Connect with us

Świat

Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Published

on

Rosja wznawia ofensywę na Azowstal – mówi doradca prezydenta Ukrainy

Zniszczony budynek administracyjny Huty Żelaza i Stali Azovstal.

Czyngis Kondarow | Reuters

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział w sobotę, że Rosja wznowiła ofensywę przeciwko oddziałom w hucie Azowstal i ostatniej ukraińskiej twierdzy w oblężonym mieście Mariupol.

„Wróg próbuje zmiażdżyć ostatni opór obrońców Mariupola w dolinie Azowa” – powiedział Arestowicz w telewizji państwowej, według Reutera.

Prezydent Rosji Władimir Putin na początku tego tygodnia nakazał swoim wojskom wycofanie się z planu szturmu na fabrykę stali Azowstal, w której mieszka kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy i cywilów, decydując się zamiast tego na dalsze blokowanie huty.

– Matt Clinch

Ewakuacje z Mariupola mają się rozpocząć w południe – mówi wicepremier”

Iryna Vereshchuk, wicepremier Ukrainy, powiedziała w sobotę, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ewakuacja z oblężonego miasta Mariupol rozpocznie się około południa czasu lokalnego, według agencji Reuters.

„Dzisiaj po raz kolejny spróbujemy ewakuować kobiety, dzieci i osoby starsze” – powiedziała w poście w mediach społecznościowych.

Matt Clinch

Mołdawia wyraża głębokie zaniepokojenie oświadczeniami rosyjskiego dowódcy wojskowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii poinformowało, że wezwało swojego ambasadora w Moskwie i wyraziło głębokie zaniepokojenie komentarzami wysokiego rangą rosyjskiego dowódcy wojskowego.

Generał dywizji Rosji Rustam Minnekajew twierdził, bez dowodów na to, że rosyjskojęzyczna ludność w Naddniestrzu jest uciskana. Naddniestrze jest nierozpoznanym separatystycznym państwem, oficjalnie częścią Mołdawii, która od południa graniczy z Ukrainą. Siły rosyjskie stacjonują w Naddniestrzu od lat 90., a Kijów ostrzegł, że Moskwa może prowadzić tam operacje pod fałszywą flagą, aby usprawiedliwić inwazję.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Mołdawii zaktualizował oświadczenie na swojej stronie internetowej „Te oświadczenia są bezpodstawne i zaprzeczają stanowisku Federacji Rosyjskiej, która wspiera suwerenność i integralność terytorialną Republiki Mołdawii w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej”.

READ  Afganistan szykuje się do upadku, mówią Szwecja i Pakistan

– Matt Clinch

Zełenski mówi, że inwazja na Ukrainę to „tylko początek”

W jego zwykłym wieczornym adresiePrezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił uwagi A Rosyjski wojskowy w piątek.

Generał dywizji Rosji Rustam Minnekajew ogłosił wcześniej, że celem Moskwy jest pełna kontrola nad wschodnim regionem Donbasu oraz południową Ukrainą w ramach drugiej fazy inwazji. Nie było jednak jasne, czy komentarze odzwierciedlały oficjalną politykę Rosji.

Minnekajew twierdził bez dowodów, że ludność rosyjskojęzyczna w Naddniestrzu jest uciskana. Naddniestrze jest nierozpoznanym separatystycznym państwem, oficjalnie częścią Mołdawii, która od południa graniczy z Ukrainą. Siły rosyjskie stacjonują w Naddniestrzu od lat 90., a Kijów ostrzegł, że Moskwa może prowadzić tam operacje pod fałszywą flagą, aby usprawiedliwić inwazję.

Zełenski powiedział pod koniec piątku, że komentarze oznaczają, że Rosja ma ambicje inwazji na inne sąsiednie narody. „Inwazja na Ukrainę to dopiero początek. Potem chcą zaatakować inne kraje” – powiedział, zgodnie z tłumaczeniem NBC News.

„Oczywiście będziemy się bronić tak długo, jak będzie to konieczne, aby przełamać tę ambicję Federacji Rosyjskiej. Ale wszystkie narody, które tak jak my wierzą w zwycięstwo życia nad śmiercią, muszą walczyć po naszej stronie, muszą nam pomóc” – dodał.

„Ponieważ staliśmy się pierwsi na tej ścieżce. Ale kto następny? Jeśli ci, którzy mogą być następni, chcą dziś pozostać neutralni, aby niczego nie stracić, jest to w rzeczywistości najbardziej ryzykowny zakład, ponieważ tracisz wszystko.

– Matt Clinch i Natasha Turak

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że w pobliżu Mariupola odkryto kolejny masowy grób

Zdjęcia satelitarne firmy Maxar przedstawiające kolejne rozszerzenie miejsca masowego pochówku poza Wynohradnem na Ukrainie, na wschód od Mariupola.

Maxar | Maxar | Obrazy Getty

„To ponownie potwierdza, że ​​okupanci organizują zbiórkę / pochówek / kremację zmarłych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta” – powiedział, oskarżając Rosję o „ukrywanie konsekwencji zbrodni wojennych”.

Osobno, amerykański wykonawca usług obronnych Maxar powiedział, że zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości obszaru Mariupol „ujawniają istnienie drugiego cmentarza, który powiększył się w ciągu ostatniego miesiąca i obejmuje kilka długich okopów, które prawdopodobnie staną się nowymi miejscami pochówku”.

CNBC i NBC nie były w stanie niezależnie potwierdzić tych twierdzeń, a rosyjscy urzędnicy jeszcze nie odpowiedzieli na zapytania CNBC dotyczące tych twierdzeń.

– Johanna Tan

Rosja będzie kontynuować bombardowanie, dopóki nie zostaną wprowadzone „nowe metody prowadzenia wojny”, mówi Wielka Brytania

Zdjęcia satelitarne firmy Maxar płonących budynków we wschodnim Mariupolu na Ukrainie 9 kwietnia 2022 r.

Maxar | Obrazy Getty

Według brytyjskiego wywiadu Rosja prawdopodobnie „nadal będzie sfrustrowana” swoją niezdolnością do szybkiego pokonania obrony Ukrainy.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił plany wprowadzenia „nowych metod prowadzenia wojny” – „milczące przyznanie się”, że wojna nie przebiega zgodnie z zamierzeniami Zostało to ogłoszone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony w tweecie.

Wdrożenie nowych planów Moskwy zajmie trochę czasu i do tego czasu „bombardowania będą prawdopodobnie nadal polegać na próbach stłumienia ukraińskiej opozycji” – czytamy w raporcie.

Johanna Tan

Zełenski mówi, że sojusznicy dostarczają broń, której chce Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sojusznicy w końcu dostarczają broń, o którą prosił Kijów, a dodanie broni pomogłoby uratować życie tysiącom ludzi.

– Reuters

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.