Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Modlić się. Odkopany grób dzieci na byłym niemieckim cmentarzu. „Ktoś dokładnie wiedział, gdzie kopać”

Published

on

Na starym poniemieckim cmentarzu w Modliszowie (woj. Dolnośląskie) zachowało się kilka nagrobków dawnych mieszkańców regionu. Jeden z nich, który wygląda jak grób dziecka, został niedawno splądrowany. Do wykopanego grobu trafili autorzy serii „Historyczne wędrówki”. Sprawą zajmuje się policja.

Odkrycia dokonano podczas nagrywania odcinka serialu „Historyczne wędrówki”. Tematem reżysera Łukasza Kazka był Cmentarz Szaber. – Kiedy Niemcy opuszczali Dolny Śląsk po klęsce wojny w 1945 roku, cenne pamiątki, biżuterię czy nawet złoto ukrywali w okularach, pudełkach i kamiennych garnkach w charakterystycznych miejscach, czasem nawet w grobach. Nowi osadnicy wiedzieli o tym i plądrowali takie miejsca w poszukiwaniu cennych złóż. Praktyka grabieży rozkwitła głównie bezpośrednio po wojnie, ale ślady nielegalnych poszukiwań możemy odnaleźć do dziś – wyjaśnia Kazek.

„Ktoś dokładnie wiedział, który grób wykopać”

I tak właśnie stało się podczas wizyty na dawnej nekropolii niemieckiej w Modliszowie. Tam uwagę ekipy filmowej przykuł jeden z grobów małych dzieci. Grób został wykopany, a obok niego znajdowały się kopce ziemi. Ktokolwiek kilkadziesiąt lat temu zniszczył pochówek, prawdopodobnie uszkodził także nagrobek. Według Kazka dewastacja grobu mogła nastąpić na kilka dni przed wizytą twórców na cmentarzu.

Odkopany grób na cmentarzu w Modliszowiehistoryhiking.pl

– Ktoś z detektorem lub informacją, może były mieszkaniec, wiedział tylko dokładnie, w którym grobie i jak wykopać i wydobyć to, co jest w tym grobie – mówi Kazek. Czego szukałeś w grobie dzieci? Popularyzator opowieści wyjaśnia: – Dawni mieszkańcy Niemiec osiedlili się w swoich grobach. Przeważnie były to kosztowności, biżuteria, srebro, porcelana. Był to znak, że grób był miejscem jego powrotu w te okolice. Była to prosta informacja, aby przekazać, gdzie była kaucja rodzinna. W tym przypadku nie wiadomo jednak, czy grobowiec został wydobyty przez poszukiwacza skarbów, czy też przez kogoś, kto wiedział, że w środku może znajdować się coś wartościowego.

Ekipa „History Hiking” natrafiła na odkopany poniemiecki nagrobek dziecifacebook.com

Policja bada sprawę

Zespół „History Hiking” poinformował policję o zniszczeniach. Najpierw pojawił się patrol, a potem kryminalista. Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji poinformowała nas, że raport został przyjęty i sprawa jest w trakcie załatwiania. Jeśli okaże się, że miejsce pochówku na cmentarzu w Modliszowie zostało obrażone, sprawcy grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Te same konsekwencje czekają tych, którzy poszukują zabytków i kosztowności bez odpowiedniego upoważnienia.

Znaleziska dokonano na dawnym cmentarzu w Modliszowiemapy Google

Historia wędrówek, TVN24 Wrocław

Główne źródło zdjęć: historyhiking.pl

READ  Skrill coraz bardziej popularny wśród emigrantów z Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *