Connect with us

Gospodarka

Niedobór kierowców ciężarówek „zbliża się krajowa sytuacja nadzwyczajna” w Irlandii

Published

on

Kay Collins przez kilka dni w tygodniu zamieniła biuro i książki z rodzinnej firmy transportowej na taksówkę i otwartą drogę. To nie jest wybór, to konieczność.

32-letni księgowy musiał wkroczyć jako kierowca ciężarówki w Collins Transport – firmie rodzinnej czwartej generacji w North Co Cork – ponieważ nie mogą zatrudniać kierowców.

Niedobór 3000 do 4000 kierowców ciężarówek wywarł presję na spedytorach, aby utrzymywali ciężarówki na drogach w obliczu poważnych zakłóceń globalnego łańcucha dostaw w wyniku pandemii Covid-19, którą w Europie Zachodniej zaostrzyła nowa granica po Brexicie wymagania.

„Kiedy dorastałeś i znałeś ten biznes, nigdy nie myślałeś, że zajdzie tak daleko”, mówi Collins, który teraz jeździ ciężarówkami do Cork, Dublina, Sligo i Belfastu.

„Brak kierowców jest w tej chwili przerażający. Gdzie to się skończy? Czy przestanie, gdy na półkach zabraknie?”

Nie jest jedyną w rodzinie, która wraca za kierownicę w niepełnym wymiarze godzin. Jej ojciec i wujek, obaj menedżerowie, znów jeżdżą, podobnie jak jej brat, mechanik ciężarówek.

Problem starzejącego się przemysłu motoryzacyjnego jest znany od dawna: raport dotyczący przyszłych kompetencji z 2015 roku przewiduje zapotrzebowanie prawie 7000 kierowców ciężarówek w ubiegłym roku. Raport uzupełniający z 2018 r., dotyczący niedoboru umiejętności związanych z Brexitem, stwierdził, że te statystyki są „powodem do niepokoju, który zasługuje na pilną uwagę”.

Linia pojazdów na stacji benzynowej w Camberley, na zachód od Londynu. Zdjęcie: Adrian Dennis / AFP przez Getty

Potrzeba jest teraz odczuwalna, ponieważ wielu kierowców z Europy Wschodniej nie wróciło z przedłużonych wakacji, ponieważ znaleźli alternatywną pracę we wschodzącej polskiej gospodarce.

„W tej chwili jest bardzo źle” – mówi ojciec Kay, Michael. „Zazwyczaj mamy kierowców, którzy szukaliby pracy, ale nie mieliśmy jej w ciągu ostatnich 12 miesięcy”.

Jego zmartwienia biznesowe zmieniły się w ciągu ostatniego roku, ale mówi, że ma szczęście, że ma brata, córkę i syna, którzy pomagają w realizacji zamówień klientów.

„W przeszłości zawsze martwiłeś się, że masz wystarczająco dużo pracy. Teraz martwisz się, czy masz wystarczająco dużo kierowców, aby wykonać pracę ”- mówi.

READ  Polska: Zaskakująco niska nadwyżka bilansu płatniczego w maju | Kłapnięcie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *