Connect with us

Nauka

Moon prosi o wzmocnienie więzi z Grupą Wyszehradzką

Published

on

Prezydent Korei Moon Jae-in, drugi od lewej, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babisem, premierem Węgier Viktorem Orbanem, premierem Słowacji Eduardem Hegerem i premierem Polski Mateuszem Morawieckim, po drugim szczycie Korei- Grupa Wyszehradzka w Budapeszcie na Węgrzech w czwartek. [BLUE HOUSE]

Prezydent Moon Jae-in wezwał do większych wysiłków na rzecz wzmocnienia wymiany z Grupą Wyszehradzką (V4), regionem „dynamicznego” wzrostu, powiedział w niedzielę starszy sekretarz prezydenta po dziewięciodniowej podróży do trzech krajów w Europie, która zakończyła się w piątek po wizyta państwowa na Węgrzech.

Moon polecił doradcom zacieśnienie współpracy z Węgrami, Czechami, Polską i Słowacją, które tworzą państwa V4, napisał w niedzielę Park Soo-hyun, starszy sekretarz prezydenta ds. komunikacji, w poście na Facebooku.

Park zacytował Moona, który powiedział, że „koreańskie firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dynamiczne są kraje V4, ale ludzie i media nie wydają się być”, podkreślając, że rząd musi szerzyć świadomość.

V4 jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Korei w Unii Europejskiej, po Niemczech, i największym kierunkiem inwestycji. Ponad 650 koreańskich firm z różnych branż, w tym elektroniki, produkcji samochodów i części, chemikaliów i stali, weszło na rynek w tych krajach, a mieszka tam ponad 4000 Koreańczyków.

Moon powiedział, że w porównaniu do gospodarek Europy Zachodniej, które są w stagnacji lub schyłku, „ten region rozwija się dynamicznie”.

Post odnotował średnie roczne tempo wzrostu UE na poziomie 1,7 proc., w porównaniu do 3,6 proc. dla krajów V4.

Korea i V4 mają również podobieństwa we współczesnej historii, takie jak osiągnięcie demokracji po obaleniu rządzonych przez wojsko reżimów autorytarnych lub komunizmu i cierpienie spowodowane przez obce mocarstwa, powiedział Park.

Moon powiedział również, że kolejna administracja koreańska powinna przywiązywać dużą wagę do krajów V4, napisał Park.

READ  Globalna liczba przypadków Covid sięga 520 milionów: Johns Hopkins University

Pomimo pandemii Covid-19, dwustronny wolumen handlu osiągnął rekordowy poziom 16,8 miliarda dolarów w 2020 roku i wzrósł w tym roku o ponad 30%, osiągając ponad 20 miliardów dolarów. Skumulowane inwestycje Korei w V4 przekraczają 10 miliardów dolarów.

Przywódcy Moona i V4 zorganizowali wspólną konferencję prasową po szczycie w Budapeszcie w czwartek, gdzie potwierdzili, że zgodzili się zacieśnić współpracę w dziedzinie nauki i technologii, energii i infrastruktury oraz wymiany międzyludzkiej.

Drugi szczyt Korea–V4 zbiegł się również z 30. rocznicą powstania w 1991 r. Grupy Wyszehradzkiej jako sojuszu kulturalno-politycznego czterech państw Europy Środkowej.

Na konferencji prasowej Moon zauważył, że dwustronna współpraca zacieśnia się w obiecujących branżach przyszłości, takich jak akumulatory do pojazdów elektrycznych (EV).

Korea uczestniczy również w projektach budowy infrastruktury cyfrowej, energetyki i transportu w krajach V4, a obie strony zgodziły się rozszerzyć tę współpracę i stworzyć nowe możliwości rozwoju oraz promować gospodarkę wodorową – dodał.

„V4 ma doskonałe możliwości w nauce podstawowej, a Korea jest wyposażona w niezrównaną konkurencyjność w naukach stosowanych, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne” – powiedział Moon. „Jeśli te siły się połączą, będziemy mogli wspólnie przejąć inicjatywę w dobie czwartej rewolucji przemysłowej”.

Obie strony zgodziły się na promowanie Europejskiego Zielonego Ładu i koreańskiego Nowego Zielonego Ładu „w celu wsparcia przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i przezwyciężenia kryzysu klimatycznego” – dodał.

Moon zorganizował odrębne szczyty dwustronne z premierami Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Moon uczestniczył również w forum biznesowym z krajami V4 i podkreślił wzmocnienie współpracy gospodarczej w zakresie baterii EV, nowych branż i infrastruktury.

Podpisano siedem protokołów ustaleń (MOU) między Koreą a krajami V4 w sektorach obejmujących zielony i cyfrowy wzrost, zdrowie biologiczne i obronność.

Korea i Węgry uzgodniły, że po dwustronnym szczycie między Moonem a węgierskim prezydentem Janosem Aderem w środę zmienią swoje stosunki dwustronne w partnerstwo strategiczne.

READ  Pojawia się tajemniczy metalowy monolit, tym razem w Polsce

Moon zakończył swoją burzliwą podróż w piątek, która zabrała go również do Włoch na szczyt G20 oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem i Wielką Brytanią na 26. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow.

Korea na szczycie klimatycznym COP26 ogłosiła swoje cele dotyczące wkładu ustalonego na szczeblu krajowym (NDC), zobowiązując się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 procent do 2030 r. w stosunku do szczytu w 2018 r. We wtorek Korea podpisała Globalne Zobowiązanie do Metanu, zobowiązując się do zmniejszenia silnego metanu emisji o 30% do 2030 roku.

PRZEZ SARAH KIM [[email protected]]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.