Connect with us

Gospodarka

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgadzają się na nałożenie na Rosję nowych sankcji za traktowanie lidera opozycji Nawalnego

Published

on

BRUKSELA (AP) – Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się w tym tygodniu na nałożenie nowych sankcji na rosyjskich urzędników w związku z zatrzymaniem lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i wyrazili zaniepokojenie, że moskiewskie władze działają jako 27-narodowy blok.

„Osiągnęliśmy porozumienie polityczne, aby nałożyć środki ograniczające na odpowiedzialnych [Navalny’s] Aresztowanie, wyrok skazujący i prześladowanie ”- powiedział przywódca polityki zagranicznej UE Josep Borrell po przewodniczeniu ich spotkaniu w Brukseli. Nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących sankcji, ale miał nadzieję, że zostaną one zakończone za około tydzień.

Borrell zasugerował, że celem nie będą oligarchowie bliscy prezydentowi Władimirowi Putinowi, jak żądali zwolennicy Nawalnego.

Widzieć: Rosja grozi zerwaniem z Europą, jeśli zostaną nałożone sankcje za traktowanie Nawalnego

Nawalny, 44-letni śledczy ds. Walki z korupcją i najwybitniejszy krytyk Putina, został w zeszłym miesiącu aresztowany w Moskwie po powrocie z Niemiec. Tam przez pięć miesięcy wyleczył się z zatrucia środkami nerwowymi, o które oskarża Kreml. Władze rosyjskie zaprzeczyły temu zarzutowi.

Wcześniej w tym miesiącu sąd skazał Nawalnego na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za naruszenie warunków zwolnienia, mimo powrotu do zdrowia w Niemczech. Werdykt pochodzi z przekonania o defraudacji z 2014 roku, które Nawalny odrzucił jako sfabrykowany.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został umieszczony w szklanej celi podczas procesu w sobotę przed moskiewskim Sądem Okręgowym Babuszkinsky.

kirill kudryavtsev / Agence France-Presse / Getty Images

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł również, że jest to niezgodne z prawem. Aresztowanie i zatrzymanie Nawalnego wywołało falę protestów w całej Rosji.

Władze zareagowały kompleksową akcją i aresztowały około 11 000 osób, z których wiele zostało ukaranych grzywną lub więzieniem na okres od 7 do 15 dni.

„W Radzie panuje wspólny pogląd, że Rosja zmierza ku autorytarnemu państwu i oddala się od Europy” – powiedział dziennikarzom Borrell.

Biorąc pod uwagę oczywistą ścieżkę Moskwy do „konfrontacji i wycofania się”, Borrell powiedział, że blok będzie działał na trzy sposoby: odepchnąć, gdy Rosja łamie prawo międzynarodowe, powstrzymać je, gdy naciska na UE, oraz zająć się kwestiami leżącymi w interesie Europy.

Do tej pory kraje UE były głęboko podzielone w kwestii stanowiska wobec Moskwy. Rosja jest największym dostawcą gazu do UE i odgrywa kluczową rolę w wielu międzynarodowych konfliktach i kluczowych kwestiach, w tym w irańskiej umowie jądrowej oraz konfliktach w Syrii i Libii.

Doniesiono, że amerykańska administracja Bidena, która w pierwszych kilku tygodniach ostro złamała Biały Dom z jego poprzednikiem Trumpem, aby powrócić do bardziej krytycznego spojrzenia na Kreml, liczyła na koordynację odpowiedzi z europejskimi sojusznikami w sprawie Nawalnego, ale było to przygotowanie jednostronnych działań na oddzielnej drodze.

Europejskie Niemcy wagi ciężkiej mają tam silne interesy gospodarcze, w szczególności projekt podwodnego rurociągu NordStream 2, a wiele krajów, w tym Francja, również niechętnie angażuje się w wojnę sankcyjną o Navalny.

Nie przegap: Biden przełamuje ton zaniepokojenia Trumpa wobec Putina podczas pierwszego bilateralnego spotkania z prezydentem Rosji

Zobacz też: Biden mówi, że „Ameryka wróciła” i obiecuje postawić Chiny w obliczu gospodarki w swoim pierwszym przemówieniu na temat polityki zagranicznej jako prezydent

„Potrzebujemy Rosji, aby rozwiązać wiele konfliktów międzynarodowych i będzie to również kwestia, z którą będziemy musieli się uporać: w jaki sposób można utrzymać konstruktywny dialog z Rosją, skoro stosunki między UE a Rosją są z pewnością osiągnięte na niskim poziomie? – powiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Spotkanie odbyło się dwa tygodnie po publicznym upokorzeniu Borrella podczas wizyty w kraju przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rosja wypędziła dyplomatów z Niemiec, Polski i Szwecji i zarzuciła im udział w wiecu poparcia dla Nawalnego.

Borrell dowiedział się o ruchu Kremla za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ta trójka odwzajemniła się deklarując, że rosyjski dyplomata jest „persona non grata”. Początkowo krytyka Borrella wzrosła, ale teraz wydaje się, że zachowanie Ławrowa zjednoczyło Europejczyków, przynajmniej publicznie, w opozycji do prób dalszego podziału przez Moskwę.

„Potwierdziliśmy naszą jedność jako nasz największy atut” – powiedział Borrell. „Jednocześnie musimy zdefiniować modus vivendi, aby uniknąć permanentnej konfrontacji z sąsiadem, który niestety wydaje się być przeciwnikiem”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken dołączył do ministrów podczas części ich spotkania w formie wideokonferencji, przy czym rozmowy te dotyczyły Rosji, ale także Chin. Borrell powiedział, że wymiana była „bardzo, bardzo zachęcająca” i pokazuje chęć Waszyngtonu nie tylko do odnowienia stosunków, ale także do udziału w globalnym przywództwie w sprawie koronawirusa, naprawy gospodarczej, zmian klimatycznych i ochrony wartości demokratycznych.

MarketWatch pomógł.

READ  Polska gospodarka jest silna dzięki różnorodności
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *