Connect with us

Gospodarka

Nergal ponownie uniewinniony w polskiej sprawie „Wappen Merch”.

Published

on

Nergal ponownie uniewinniony w polskiej sprawie „Wappen Merch”.

Behemoths Nergal świętuje uniewinnienie w sądzie, w którym wystąpił jako jeden z oskarżonych o rzekome znieważenie godła Polski niektórymi artykułami zespołu. Jeśli brzmi to znajomo, to dlatego, że muzyk został już wcześniej postawiony w stan oskarżenia, a sprawa została odrzucona w 2018 roku, by w 2020 roku spotkać się z nowym apelem, w którym Nergal ponownie zwyciężył.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy Nergal, projektant merchów Rafał Wechterowicz i webmaster Behemoth Maciej G. zostali oskarżeni o znieważenie herbu Polski z ich projektem merchów Behemoth „Rzeczpospolita Niewiernych”. Koszulka przedstawiała demonicznego orła odzianego w dwa węże za odwróconym krzyżem na czerwonym tle. Projekt został również wykorzystany do promocji polskiej części trasy zespołu.

W 2017 roku Nergal został wezwany na przesłuchanie przez polską prokuraturę w Gdańsku w sprawie projektu. Koszula okazała się niezwykle popularna, stając się „najlepiej sprzedającą się” koszulą swoich czasów.

W kwietniu 2018 roku zarzuty przeciwko trzem mężczyznom zostały oddalone. „Zwolnieni i wszyscy trzej wolni od wszystkich absurdalnych zarzutów” – głosił wówczas Negal. Ale sprawa nie byłaby całkowicie zakończona, ponieważ apelacja zostałaby złożona w 2020 roku.

Dowiedziawszy się o apelu, Nergal wyjaśnił: „Więc niektórzy idioci nadal twierdzą, że 'Republika Niewiernych’ [Behemoth] Logo jest świętokradztwem polskiego herbu. W rzeczywistości tak NIE jest. Nalegali jednak na ponowne otwarcie sprawy w celu dalszego dochodzenia. Uważają, że prawa autorskie do Orła Białego należą wyłącznie do Polski i każda inna interpretacja ptaka jest bluźnierstwem. Moi antagoniści wydają się tak zdesperowani, by przybić swojego ulubionego kozła ofiarnego do swojego zgniłego krzyża moralnego, że przegapili zdrowy rozsądek w narracji”.

Kontynuował: „Oskarżają nas o antypolskie działania. Jeśli o mnie chodzi, to jest głęboko antypolskie. Wszyscy moglibyśmy oszczędzić sobie czasu na zrobienie czegoś kreatywnego, prawda?”

READ  Burger King zaleca kupowanie artykułów spożywczych w McDonald's. Co się dzieje?

Teraz, dwa lata po złożeniu apelacji i pięć lat po wniesieniu pierwotnych zarzutów przeciwko Nergalowi, projektantowi i webmasterowi Behemoth, wszyscy trzej mężczyźni zostali uniewinnieni. Wyrok ogłoszono w sądzie w Gdańsku w piątek (6 maja). Zgodnie z decyzją sędziego, eksperci uznali, że przedmiotowy wzór stanowił silne nawiązanie do herbu Polski, ale w rzeczywistości był dziełem oryginalnym, stworzonym od podstaw. Jako taka nie kwalifikuje się jako bezpośrednia modyfikacja emblematu.

Przemawiając w mediach społecznościowych po ostatecznym werdykcie, Nergal powiedział: „Kurwa tak! Znowu uniewinniony!!”

Następnie wyjaśnił: „Zaczęło się to ponad 3 lata temu, kiedy jeden z polityków PIS uznał, że Behemoth naruszył polskie godło państwowe grafiką promującą polską część trasy Behemoth. Najwyraźniej nic takiego się nie wydarzyło. I było to takie jasne dla wszystkich, z wyjątkiem prawicowych polityków i ich fanów. Ale upolityczniona prokuratura wszczęła śledztwo i oskarżyła nas o znieważenie godła Polski”.

Piosenkarz wyjaśnił: ”Pierwsza rozprawa sądowa odbyła się 3 lata temu. Ostatecznie wygraliśmy i wszyscy zostaliśmy uniewinnieni. Prokurator wniósł apelację, a sąd apelacyjny przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez pierwszą instancję. A teraz znowu zostaliśmy uniewinnieni! Ale historia toczy się dalej, trzymamy kciuki. Niemniej jednak jest to druga wygrana walka z rzędu! Dziękuję wszystkim, którzy to umożliwili, dziękuję sędziemu za uczciwość, otwartość i zdrowy rozsądek. I odważny w tak dziwnych czasach… ART & Logic kontra fanatycy religijni 3 : 0 ***** *** i KK @too_many_skulls @manticore677 @behemothofficial @behemothwebstore”

Jeśli chodzi o komentarz Nergala, że ​​„historia toczy się dalej”, wciąż istnieje możliwość złożenia kolejnego odwołania.

To nie pierwszy raz, kiedy Nergal jest legalnie w gorącej wodzie. W 2010 roku muzyk został osądzony w Polsce za bluźnierstwo po tym, jak na scenie podarł Biblię i nazwał ją „księgą kłamstw”. Ostatecznie sądy umorzyły te zarzuty.

READ  OPINIA: Węgry i Turcja na drodze do strategicznego partnerstwa

Oglądaj Behemoth w 25 legendarnych albumach ekstremalnego metalu bez słabych piosenek

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *