Muchova z numerem 1 Świątek we francuskim finale | Wiadomości, sport, praca

Muchova z numerem 1 Świątek we francuskim finale |  Wiadomości, sport, praca

PARIS (AP) – Wygląda na to, że Karolina Muchova była nierozstawioną, nieoczekiwaną zawodniczką w półfinale French Open.

A potem zmagała się ze skurczami nóg po prawie trzech godzinach gry i był tylko punkt od przegranej z Aryną Sabalenką nr 2, która zakończyła czwartek z rekordem Wielkiego Szlema 2023 12-0, w tym tytułem Australian Open.

Muchova jakimś cudem wyszła z tej trudnej sytuacji, wygrywając pięć ostatnich meczów z podatną na błędy Sabalenką, wygrywając 7-6(5), 6-7(5), 7-5 w Roland Garros, by w końcu sięgnąć po swój pierwszy turniej wielkoszlemowy w ostatnie miejsce, jakiego się spodziewała.

„Kolejka górska,” — powiedziała Muchowa.

W walce o tytuł w sobotę zmierzy się z broniącą tytułu Igą Świątek, która w czwartkowy wieczór pokonała Beatriz Haddad Maia z numerem 14 6:2, 7:6(7). Świątek dąży do trzeciego tytułu i czwartego tytułu mistrza generalnego w Paryżu, a ich półfinałowe zwycięstwo sprawiło, że 22-latka z Polski utrzymała się na szczycie rankingu WTA.

Zajmująca 43. miejsce Muchova jest przedostatnim finalistą French Open w historii. Z drugiej strony ma teraz bilans 5-0 w swojej karierze przeciwko graczom z pierwszej trójki.

Trudno było zdecydować, co było bardziej niesamowite: to, że Sabalenka przegrała – czy sposób, w jaki przegrała.

„Po prostu próbowałem walczyć i udało się” — powiedziała Muchowa. – Naprawdę nie wiem, co się stało.

Cóż, oto podstawy: Sabalenka obroniła punkt meczowy, prowadząc w trzecim secie 5:2, ale Muchova wyeliminowała to zwycięskim forhendem. To rozpoczęło bieg, w którym Muchova zebrała 20 z ostatnich 24 punktów.

„Po tym meczu w pewnym sensie wskoczyła i zaczęła grać trochę bardziej agresywnie, a ja trochę straciłem rytm”. – podsumował Sabalenka. — Tak, nie było mnie tam.

Aż do soboty wyjazd Sabalenki do Paryża był o wiele bardziej skomplikowany poza boiskiem niż na nim, gdzie cała szóstka jej rywalek nie została rozstawiona.

READ  Wiadomości na żywo, medale i wyniki już 5 sierpnia

Kwestia roli Białorusi w rosyjskiej inwazji na Ukrainę – ataki rozpoczęły się w lutym 2022 roku i trwają do dziś – oraz stanowisko Sabalenki w tej sprawie były wielokrotnie podnoszone, częściowo dlatego, że spotkała się z dwoma ukraińskimi przeciwnikami.

Po każdym z dwóch pierwszych zwycięstw była pytana o wojnę, a Sabalenka odmawiała udziału w zwykłych konferencjach prasowych po meczu po swoich dwóch kolejnych konkursach, mówiąc, że czuje się niepewnie i chce chronić swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Po zwycięstwie w ćwierćfinale wróciła do mediów.

„Niektóre wyzwania” Powiedziała Sabalenka. „Wyzwania emocjonalne”.

Świątek słabo zaczął w czwartek i przegrał w pierwszym meczu. Ale szybko odwróciła zestaw. Następnie w drugiej połowie wahadłowy leworęczny Haddad Maia objął prowadzenie 3:1, zanim Świątek wrócił do zagrywki.

W dogrywce Haddad Maia obroniła swój set point, gdy wynik wynosił 6:5, ale zdobyła coś, co wyglądało na neutralną piłkę. Chwilę później było już po wszystkim i Świątek poprawiła wynik do 60-13 w meczu Wielkiego Szlema w swojej karierze – ten sam rekord, jaki miała Serena Williams po 73 meczach na Majorach.

„Czasami było to stresujące, więc cieszę się, że byłem naprawdę silny i udało mi się zakończyć mecz w dogrywce”. – powiedział Świątek. „To nie było łatwe.”

Kilka godzin wcześniej, w 30-stopniowym upale na korcie Court Philippe Chatrier, wszechstronność Muchovej i styl gry na całym korcie znalazły odpowiednią równowagę w starciu z jednym z największych uderzających w grze.

Trzeba przyznać, że to duże uproszczenie, ale pomyśl o tym w ten sposób: Sabalenka próbuje uderzyć piłkę obok przeciwnika; Muchova próbuje odbić piłkę przeciwnikowi.

„Trochę trudno jest zdobyć punkty przeciwko nim” Powiedziała Sabalenka.

Trzeci set wydawał się korzystny dla Sabalenki, ponieważ jej presja doprowadziła do kilku dodatkowych błędów. Długi forhend Muchovej zaowocował przerwą serwisową i prowadzeniem Sabalenki 4:2, która prowadziła 5:2.

READ  Światowy numer 2 Djokovic wycofuje się z National Bank Open w Toronto z powodu zmęczenia

Wtedy wszystko zaczęło się jej sypać.

Sabalenka potrzebowała jeszcze tylko jednego punktu, aby zakończyć mecz, ale Muchova wszedł z mocnym serwisem i szybkim zwycięskim forhendem, aby stłumić tę szansę.

„Jeszcze tylko jeden punkt” Muchova powie później.

Sabalenka nie zdołała tam przełamać, ale potem zapewniła sobie zwycięstwo przy stanie 5:3 – i nie przebiła się ponownie. Muchova wyszła na 5:4, po czym usiadła i masowała sobie prawe udo podczas zmiany. Wkrótce było 5:1.

Sabalenka nadal nie trafiała w swój cel i próbowała zwrócić na siebie uwagę otoczenia na trybunach, jakby obwiniając o wszystko swoją rakietę, aby móc zmienić bieg. Ukończyła wyścig z 53 niewymuszonymi błędami, prawie dwukrotnie więcej niż 27 Muchovej.

Muchova – rozciągając się między punktami – po prostu uderzała dużymi rzutami.

„Mógłbym zobaczyć” Muchowa powiedziała: „Że trochę walczyła i popełniała szybkie błędy”.

Muchova, 26-latka z Czech, zawsze uważała, że ​​jej gra najlepiej sprawdza się w szybszych warunkach: jej najlepszym dotychczas występem na Majorze był półfinał Australian Open 2021 na twardych kortach. Tytuł WTA na korcie twardym i nigdy nie wyszła poza trzecią rundę na korcie kortowym Rolanda Garrosa.

„To nie jest moja ulubiona polewa” Muchova powiedziała na początku turnieju: „Ale myślę, że mogę na nim dobrze grać”.

W czwartek na pewno zagraliśmy wystarczająco dobrze.