Mistrzostwa Świata ISSF: Swapnil Kusale zgarnia limit na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, ale ledwo traci medal

Indyjski strzelec Swapnil Kusale zapewnił Indiom trzecie miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, kiedy 27-latek zajął czwarte miejsce w finale 50-metrowego karabinu 3lb na Mistrzostwach Świata ISSF w Kairze w Egipcie w sobotę po południu. Pierwszą kwotę wygrał Bhowneesh Mendiratta w strzelaniu do pułapek mężczyzn, a drugą Rudrankksh Balasaheb Patil w konkurencji karabinów pneumatycznych na 10 m, gdzie zdobył złoty medal.

Kusale, który zakwalifikował się na drugim miejscu do finału ośmiu strzelców z wynikiem 593 punktów kwalifikacyjnych, również walczył o złoty medal, ale niski 8,2 w jego ostatnim strzale w ósmej serii w finale odmówił mu zwycięskiego medalu.

Z Serhiy Kulish z UkrainaTomasz Bartnik z Polski, Maciej Kowalewicz z Polski, Jon-Hermann Hegg z Norwegii, Maximilain Dallinger z Niemiec i Jonghyun Kim z Korei wszyscy zmierzyli się z Kusale w finale, sześciostrzałowej bitwie o cztery kursy oferowane na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Dwóch strzelców pochodziło z Polski, a tylko jeden strzelec z kraju kwalifikującego się do limitu, wraz z Norwegiem Hegg, który wygrał mistrzostwa Europy na początku tego roku. Szanse Kushale na uzyskanie limitu były wysokie.

Wcześniej w tym tygodniu młodzieniec Shiva Narwal zajął ostatnie miejsce w finale ośmiu strzelanek w męskiej konkurencji pistoletu pneumatycznego na 10 m, ale Kusale nie miał takich myśli o rezygnacji na początku finału. Finał rozpoczyna się od oddania dziesięciu strzałów w seriach klęczących, leżących i stojących, które po zakończeniu szóstej serii decydują o miejscach od trzeciego do ósmego, przy czym strzelcy z siódmego i ósmego miejsca są eliminowani.

Kusale zaliczył imponujący start, pokonując pierwszą serię opadania kolan z wynikiem 52,2, 0,4 punktu, wyprzedzając drugiego w tabeli Norwega Jona-Hermanna Hegga. Indianin kontynuował dobrą formę do drugiej serii kolan, kiedy zdobył 52,4 punktów w serii pięciu strzałów, aby zakończyć serię kolan na pierwszym miejscu z wynikiem 104,6. Kusale zdobył siedem punktów 10,5 lub więcej w swoich pierwszych dziesięciu strzałach w serii klęczącej, aby objąć wczesne prowadzenie w finale.

Z przewagą 1,1 punktu nad Hegg, Kusale rozpoczął pierwszą serię w podatnej i trzeciej serii z niskim wynikiem 9,8, a następnie zajął czwarte miejsce z 10,0, 10,1, 10,2 i 10,8 zajętymi miejscami. W tym momencie prowadził Polak Tomasz Bartnik, a za nim Norwegowie Jon-Hermann Hegg i Serhiy Klush.

READ  Charles H. Skewis | Wiadomości, sport, praca

Ale indyjski strzelec strzelił 10,7, 10,3, 10,4, 10,8 i 10,2 i wskoczył na trzecie miejsce z łącznym wynikiem 207,9. W tym momencie zaledwie 0,8 punktu dzieliło trzecie miejsce Kusale, czwartego Dallingera i piątego Hegga, a kolejne dwie kolejne serie wyłoniły strzelców z siódmego i ósmego miejsca.

Wynik Kusale 52,4 w drugiej podatnej pozycji był trzecim najwyższym wśród ośmiu strzelców i oznaczał, że rozpoczął serię w stójce z niemal bezpiecznej pozycji. Kiedy Bertnik i Kulish prowadzili w pozycji podatnej po zakończeniu serii, a Hegg w pierwszej piątce, Kusale musiał utrzymać swoje miejsce lub co najmniej piąte miejsce po serii stojącej z tymi czterema strzelcami w pierwszej piątce, aby być bezpiecznym w tempie olimpijskim.

Pierwsza seria dla Kusale rozpoczęła się z wynikiem 51,2 i awansowała na drugie miejsce z 259,1 punktu, za 259,9 Kulisha. Ale z Bartnikiem zaledwie 0,1 punktu za nim i Kowalewiczem wspinającym się na czwarte miejsce, Kusale musiał pozostać w rywalizacji i uniknąć pierwszej eliminacji.

Na drugim miejscu Hindus zdobył zaledwie 50,0 pkt., ale po tym, jak Kowalewicz spadł na piąte miejsce, a Hegg na szóste, Kusale zajął trzecie miejsce, za Bartnikiem 0,4 pkt, a Kulish przed Bartnikiem o 2,3 pkt.

W tym momencie Niemiec Maximillian Dallinger i Koreańczyk Jonghyun Kim zostali wyeliminowani, a Hegg był już na liście olimpijskiej, a jeden z polskich strzelców w pierwszej szóstce nie kwalifikujący się do miejsca, Kusale przypieczętował paryską kwotę wraz z Kulishem, Chińczykiem Yukun Liu i jeden z dwóch polskich strzelców.

Z dobrą passą 51,0 Kushale wspiął się na drugie miejsce za Kulishem z 2,5 pkt. Prowadził 0,4 punktu przed trzecim Bartnikiem i 2,6 punktu nad czwartym Heggiem. Ale niska passa 47,5, która obejmowała wynik 8,2 z ostatniego strzału, zapewniła mu czwarte miejsce w finale. Hindus walczył o brązowy medal, a nawet o miejsce w walce o złoty medal, ale dwa strzały w dziewiątkę i ostatni strzał na 8,2 uniemożliwiły mu wygraną w mistrzostwach świata. Kulish zdobył złoto wygrywając 16-6 z Bartnikiem, aby zdobyć złoto.

READ  WTA Roundup: najwyżej rozstawiona Magda Linette rozbiła się w Austin