Connect with us

Sport

Nie żyje były polski skoczek narciarski, dwukrotny mistrz olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski

Published

on

– Ryszard Witke był moim starszym kolegą w r rama Krajowy. Zapamiętam go jako bardzo miłego, życzliwego i pomocnego sportowca. To on został pierwszym Polakiem w Japonii, który wygrał zawody na skoczniach i utorował mi drogę na najwyższy etap podium olimpijskiego – wspomina nieżyjący już mistrz olimpijski z Sapporo w 1972 roku. Wojciech Fortuna w rozmowie z PAP.

Obejrzyj wideo
Michał Doležal ocenił formę polskich skoczków

Były skoczek narciarski nie żyje, kilku uczestników świetnych turniejów

Ryszard Witke urodził się 9 listopada 1939 roku. Pierwsze atletyczne kroki stawiał w Klubie Sport Budowlani Karpacz, gdzie pierwsze sukcesy w skokach narciarskich odniósł w wieku 14 lat. W wieku 19 lat reprezentował barwy Śnieżki Karpacz w swojej pierwszej karierze Turniej Czterech Skoczni.

Ukończył AWF we Wrocławiu i dołączył do Śnieżki Karpacz tutejszego AZS Wrocław. W latach 1959-1972 reprezentował Polskę i promował nasz kraj na najważniejszych międzynarodowych konkursach. Był wielokrotnym medalistą mistrzostwa Polski (jeden złoty, jeden srebrny i cztery brązowe), dwukrotnie triumfował w pomniku Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

Dwukrotnie reprezentował Polskę igrzyska olimpijskie: 1964 w Innsbrucku, gdzie zajął 45. miejsce na środkowej skoczni, 35. na dużej skoczni i 1968 w Grenoble, gdzie zajął odpowiednio 32. i 31. miejsce. Po zakończeniu kariery Ryszard Witke postanowił poświęcić się szkoleniu młodzieży Skoczek narciarski i norweskie kombinatory. Otrzymał także uprawnienia sędziowskie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

READ  Robert Lewandowski o odwołaniu Złotej Piłki: zobacz, co robiłem przez cały sezon
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *