Connect with us

Nauka

Napływ migrantów na Białoruś zwolnił dzięki dyplomacji – powiedział premier RP – Pierwsze wiadomości

Published

on

Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie, zwołanym na jego prośbę w celu omówienia aktualnej sytuacji geopolitycznej w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej.
Leszek Szymański /PAP

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że wysiłki dyplomatyczne Polski zdołały ograniczyć napływ nowych imigrantów podróżujących na Białoruś w nadziei na wejście do Unii Europejskiej.

Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie, zwołanym na jego prośbę w celu omówienia aktualnej sytuacji geopolitycznej w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej.

Powiedział na konferencji prasowej, że kryzys polityczny, w którym ludzie są wykorzystywani przez przemytników, mafie, we współpracy z reżimem Aleksandra Łukaszenki, jest sposobem wywierania presji na UE, tworzącym chaos i „stanowiącym element dezintegracji bloku, które, zdaniem Łukaszenki, najlepiej przysłużą się ich celom”.

Ale, dodał Morawiecki, „ofensywa dyplomatyczna po naszej stronie już działa”.

Powiedział, że negocjacje z jego odpowiednikami w Iraku, autonomicznym regionie Kurdystanu, Turcji i na Bliskim Wschodzie oraz merytoryczna współpraca z krajami takimi jak Uzbekistan przyniosły pozytywne efekty i „dziś napływ nowych migrantów na Białoruś jest bardzo mniejszy niż w szczyt… około miesiąc temu.”

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że bardzo ważne jest, aby Unia Europejska pomagała Polsce. „Unia Europejska to także nasza przestrzeń, więc obrona integralności i jedności terytorialnej jest dla nas bardzo ważna… sankcje muszą zostać nałożone jak najszybciej na linie lotnicze, które przemycają ludzi” – powiedział.

Według czeskiego premiera Andreja Babisia to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej „jest absolutnie nie do zaakceptowania”, a to, co robi reżim Łukaszenki „przekracza wszelkie granice”.

Powiedział, że prezydent Czech Milos Zeman napisał niedawno list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, proponując wysłanie czeskich żołnierzy na granicę polsko-białoruską, dodając, że jeśli Polska zwróci się o taką pomoc, Czechy są gotowe jej udzielić.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że UE nigdy nie doświadczyła tak dużej presji migracyjnej, ale jednocześnie nie przeznaczyła środków na fizyczną obronę granic.

„UE musi płacić za unijne koszty obrony na granicy. Niedopuszczalne jest, aby te koszty ponoszone były tylko przez kraje, które ze względu na historię i geografię znajdują się po prostu na granicy UE” – powiedział Orban.

Grupa Wyszehradzka to nieformalny regionalny format współpracy czterech krajów Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

READ  Europa zwiększy produkcję baterii wraz z przyspieszeniem wymiany energii elektrycznej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *