Connect with us

Nauka

Naukowcy twierdzą, że w ten sposób powinniśmy budować na Marsie

Published

on

Aby zbudować schronienie i wyprodukować narzędzia, astronauci mogą potrzebować tylko jednego kluczowego składnika – a minerały w martwej marsjańskiej glebie mogą zrobić resztę, jak stwierdzono w nowym badaniu opublikowanym w środę.

Kluczowym składnikiem jest chityna – substancja włóknista będąca składnikiem ścian komórkowych grzybów, egzoszkieletów skorupiaków i owadów oraz łusek ryb i płazów.

Chityna mogą być łączone z ziemią powierzchniową przez pierwszych osadników marsjańskich w celu wytworzenia nowego materiału bez specjalnego sprzętu i przy niewielkim zużyciu energii, stwierdzili naukowcy z Singapore University of Technology and Design.

Według badań chityna do użytku na Marsie może pochodzić od owadów. Ze względu na wysoką zawartość białka owady mogą stanowić część diety podczas misji załogowej. Autorzy powiedzieli, że ekstrakcja chityny będzie produktem ubocznym zaopatrzenia załogi w żywność i spożycia.

Kolonizacja Marsa może być niebezpieczna i absurdalnie droga.  Elon Musk i tak chce to zrobić

Aby przetestować swoją teorię, naukowcy połączyli chitozan, organiczny polimer wytwarzany z krewetek, i minerał zaprojektowany tak, aby naśladować właściwości marsjańskiej gleby.

W procesie produkcyjnym wykorzystano wodę i podstawowe chemikalia. Jak wynika z badań, wodę można było uzyskać z podpowierzchniowego lodu na Marsie. Wodorotlenek sodu można wytwarzać z marsjańskiej gleby. A kwas octowy można wytwarzać w wyniku fermentacji mikroorganizmów – na przykład odpadów spożywczych.

„W dotyku przypomina beton, ale jest dużo lżejszy. Bardzo lekki kamień” – powiedział Javier Fernandez, adiunkt na SUTD i współautor badania opublikowanej w czasopiśmie PLOS One.
Poznaj OPTIMISM, bliźniaka łazika Perseverance na Ziemi

Następnie naukowcy wykorzystali ten materiał do skonstruowania klucza i modelu marsjańskiego siedliska, co, jak powiedzieli, wykazało, że materiał może umożliwić szybką produkcję przedmiotów, takich jak podstawowe narzędzia i sztywne schronienia.

Klucz, który zrobili naukowcy, nie był tak mocny jak ten wykonany z metalu, ale Fernandez powiedział, że spełnia kryteria NASA dotyczące „niekrytycznych zastosowań kosmicznych”.

Fernandez opisał badania jako dowód słuszności koncepcji. Zespół nie przetestował przedmiotów w warunkach, które naśladowały zimną i suchą atmosferę Marsa.

READ  Projekt budowy Korpusu Inżynieryjnego Armii USA w Polsce jeszcze bardziej zwiększy gotowość NATO w regionie | Artykuł

„Mamy drogę do … produkcji budynków i narzędzi, od druku 3D po odlewanie z form przy użyciu tylko jednego materiału”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.