Connect with us

Nauka

Nauka o cudach eucharystycznych może wzmacniać wiarę, ale nie powinna od niej odwracać uwagi, twierdzą eksperci

Published

on

Nauka o cudach eucharystycznych może wzmacniać wiarę, ale nie powinna od niej odwracać uwagi, twierdzą eksperci

(OSV News) – „Uch, coś się stało” – powiedział zgromadzonym 5 marca ks. Joseph Crowley pod koniec mszy w kościele św. Tomasza w Thomaston w stanie Connecticut, parafii, której pastorem był niegdyś założyciel Rycerzy Kolombo, Błogosławiony Michael McGivney.

Wyraźnie wstrząśnięty, poprawił kołnierzyk i zatrzymał się. – Właściwie trudno powiedzieć.

„Bóg zapewnia i zabawne jest to, jak Bóg zapewnia. Czasami dzieje się to w dziwny sposób, w sposób mistyczny, w dziwny sposób” – kontynuował, zwracając się do obecnych na Mszy św. i oglądając transmisję na żywo z parafii, zarchiwizowaną obecnie na YouTube. „Jednemu z naszych szafarzy Eucharystii zabrakło hostii, ale tak się nie stało. Nagle w cyborium pojawiło się więcej gospodarzy. Bóg zduplikował się w cyborium.”

„To wydarzyło się dzisiaj” – powiedział.

Rzekome powielanie Eucharystii jest obecnie badane przez Dykasterię Stolicy Apostolskiej ds. Nauki Wiary jako potencjalny cud eucharystyczny. Jeśli zostanie potwierdzona, dołączy do około 100 cudów eucharystycznych uznanych przez Kościół, w tym cud na wiejskich terenach Hondurasu, zatwierdzony w lipcu przez biskupa Waltera Guilléna Soto de Gracias. Według kalifornijskiego Magis Center, którego celem jest połączenie wiary i nauki, w XXI wieku cztery inne zostały uznane.

Chociaż niektóre uznane cuda eucharystyczne wiążą się z takimi okolicznościami, jak rozmnożenie, inne wiążą się z przyjmowaniem przez hostię eucharystyczną cech krwi lub ciała. W ciągu ostatnich 10 lat trzy takie cuda – dwa w Polsce i jeden w Meksyku – zostały uznane przez biskupów nadzorujących diecezje, w których miały miejsce.

W 2006 roku w Tixtla w Meksyku zakonnica rozdawała Komunię św. podczas rekolekcji, gdy hostia, którą trzymała, zaczęła krwawić. Hostię przekazano zespołowi naukowców do badań, a ich analiza wykazałaby, że czerwonawa substancja „odpowiada krwi, w której znajduje się hemoglobina i DNA pochodzenia ludzkiego”.

Dwa lata później w Sokółce konsekrowaną hostię, którą ksiądz upuścił podczas Komunii, zgodnie ze zwyczajem zanurzono w wodzie do rozpuszczenia i zamknięto w sejfie w zakrystii. Tydzień później zakrystianka, zakonnica, zbadała hostię i stwierdziła, że ​​ma ona czerwoną plamę. Hostię wyjęto z wody i po wyschnięciu plama wyglądała bardziej jak rana. Zbadano i stwierdzono, że zawiera tkankę mięśnia sercowego, czyli serca, która w niewytłumaczalny sposób splatała się z włóknami chleba.

Podobny rzekomy cud miał miejsce pięć lat później w całej Polsce, w Legnicy, w Boże Narodzenie 2013 roku. Konsekrowaną hostię, która spadła na ziemię, zanurzono w wodzie, gdzie utworzyły się czerwone plamy, jakby Eucharystia krwawiła. Gospodarza zbadało kilka instytucji badawczych, a szczeciński Zakład Medycyny Sądowej stwierdził, że próbka zawierała „mięsień poprzecznie prążkowany”, bardzo podobny do tkanki serca, która została poddana znacznemu obciążeniu. Biskup Zbigniew Kiernikowski z Legnicy zatwierdził cud do czci w 2016 roku.

W lipcu biskup Hondurasu Soto potwierdził rzekomy cud, który miał miejsce w małej wiejskiej parafii, w której nie było księdza. W czerwcu 2022 roku nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej otworzył tabernakulum parafialne w celu usunięcia drewnianej puszki zawierającej Eucharystię i odkrył ciemne plamy na owiniętym korporale, czyli płótnie liturgicznym.

READ  Rzuć kroplę | Nauka w Polsce

Tkankę zbadano w październiku 2022 r. w ośrodku toksykologicznym w Tegucigalpa i według agencji prasowej ACI Prensa testy wykluczyły obecność żywicy drzewnej, krwi zwierzęcej ani pigmentu, a także brak pleśni, grzybów i zanieczyszczeń. Zamiast tego określono, że plama jest ludzką grupą krwi AB z dodatnim czynnikiem Rh. Według ACI Prensa „dowody naukowe i uwierzytelnione przysięgi świadków zostały zebrane i przesłane do Watykanu w celu dalszego zbadania” na prośbę nuncjusza apostolskiego w Hondurasie, Dom Gábora Pintéra.

„Bóg kocha to, co marginalne, ukryte, proste. W mało znanej wiosce, bez żadnego znaczenia społecznego, z dala od obszarów miejskich, Pan postanawia się zamanifestować” – powiedział Dom Soto ACI Prensa.

Eksperci od cudów eucharystycznych często wskazują także na dwa inne rzekome cuda – jeden z Buenos Aires w 1996 r., kiedy to zbezczeszczona hostia pozostawiona w wodzie w tabernakulum w celu rozkładu zamieniła się w krwawą tkankę, oraz znacznie starszy cud, który miał miejsce w Lanciano we Włoszech , co miało miejsce w VIII wieku, kiedy podczas mszy konsekrowane Ciało i Krew Chrystusa w sposób widzialny stały się Ciałem i Krwią. Obydwa cuda zostały poddane analizie naukowej, której wyniki wykazały, że w substancji znalazła się tkanka ludzkiego serca.

Warto zauważyć, że kardynał Jorge Bergoglio, przyszły papież Franciszek, jako arcybiskup Buenos Aires, rozpoczął dochodzenie w sprawie cudu z 1996 roku i według doniesień powiedział o nim: „Pan przeszedł obok i zostawił swój ślad”.

Cuda eucharystyczne, szczególnie te, które zostały zbadane naukowo, mogą inspirować lub wzmacniać wiarę u ludzi, którzy potrzebują „małej weryfikacji empirycznej” na Rzeczywistą Obecność, powiedział jezuita ksiądz Robert Spitzer, prezes Magis Center, które zawiera informacje na temat Obecności Eucharystycznej . cuda wśród popularnych tematów w Twojej witrynie.

Ojciec Spitzer powiedział, że „dobre badania laboratoryjne” rzekomych cudów eucharystycznych mogą pomóc „przekonać sceptyczne pokolenie, które jest naukowo poinformowane” – zwłaszcza młodych ludzi – że Eucharystia jest naprawdę Ciałem i Krwią Jezusa. Powiedział, że tego typu dowody są dostępne w raportach laboratoryjnych dotyczących cudów w Buenos Aires, Tixtla i Sokółka.

„Jeśli zebrać wszystkie dane naukowe z tych raportów… to naprawdę stanowi to zdecydowaną przewagę dowodów autentyczności – rośnie tkanka ludzkiego serca w górnej części lewej komory, która pompuje krew do reszty ciała . substancji Hostii, zintegrowanej z konsekrowaną Hostią na poziomie drobnych włókien miofibryli, z odległością kilku mikronów” – powiedział OSV News. „To niewiarygodne. To naturalistyczne i naukowo niewytłumaczalne. „

Doktor Scott French, lekarz medycyny ratunkowej, zasiada w radzie doradczej Magis Center i przedstawia naukę leżącą u podstaw uznanych cudów eucharystycznych XXI wieku. Powiedział, że te cuda wykazują tkankę serca i obecność białych krwinek, które normalnie nie żyją poza ciałem dłużej niż 30 minut. Co więcej, wszystkie naukowo zbadane cuda eucharystyczne wskazują na obecność rzadkiej grupy krwi AB, tej samej, którą można znaleźć na Całunie Turyńskim – dodał.

READ  Nowy wielokadłubowy jacht Sunreef o długości 94 stóp jest jak dotąd największym katamaranem.

Częścią motywacji Frencha jest badanie Pew Research Center przeprowadzone w 2019 r., które wykazało, że 69% katolików nie wierzy w rzeczywistą obecność. „Dlatego zdarzają się te wszystkie cuda eucharystyczne: Bóg na nas krzyczy. I tyle: ludzie muszą to usłyszeć… zwłaszcza nasi młodzi ludzie” – powiedział. „To jest nasza przyszłość”.

W niektórych przypadkach badania naukowe wykazały, że widoczne zmiany w konsekrowanej hostii są czymś naturalnym. W 2011 r. w archidiecezji São Paulo i Minneapolis oraz w 2015 r. w diecezji Salt Lake City analizy biologiczne konsekrowanych hostii w kolorze czerwonym wykazały, że przyczyną był grzyb, co według niektórych sceptyków może być przyczyną innych rzekomych cudów eucharystycznych . . .

Michael O’Neill – znany jako „Łowca cudów” w programie o tym samym tytule w EWTN – powiedział, że w przypadku rzekomego cudu biskup diecezjalny może zdecydować, czy przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie, a po przeprowadzeniu dochodzenia czy zatwierdzić wydarzenie jako cud godny wiary.

„W wielu przypadkach cuda są trudne, ponieważ pozostawiają miejsce na wiarę, a my musimy mieć trochę wiary, aby rzeczywiście uwierzyć, że cud się dzieje” – powiedział OSV News. „Ale jeśli chodzi o cuda, które są bardziej naukowo sprawdzalne lub prawdopodobne, cuda eucharystyczne są godne uwagi i wyjątkowe, ponieważ możemy zobaczyć, jak naprawdę dzieje się prawdziwy cud, który można zweryfikować za pomocą nauki”.

O’Neill jest w trakcie realizacji projektu dokumentalnego obejmującego wywiady z ekspertami i naukowcami, którzy badali cuda Lanciano, Buenos Aires, Tixtla, Sokółka i Legnica. Powiedział, że projekt ma szczególne znaczenie dla Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, trwającej inicjatywy biskupów amerykańskich, mającej na celu wzbudzenie większego zrozumienia i szacunku dla Prawdziwej Obecności.

Oczekuje się, że dokument – ​​i towarzysząca mu książka O’Neilla – będzie dostępny przed Krajowym Kongresem Eucharystycznym w 2024 r., będącym kulminacją trzyletniego przebudzenia.

Chociaż cudom eucharystycznym poświęcono więcej uwagi w ciągu całego przebudzenia, w tym poprzez wystawę Międzynarodowe Cuda Eucharystyczne Świata, objazdową wystawę cudów eucharystycznych pierwotnie skatalogowaną w Internecie przez bł. Carlo Acutisa, należą one do kategorii objawień prywatnych i katolicy nie są zmuszani do ich uwierzcie im, powiedział O’Neill.

Podkreślił, że najważniejszym cudem jest cud przeistoczenia, który ma miejsce podczas każdej Mszy św. – chleb i wino stają się Jezusem Chrystusem w Jego Ciele i Krwi, Duszy i Bóstwie.

„To jest prawdziwy cud i w to muszą wierzyć katolicy – ​​to jest zasada naszej wiary” – powiedział O’Neill. „Jeśli chodzi o cuda eucharystyczne, możemy powiedzieć, że jest to cud nad cudem. To tylko mały bonus, jaki Bóg daje nam być może, aby pomóc naszej wierze, ponieważ jest to najtrudniejsza ze wszystkich wiary katolickiej – że Bóg, z całej swojej mocy i mocy, ukorzy się i stanie się dla nas obecny w czymś, co może być zjedzonym.

READ  Kraje UE dodają technologię lotniczą, kosmiczną i drony do swojej listy współpracy obronnej

Jednak Stacy Trasancos, katoliczka z doktoratem z chemii, ostrzega ludzi, aby nie opierali swojej wiary wyłącznie na tych cudach. W książce „Behold I Am: Scripture, Tradition, and Science in the Real Presence” z 2021 r., którą Trasancos napisała wspólnie z księdzem Georgem Elliottem z diecezji Tyler w Teksasie, zbadała raporty laboratoryjne z analiz cudów w Lanciano i Buenos Aires, Aires i stwierdziła, że ​​jej wyniki są mniej jednoznaczne niż podano.

„Jesteśmy katolikami i szukamy prawdy” – Trasancos powiedział OSV News. „Nie musimy przesadzać. Nie musimy być dwuznaczni w odniesieniu do danych naukowych. Nie musimy się bać tego, co może odkryć nauka”.

Stwierdziła, że ​​niektóre często powtarzane narracje na temat niektórych cudów eucharystycznych również nie są dokładne, jak na przykład twierdzenie, że komisja naukowa powołana w 1973 r. przez Światową Organizację Zdrowia przeprowadziła 500 testów cudu w Lanciano i była zdumiona ich wynikami. Twierdzenie zostało zdementowane przez dr Franco Serafiniego, autora książki z 2021 r. „A Cardiologist Examines Jesus: The Stunning Science Behind the Eucharystyczne Cuda”, który dokonał przeglądu rzekomego raportu WHO i odkrył, że w rzeczywistości były to dane z testów egipskich mumii. dwie strony o cudzie Lanciano. Jego pochodzenie jest nieznane.

Jeśli Kościół ma promować naukowe podstawy akceptacji cudów eucharystycznych, Trasancos radzi, aby cuda zostały ponownie zbadane przy zastosowaniu tych samych rygorystycznych standardów dowodowych, a naukowcy opracowali standardowy zestaw procedur badania przyszłych raportowanych cudów. Jeśli wyniki wykażą, że istnieją naturalne, a nie nadprzyrodzone wyjaśnienia rzekomych cudów – stwierdziła – nie powinno to zachwiać niczyją wiarą.

„Tak naprawdę nie potrzebujemy, aby te cuda były prawdziwe, abyśmy wierzyli w Prawdziwą Obecność” – powiedziała. „Nasza wiara w rzeczywistą obecność musi opierać się przede wszystkim na wierze w Jezusa Chrystusa”.

Pomimo słabych punktów poszczególnych testów, ksiądz Spitzer stwierdził, że dowody rozpatrywane jako całość „wydają się sugerować, że przekraczamy obecnie próg, przy którym wiara w istnienie żywej tkanki serca nie jest już irracjonalna ani czystym entuzjazmem. ” wyrasta z tych konsekrowanych hostii.”

„To nie jest dowód” – powiedział. „Mówimy jedynie, że istnieją naukowo zbadane dowody potwierdzające dowody probabilistyczne – to znaczy potwierdzające rozsądne i odpowiedzialne przekonanie”.
– – –
Maria Wiering jest starszą pisarką w OSV News.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *