Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Muzeum Hiszpańskie sprowadza do Polski dwa obrazy zrabowane przez nazistów – ARTnews.com

Published

on

Plik Muzeum Pontevedra w północno-zachodniej Hiszpanii zwracane są dwa obrazy, które zdaniem ekspertów zostały zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej. Kraj Raporty Przed odrestaurowaniem dzieł muzeum po raz ostatni pokazało je w specjalnej prezentacji, w której opowiadano, jak instytucja rozwiązała zarzut, że obrazy zostały zrabowane.

Te dwa obrazy są autorstwa flamandzkiego malarza Dieric Boutsdziałali w drugiej połowie XV wieku i uważani są za parę, ponieważ reprezentują uzupełniające się postacie Dolorosa (żałobnej Marii Panny) i Ecce Homo (Jezusa Chrystusa związanego i koronowanego na tronach).

Według hiszpańskiej agencji informacyjnej EFEPanel ekspertów ustalił, że kiedyś należały do Rodzina Czartoryskichktóry uciekł z Polski w 1939 roku i posiadał bogatą kolekcję dzieł sztuki. Rodzinni spadkobiercy kolekcji zabiegali o zwrot różnych dzieł, w tym m.in. rzadki autoportret Rafaela który zaginął przez dziesięciolecia podczas wojny. W 2016 roku państwo polskie podpisało umowę na zakup kolekcji Czartoryskich.

[Read about 20 works subject to claims of looting, plundering, and theft.]

Gdy muzeum zostało poinformowane o tym, że Polska szuka prac bardzo podobnych do obrazów Boutsa, eksperci stwierdzili, że płótna mają „podobieństwo formalne” do tych ze zdjęcia udostępnionego przez państwo polskie. Zdjęcia trafiły do ​​muzeum za pośrednictwem jednego z jego sponsorów, José Fernándeza Lópeza, który prawdopodobnie nabył je w galerii w Barcelonie lub Madrycie w latach 70.

César Mosquera, wiceprzewodniczący rady miejskiej Pontevedra, powiedział EFE, że muzeum nabyło dzieła „w dobrej wierze” i dodał: „To duma, że ​​możemy zwrócić dzieła, które pochodzą z bardzo mrocznego pochodzenia”.

READ  Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *