Connect with us

Gospodarka

Narastają trudności gospodarcze, ponieważ przywódcy ważą koszty konfrontacji z Rosją

Published

on

Narastają trudności gospodarcze, ponieważ przywódcy ważą koszty konfrontacji z Rosją

Należą do nich zakłócenia w eksporcie pszenicy z Ukrainy i Rosji, które łącznie stanowią 28% światowego eksportu, a także zakłócenia łańcucha dostaw, poważna susza w Indiach, która doprowadziła do zakazu dostaw zboża, oraz blokady związane z Covid w Chinach rosnące ceny żywności i pogłębiający się głód na świecie, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Pytanie dla amerykańskich i europejskich decydentów brzmi: jak powstrzymać wzrosty cen bez pogrążania ich gospodarek w recesji. Rezerwa Federalna zaczęła podnosić stopy procentowe, aby okiełznać inflację w Stanach Zjednoczonych, a jej prezes, Jerome H. Powell, przyznał, że obniżenie stóp bez poważnego zaszkodzenia gospodarce będzie wyzwaniem. Pani Yellen zasugerowała w środę, że Stany Zjednoczone są dobrze przygotowane do przetrwania zamieszania, powołując się na silny amerykański rynek pracy i zdrowe finanse gospodarstw domowych. Przepowiedziała, że ​​Stany Zjednoczone nie popadną w recesję, ale w Europie może być inaczej.

„Myślę, że Europa jest może trochę bardziej wrażliwa i oczywiście bardziej eksponowana na froncie energetycznym niż Stany Zjednoczone” – powiedziała.

Ta zagadka wyjaśnia niechęć Europejskiego Banku Centralnego do podnoszenia stóp procentowych. W kolumnie plus Komisja Europejska zauważyła, że ​​bezrobocie w strefie euro spadło, podobnie jak deficyty rządowe, mimo że wzrosły koszty związane z wojną.

Wraz ze wzrostem cen żywności na całym świecie inflacja gwałtownie się zmienia. Inflacja żywności wyniosła 2,5 proc. we Francji i Irlandii oraz 10 proc. w krajach Europy Wschodniej w pierwszych trzech miesiącach 2022 r., podczas gdy tylko w marcu w Turcji i Argentynie wynosiła od 60 do 70 proc., wynika z analizy przeprowadzonej przez ING w zeszłym tygodniu.

Przemawiając we wtorek na Brukselskim Forum Ekonomicznym, Yellen przekonywała, że ​​działania Rosji przypominają, że narody nie powinny wymieniać swojego bezpieczeństwa narodowego na tanią energię. Przekonywała, że ​​kluczowe znaczenie ma zmniejszenie zależności od Rosji i Chin oraz przyspieszenie inwestycji w źródła odnawialne.

READ  Polska staje się krajem docelowym migracji

„Żaden kraj nie kontroluje wiatru i słońca” – powiedziała Yellen. „Upewnijmy się, że to ostatni raz, kiedy światowa gospodarka jest zakładnikiem wrogich działań tych, którzy produkują paliwa kopalne”.

Alan Rappeport raportował z Brukseli i Bonn w Niemczech oraz Patricia Cohen z Londynu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *