Connect with us

Nauka

Najwcześniejsze ślady zdobionej biżuterii odkrytej w polskiej jaskini

Published

on

Od nastoletnich gwiazd mediów społecznościowych po starzejących się graczy w rzutki, wielu z nas lubi trochę iskierek.

Teraz, według badań przeprowadzonych przez naukowców z Niemiec, Włoch i Polski, wydaje się, że nasi przodkowie też byli.

Naukowcy wykorzystali datowanie radiowęglowe, aby ustalić, że a Wisiorek zdobiony kością słoniową znaleziony w jaskini wśród kości zwierząt ma 41 500 lat..

Obiekt jest pierwszym znanym dowodem na to, że ludzie ozdabiają biżuterię znalezionym w Eurazji i może przedstawiać pojawienie się zachowań w ewolucji człowieka, twierdzą naukowcy.

Wisiorek odkryto po raz pierwszy w 2010 roku podczas wykopalisk, które miały miejsce w jaskini Stajnia w południowej Polsce – miejscu, o którym wiadomo, że było wcześniej zamieszkiwane przez grupy neandertalczyków i neandertalczyków. mądry człowiek

Zespół wykorzystał najnowocześniejsze techniki modelowania 3D i digitalizacji, aby wirtualnie zrekonstruować wisior i odsłonić jego pełny kształt – w tym dekoracyjny wzór wytłoczony na jego powierzchni, składający się z 50 śladów stempli, które tworzą nieregularną okrągłą krzywą i dwóch pełnych otworów .

„Ta perełka pokazuje ogromną kreatywność i niezwykłe rękodzieło członków grupy Homo sapiens, która zajęła to miejsce. Grubość płytki wynosi około 3,7 milimetra, co świadczy o zaskakującej precyzji nacinania otworów i dwóch otworów do użycia” – powiedział współautor. dr Wioletta Nowaczewska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do tej pory zespół nie był w stanie określić dokładnie, jeśli w ogóle, wzoru, który powinien reprezentować.

„Jeśli zapętlona krzywizna stoku Stajni wskazuje na księżycową analemę” [a diagram depicting the movement of the Moon in the sky] albo liczba zgonów pozostanie kwestią otwartą” – dodała Nowaczewska.

Obecnie planują przeprowadzić szczegółowe analizy innych obiektów z kości słoniowej znalezionych w Jaskini Stajnia. Trwają badania innych lokalizacji w Polsce, które obiecują dostarczyć więcej informacji na temat strategii produkcji ozdób osobistych w Europie Środkowo-Wschodniej.

READ  Lista nazw zespołów Qhubeka dla Brugge-De Panne

Przeczytaj więcej o archeologii:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *