Connect with us

Zabawa

Najlepsze historie roku z Uncovering Europe

Published

on

Odkryj Europę to Twoja codzienna dawka oryginalnych opowieści z całego kontynentu.

Każdego dnia tygodnia o 19:00 CET przedstawiamy europejską historię, która wykracza poza nagłówki gazet, aby znaleźć prawdziwe problemy, które kształtują kontynent.

Zaloguj się do aplikacji Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o pojawieniu się nowej funkcji. Jest dostępny na jabłko oraz Android Ekwipunek.

Oto najlepsze z serii z zeszłego roku.

O ile życie białoruskiej sprinterki olimpijskiej Krystiny Tsimanouskiej byłoby trudniejsze w domu, o tyle jej sytuacja na emigracji w Polsce jest daleka od idealnej.

24-latka, która uciekła z Igrzysk w Tokio po tym, jak białoruscy urzędnicy próbowali zmusić ją do powrotu do domu, mówi Euronews, że ma teraz przy sobie ochroniarzy przez całą dobę.

Tsimanouskaya, która mieszka z mężem w Polsce po tym, jak oboje otrzymali wizy humanitarne, mówi, że każdy jej ruch jest kontrolowany przez cały dzień.

„Nie mogę spotkać moich przyjaciół, ponieważ strażnicy ich nie znają” – powiedziała Tsimanouskaya w rozmowie z Euronews. „Możemy przeprowadzić wywiady, jeśli są zaplanowane z wyprzedzeniem, i mogę poćwiczyć lub popływać”.

„Mówią, że można to zorganizować, ale nie mogę chodzić do sklepów ani do parku. Muszę uzyskać pozwolenie za każdym razem, gdy chcę wyjść”.

Przeczytaj cały artykuł.

Chorwacja jest bardzo dumna – i zaborcza – ze swojego błyszczącego wybrzeża.

Znany jako „kraina tysiąca wysp”, wydaje się być niechętny do przeniesienia dwóch z nich (w rzeczywistości ma około 1244 wysp) do sąsiedniej Bośni i Hercegowiny.

Do dziś oba kraje mają Mali Školj i Veliki Školj, a także pobliski czubek półwyspu Klek.

Przeczytaj cały artykuł.

Czy to Jean-Marie, czy jego córka Marine, Le Pens od dziesięcioleci są dominującymi postaciami ekstremistów francuskiej prawicy.

READ  Memento Intl., Anonimowa tablica treści Wenecja Transdrama „Kobieta…” - Variety

Ale teraz, pięć miesięcy przed kolejnymi wyborami prezydenckimi we Francji, pojawiła się nowa osobowość: Eric Zemmour.

Po miesiącach domysłów nowicjusz polityczny potwierdził w listopadzie, że bierze udział w wyścigu.

Przeczytaj cały artykuł.

Od ponad dekady Rumuni przyzwyczaili się do widoku trzech słów z czerwonymi, żółtymi i niebieskimi końcami książek – wypisanych na budynkach lub na ścianach przy ruchliwych autostradach: „Basarabia e România”.

Besarabia już nie istnieje, ale w tym czasie była to ziemia, którą Rosja, a później Związek Sowiecki, zajmowała między rzeką Prut a dwoma brzegami Dniestru, na wschodzie do granicy z Ukrainą i na zachodzie z Rumunią.

Jest to kraj znany dziś pod inną nazwą, Mołdawia.

Przeczytaj cały artykuł.

Minął rok, odkąd polski Trybunał Konstytucyjny zaostrzył jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie.

22 października 2020 r. sąd orzekł, że przerywanie ciąży przez kobiety nawet z ciężkimi i nieodwracalnymi wadami płodu jest niezgodne z konstytucją, co doprowadziło do niemal całkowitego zakazu aborcji w kraju, w którym przeważa rzymskokatolicki.

„To, co wydarzyło się w zeszłym roku było w zasadzie przykładem tego, co się dzieje, gdy władza polityczna niszczy praworządność i niezależność sądownictwa” – powiedziała Marta Lempart, współzałożycielka ruchu strajkowego kobiet w Polsce, podkreślając, że zakaz aborcji jest „nielegalny” i „upolityczniony” trybunał.

Przeczytaj cały artykuł.

28 lutego 1986 roku szwedzki premier Olof Palme został zastrzelony na ulicy przed kinem w Sztokholmie po obejrzeniu filmu z żoną i synem.

Jego zabójcy nigdy nie znaleziono.

Palme, który kierował Szwecją w latach 1969-1976 i aż do swojej śmierci w 1982 roku, był osobą dzielącą, której nie brakowało wrogów. Jako szczery krytyk wojny USA w Wietnamie i zwolennik Kuby Fidela Castro, opowiedział się za rozszerzeniem i rozwojem szwedzkiego państwa opiekuńczego.

Przeczytaj cały artykuł.

READ  Dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców na polskiej granicy

Ukryty za dwoma blokami mieszkalnymi w zaułku w gruzińskiej stolicy Tbilisi, kościół biskupa Malchaza Songulaszwilego nie wygląda zbytnio z zewnątrz.

Ale od kilku lat jego Kościół forsuje zmiany w konserwatywnej Gruzji, a to często idzie pod prąd, gdzie i kiedy tylko można przełamać bariery.

Na przykład, kiedy tego lata gruzińska społeczność LGBT zmierzyła się z brutalnymi demonstrantami na ulicach, społeczność Songulaszwili demonstrowała solidarnie i potępiła ataki.

Przeczytaj cały artykuł.

Na wschodzie Ukrainy narastają napięcia, gdzie armia od siedmiu lat jest w konflikcie ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Rosja ma duże ilości sprzętu wojskowego stacjonującego w pobliżu granicy, a walki nasiliły się w ostatnich tygodniach.

Euronews odwiedził Mayorsk w Doniecku, gdzie spotkaliśmy się z ukraińskimi żołnierzami. Stąd przez drzewa widać miasto Gorłówka, kontrolowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. To obszar, w którym walki się nasiliły.

Przeczytaj cały artykuł.

W mieście, które jest pokryte śniegiem przez pięć miesięcy każdego roku, rowerzystów nie można winić za hibernację swoich rowerów zimą.

Ale mieszkańcy Oulu w Finlandii są zrobieni z mocniejszego materiału.

Mimo długich, ciemnych i śnieżnych zim miejscowi jeżdżą na rowerach do pracy i szkoły.

Przeczytaj cały artykuł.

Z ponad ćwierć miliona Afgańczyków i ich potomków Niemcy są największą afgańską diasporą w Europie.

Afgańczycy i Afgańczycy-Niemcy stworzyli w Niemczech żywą, choć często pomijaną, społeczność.

Część ich tożsamości wiąże się z tęsknotą za domem, która nasila się wraz z pogarszającą się sytuacją w Afganistanie.

Przeczytaj cały artykuł.

To potężne ostrzeżenie przed przyszłością pandemii: że COVID-19 pozostanie tutaj bez globalnego dostępu do ratujących życie szczepionek.

Wirus dotarł na wszystkie kontynenty i zainfekował ponad 100 milionów ludzi na całym świecie w nieco ponad rok, odkąd został po raz pierwszy ogłoszony globalnym stanem zagrożenia zdrowia.

Działacze humanitarni i eksperci biją na alarm z powodu dużych luk w dystrybucji szczepionek między najbogatszymi i najbiedniejszymi krajami świata.

READ  Piractwo w Polsce najniższe w UE

Przeczytaj cały artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *