Niemiecki programista Goldbeck Solar poinformowała, że ​​uruchomiła elektrownię słoneczną o mocy 204 MW w Zwartowie w północnej Polsce.

Projekt jest pierwszym etapem projektu o mocy 290 MW, który obejmuje kolejną elektrownię o mocy 86 MW. Firma zainwestowała 635 mln zł (128.8 mln USD) w elektrownię o mocy 204 MW. Budowa 300-hektarowego parku fotowoltaicznego rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Właścicielem obiektu jest Stigma Sp z oo, spółka celowa kontrolowany przez Green Energy Services sp. z o.o. npz oo, joint venture pomiędzy Solarnet Investment GmbH i Goldbeck’s Doradztwo energetyczne Sp.z oo Solarnet Investment GmbH. Głównymi kredytodawcami wspierającymi projekt są Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Bank Polski Pekao SA i PKO Bank Polski.

Instalacja solarna wyposażona jest w falowniki niemieckich producentów Technologia słoneczna SMA oraz moduły fotowoltaiczne chińskiego producenta Suntech.

„Dla Goldbeck Solar park fotowoltaiczny w Zwartowie jest ważny z dwóch powodów. Zwartowo to nie tylko największy system, jaki do tej pory zbudował specjalista od energii słonecznej, ale także symbol determinacji Joachima Goldbecka – podała spółka w oświadczeniu. „Nawet ciągłe wyzwania, takie jak zakłócenia łańcuchów dostaw i rosnące ceny komponentów, nie mogły zatrzymać postępu projektu”.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być dalej wykorzystywana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: [email protected].