Connect with us

Gospodarka

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisują deklarację w sprawie podróży młodzieży

Published

on

Ministrowie edukacji Polski i Izraela podpisują deklarację w sprawie podróży młodzieży

W środę ministrowie edukacji Polski i Izraela Przemysław Czarnek i Yoav Kisch podpisali w Warszawie deklarację w sprawie wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i polskiej w Izraelu.

„Jest to porozumienie, które wydaje się ostatecznie zamykać rozmowy w sprawie readmisji młodzieży izraelskiej do Polski i młodzieży polskiej do Izraela” – powiedział minister Czanek.

Jak zapewnił, porozumienie jest „wzajemne i między partnerami”.

„Potrzebujemy doskonałych relacji między Polską a Izraelem, ale takich, które będą się rozwijać w przyszłości, a te muszą budować młodzi Polacy i Izrael” – powiedział Czarnek.

Jak zaznaczył, w dokumencie znalazł się zapis mówiący o tym, że „młodzi Izraelici, a także młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które tu żyły”, dodając, że „jest to nieprzypadkowo, i to jest odnotowywane w wypowiedziach naszych przyjaciół z Izraela, że ​​przez wieki dwie trzecie ludności żydowskiej mieszkało w Polsce i [the Polish] kończy się pod partycjami”.

„Polska była, jest i zawsze będzie obszarem wolności, także w sensie religijnym” – powiedział polski minister edukacji. „Żydzi z całego świata znaleźli tu miejsce do życia, bo to była przestrzeń wolności, a my chcemy tę przestrzeń wolności kultywować, hodować i przeszczepiać w przyszłość”.

Zapowiedział, że jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest kontakt młodzieży polskiej i izraelskiej.

Młodzież izraelska poznawałaby historię Żydów w Polsce w kontekście szeroko pojętej historii Polski. Podczas swoich podróży zapoznają się także z polską „współczesną gospodarką, współczesną kulturą, współczesnymi tradycjami i współczesną otwartością na przyszłość”.

Jak zauważył Czarnek, pierwszy po przerwie wyjazd młodzieży izraelskiej do Polski. Izraelska młodzież wzięła we wtorek udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu i obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wyraził też przekonanie, że polska młodzież wkrótce pojedzie do Izraela, mówiąc, że „większość [of youths] Ci, którzy są ostatecznie zakorzenieni w chrześcijaństwie, muszą poznać korzenie chrześcijaństwa, a korzenie chrześcijaństwa są tam, w Ziemi Świętej, w państwie Izrael”.

READ  UE toczy doniosłą walkę z Polską. A Wielka Brytania jest po złej stronie | Will Hutton

„Największe znaczenie ma to, co nas łączy, a jest tego więcej niż rzeczy, w których czasami się różnimy, i na pewno łączy nas jedna tragiczna sprawa, jedna dramatyczna sprawa, jaką jest II wojna światowa. Niemcy zaatakowali Polskę, gdzie mieszkali też Żydzi” – powiedział minister Czarnek.

Przeszłość i przyszłość

„Jesteśmy tutaj na znak wzajemnego zrozumienia i pamięci o przyszłości, abyśmy mogli razem pracować w przyszłości” – dodał izraelski odpowiednik Czarneka Yoav Kisch.

Kisch wyraził zadowolenie z podpisania wspólnej deklaracji.

„To dla nas bardzo ważne, żeby edukować naszą młodzież, żeby ją tu sprowadzić, żeby zobaczyła miejsca, w których naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej” – powiedział.

Minister Kisch zaprosił polską młodzież do przyjazdu do Izraela i zobaczenia Ziemi Świętej. Zaprosił też swojego polskiego odpowiednika Przemysława Czarneka.

„Mam wielką przyjemność pokazać państwu nasz kraj w ramach tego, o czym mówi nasza umowa [our] Narody uczą się od siebie nawzajem o swojej wspólnej historii, o swojej przeszłości i o tym, jak ze sobą współpracować. Zawsze jest miejsce na więcej” – powiedział.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *