Connect with us

Nauka

NASA Osiris-Rex ma wylądować na asteroidzie Bennu Wtorek: Jak oglądać na żywo

Published

on

Koncepcja artysty sondy NASA Osiris-Rex pobierającej próbkę z asteroidy Bennu.

NASA / Goddard / University of Arizona

Sonda NASA Osiris-Rex na chwilę wyląduje na dużej asteroidzie we wtorek i złapie z jej powierzchni trochę kamieni i pyłu, aby wrócić na Ziemię w celu zbadania. Wydarzenie oznacza a główny pierwszy dla NASA i potencjalne dobrodziejstwo dla nauki, eksploracji kosmosu i naszego zrozumienia Układu Słonecznego. Lockheed Martin Space we wtorek transmituje odważną misję na żywo. Tutaj mamy wszystko, co musisz wiedzieć o misji i jak ją oglądać.

Pobieranie próbek asteroidy metodą „dotknij i jedź” (TAG) 101955 Bennu ma spaść we wtorek 20 października około 15:12 czasu pacyficznego. NASA będzie transmitować manewr TAG na żywo w telewizji NASA i strona internetowa agencji początek we wtorek o godzinie 14:00 czasu pacyficznego. Link do transmisji na żywo znajdziesz poniżej.

Kiedy rozpoczęła się misja?

Ozyrys-Rex jako koncepcja istnieje od co najmniej 2004 roku, kiedy zespół astronomów po raz pierwszy przedstawił ten pomysł NASA. Po ponad dekadzie rozwoju statek kosmiczny wystrzelony z Cape Canaveral na Florydzie 8 września 2016 rna szczycie rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance, spółki joint venture Lockheed Martin i Boeinga. Sonda kosmiczna spędziła następne 26 miesięcy na rejsie do Bennu, oficjalnie przybywając 3 grudnia 2018 r.

Od tego czasu zespół misyjny spędził prawie dwa lata na okrążaniu kosmicznej skały w kształcie rombu, badając i mapując jej powierzchnię, aby wybrać najlepsze miejsce do pobierania próbek. W ostatnich miesiącach rozpoczęły się próby przed zbliżającą się próbą pobrania próbek, a teraz zespół twierdzi, że jest gotowy do gry w TAG z Bennu.

Dlaczego Bennu?

Bennu to asteroida zwana „kupą gruzu”, co oznacza, że ​​powstała w głębokiej kosmicznej przeszłości, kiedy grawitacja powoli zetknęła ze sobą pozostałości starożytnej kolizji. Rezultatem jest ciało w kształcie czegoś w rodzaju wirującego bąka o średnicy około jednej trzeciej mili (500 metrów) i powierzchni usianej dużymi skałami i głazami.

Uważa się, że Bennu jest oknem na przeszłość Układu Słonecznego: nieskazitelnym, bogatym w węgiel ciałem zawierającym elementy budulcowe zarówno planet, jak i życia. Niektóre z tych zasobów, takie jak woda i metale, mogą być w przyszłości warte wydobycia w celu wykorzystania na Ziemi lub podczas eksploracji kosmosu.

Asteroida ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że ​​jest szczególnie interesująca dla naukowców i ludzi w ogóle – ma szansę wpłynąć na Ziemię w odległej przyszłości. Na Lista zagrożeń uderzeniowych NASABennu zajmuje 2. miejsce. Aktualne dane pokazują dziesiątki potencjalnych oddziaływań w ostatnim ćwierćwieczu XXII wieku, chociaż wszystkie mają tylko niewielką szansę na faktyczne wystąpienie.

Jak będzie działać TAG?

Dla każdego, kto kiedykolwiek parał się robotami, a może nawet brał udział w zawodach robotyki, misja Osiris-Rex wydaje się być ostatecznym zwieńczeniem marzeń młodego robota. Procedura próbkowania typu “ dotknij i jedź ” jest złożonym zadaniem wymagającym dużej stawki, które od lat buduje kluczowy moment kulminacyjny. Jeśli się powiedzie, odegra rolę w historii i naszej przyszłości w kosmosie.

Podstawowy plan jest taki, że Osiris-Rex wyląduje na Bennu na skale miejsce lądowania nazwane Nightingale. Statek kosmiczny wielkości furgonetki będzie musiał pokonywać głazy wielkości budynku wokół lądowiska, aby wylądować na stosunkowo czystej przestrzeni, która jest tak duża, jak kilka miejsc parkingowych. Jednak robotyczne ramię do pobierania próbek będzie jedyną częścią Osiris-Rex, która faktycznie wyląduje na powierzchni. Jeden z trzech zbiorników z azotem pod ciśnieniem zostanie wystrzelony, aby pobudzić próbkę kurzu i małych kamieni, które można następnie złapać w głowicę kolektora ramienia w celu bezpiecznego przechowywania i powrotu na Ziemię.

Zejście na powierzchnię Bennu zajmie około czterech godzin, mniej więcej tyle, ile potrzeba, aby asteroida wykonała jeden pełny obrót. Po tym powolnym podejściu właściwa procedura pobierania próbek TAG trwa znacznie krócej niż 16 sekund.

Przygotowanie do TAG nie przebiegło dokładnie tak, jak planowano. Organizatorzy misji początkowo mieli nadzieję, że powierzchnia Bennu będzie miała wiele potencjalnych miejsc do lądowania pokrytych głównie drobnymi materiałami porównywalnymi do piasku lub żwiru. Okazuje się, że powierzchnia Bennu jest wyjątkowo nierówna i nie ma żadnych przyjaznych miejsc do lądowania.

Po spędzeniu większości ostatnich dwóch lat na ponownej ocenie misji, zespół zdecydował się spróbować „przeciągnąć igłę” przez wypełniony głazami krajobraz Nightingale i kilka innych kopii zapasowych miejsc próbnych. Nadal możliwe jest, że powierzchnia okaże się zbyt kamienista, aby pobrać dobrą próbkę. Jeśli okaże się, że tak jest, zespół może spróbować ponownie w innym miejscu. Osiris-Rex jest wyposażony w trzy zbiorniki z azotem, które wystrzeliwują i niszczą powierzchnię, co oznacza, że ​​zespół może podjąć do trzech prób pobrania próbki.

Więc co?

Natychmiast po pobraniu próbki, Osiris-Rex odpali silniki, aby wycofać się z Bennu. Statek kosmiczny będzie nadal kręcił się nad Bennu do końca 2020 roku, zanim ostatecznie wykona manewr odlotu w przyszłym roku i rozpocznie dwuletnią podróż z powrotem na Ziemię.

24 września 2023 roku Osiris-Rex ma wyrzucić swoją próbną kapsułkę zwrotną, która wyląduje na pustyni Utah i zostanie odzyskana w celu zbadania.

Czy nie zostało to zrobione wcześniej?

Tak. Japońska sonda Hayabusa z powodzeniem zwróciła maleńkie ziarenka asteroidy 25143 Itokawa na Ziemię w 2010 roku. Jego następca, Hayabusa-2, z powodzeniem wystrzelił specjalną miedzianą kulę w dużą asteroidę Ryugu w 2019 roku a potem odzyskał część szrapnela. Ta próbka jest obecnie w drodze na Ziemię.

Jak mogę oglądać?

Podążać Transmisja na żywo NASA, który rozpoczyna się we wtorek o 14:00 czasu pacyficznego. Możesz również śledzić Kanał Osiris-Rex na Twitterze aby uzyskać najnowsze aktualizacje.

READ  Karolina Północna zgłasza pierwszą w tym sezonie śmierć przez grypę :: WRAL.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *