Connect with us

Świat

Napięcia prawdopodobnie wzrosną, gdy Chiny będą dążyć do większej roli w Arktyce

Published

on

Według firmy doradczej Control Risks, ambicje Chin, by odgrywać bardziej znaczącą rolę w Arktyce, prawdopodobnie podsycą napięcia.

Chiny zbudowały „wybitną obecność” w regionie od czasu przystąpienia do Rady Arktycznej jako obserwator w 2013 r., Powiedziała CNBC, dyrektor Control Risks Oksana Antonenko. „Squawk Box Asia”.

Plik Rada Arktyczna składa się z ośmiu państw arktycznych – Kanady, Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Rosji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

Jest to grupa międzyrządowa, której celem jest promowanie współpracy między państwami Arktyki a mieszkańcami Arktyki. Ich celem jest zapewnienie ochrony i zrównoważonego rozwoju Arktyki, narażonej na trudne warunki klimatyczne i ekstremalne warunki pogodowe.

W 2018 roku Pekin ogłosił plany budowy „Polarnego Jedwabnego Szlaku”. – sieć arktycznych szlaków żeglugowych. Wcześniej określała się również jako „stan prawie arktyczny”, propozycja, która wywołała pewne kontrowersje.

Antonenko powiedział, że państwa arktyczne obawiają się, że Chiny „odgrywają jednostronnie znacznie bardziej asertywną rolę”.

Arktyczny tankowiec Christophe de Margerie, obsługiwany przez Sovcomflot, ładuje skroplony gaz ziemny do zakładu Jamal LNG w porcie Sabetta na zachodnim wybrzeżu Zatoki Ob, na Morzu Kara.

Alexander Ryumin | TASS | Getty Images

W tym samym czasie Rosja – to stoi Zachodnie sankcje przeciwko eksploracji energii w Arktyce – – jest finansowany przez Chiny.

„Chiny zapewniają inwestycje, więc chcą odegrać znacznie ważniejszą rolę w umożliwieniu transportu szlakiem Morza Północnego” – powiedziała przed spotkaniem ministerialnym Rady Arktyki w czwartek.

„Prawdopodobnie zobaczymy rosnące napięcia między Chinami a państwami nadbrzeżnymi Arktyki” – powiedziała.

Chiny i Rosja

Alexander Gabuev z Carnegie Moscow Center powiedział, że Rosja jest „coraz bardziej zainteresowana” rozwojem dużych projektów energetycznych w Arktyce, ale nie ma niezbędnego kapitału.

„Chiny postrzegają Chiny jako potencjalnego inwestora i potencjalny … rynek węglowodorów” – powiedział Gabuev, starszy współpracownik i przewodniczący Rosji w regionie Azji i Pacyfiku.

READ  Koronawirus w Niemczech. Ponad 13 000 nowych infekcji każdego dnia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *