimi koncernami naftowymi.

Oba kraje dążą również do ustanowienia długoterminowej struktury właścicielskiej rafinerii w Schwedter, mając na uwadze, że rosyjski rząd lub kontrolowane przez niego firmy nie powinny na tym skorzystać.

Aby moce Schwedt mogły być wykorzystane w wystarczającym stopniu, dostawy muszą odbywać się przez polski port w Gdańsku.

Źródła poinformowały Reutersa w zeszłym tygodniu, że oba kraje są bliskie zawarcia umowy dotyczącej koordynowania przez Polskę morskich dostaw ropy do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rafinerii Schwedt w Niemczech.

W pierwszych siedmiu miesiącach roku Rosja nadal była najważniejszym dostawcą RFN, odpowiadając za nieco ponad 30% importu ropy.

READ  PKN Orlen kupi portfel farm wiatrowych o mocy 89,4 MW w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *