Connect with us

technologia

Miliony gromadzą się w Telegramie i Signal w miarę narastania obaw o wielką technologię

Published

on

Neeraj Agrawal, rzecznik think tanku zajmującego się kryptowalutami, zazwyczaj z tego korzystał aplikacja Signal do zaszyfrowanych wiadomości Czatuj z kolegami i współpracownikami dbającymi o prywatność. Był zaskoczony w poniedziałek, gdy aplikacja zwróciła jego uwagę na dwóch nowych użytkowników: mamę i tatę.

„Sygnał wciąż świecił wywrotowym blaskiem” – powiedział 32-letni Agrawal. „Teraz moi rodzice są w środku”.

W Telegramie, kolejnej aplikacji do szyfrowania wiadomości, Gavin McInnes, Założyciel skrajnie prawicowej grupy Proud Boys, właśnie ogłosił swój powrót. „Człowieku, od jakiegoś czasu nic tu nie publikowałem” – napisał w niedzielę. „Będę regularnie publikować”.

W zeszłym tygodniu na Twitterze Elon Musk, przedsiębiorca-miliarder, również ważył dwa słowa: „Użyj sygnału”.

W ciągu ostatniego tygodnia dziesiątki milionów ludzi odebrało sygnał i pobrało go telegramTo sprawia, że ​​są to dwie najgorętsze aplikacje na świecie. Dzięki Signal, wiadomości mogą być wysyłane z „szyfrowaniem od końca do końca”, tj. Tylko nadawca i odbiorca mogą odczytać treść. Telegram oferuje pewne opcje zaszyfrowanych wiadomości, ale jest głównie popularny w pokojach rozmów opartych na grupach, w których użytkownicy mogą dyskutować na wiele różnych tematów.

Ich nagły wzrost popularności był napędzany przez szereg wydarzeń w zeszłym tygodniu, które wzbudziły obawy dotyczące niektórych dużych firm technologicznych i ich aplikacji komunikacyjnych, takich jak WhatsApp, którego właścicielem jest Facebook. Firmy technologiczne, takie jak Facebook i Twitter, usunęły tysiące skrajnie prawicowych kont – w tym Prezydent Trump’s – po burzy na Kapitolu. Amazon, Apple i Google też Obcięcie obsługi Parler, sieć społecznościowa popularna wśród fanów pana Trumpa. W odpowiedzi konserwatyści zaczęli szukać nowych aplikacji do komunikacji.

Jednocześnie wzrosły obawy dotyczące prywatności w WhatsApp, o czym przypomnieli użytkownicy w zeszłym tygodniu w wyskakującym powiadomieniu że udostępnia część swoich danych swojej firmie macierzystej. Powiadomienie wywołało falę strachu podsycaną przez wirusowe wiadomości, które fałszywie twierdzą, że Facebook może czytać wiadomości WhatsApp.

READ  Najnowsza aktualizacja firmy Apple wyczerpuje baterie iPhone'a

Rezultatem była masowa migracja, która, jeśli będzie trwać, może osłabić siłę Facebooka i innych dużych firm technologicznych. We wtorek Telegram ogłosił, że w ciągu ostatnich trzech dni dodał ponad 25 milionów użytkowników, co daje ponad 500 milionów użytkowników. Według szacunków Apptopia, firmy zajmującej się danymi aplikacji, Signal dodał prawie 1,3 miliona użytkowników tylko w poniedziałek, po średnio zaledwie 50 000 pobrań dziennie w zeszłym roku.

„Mieliśmy już wiele pobrań” – powiedział we wtorek Pavel Durov, dyrektor generalny Telegramu. „Ale tym razem jest inaczej”.

Carl Woog, rzecznik WhatsApp, powiedział, że ustawienia prywatności użytkowników nie uległy zmianie, a plotki o udostępnianych danych były w dużej mierze bezpodstawne.

„To, co się nie zmienia, to fakt, że prywatne wiadomości do przyjaciół i rodziny, w tym czaty grupowe, są chronione pełnym szyfrowaniem, więc nie możemy ich zobaczyć” – powiedział.

Pojawienie się telegramu i sygnału może umrzeć Debata na temat szyfrowaniaPomaga to chronić prywatność komunikacji cyfrowej ludzi, ale może utrudniać władzom prowadzenie dochodzeń karnych, ponieważ rozmowy są ukrywane.

W szczególności przejście na aplikacje przez skrajnie prawicowe grupy zaniepokoiło władze Stanów Zjednoczonych, z których niektóre próbują śledzić plany potencjalnie brutalnych wieców przed inauguracją prezydenta elekta Josepha R. Bidena Jr. w przyszłym tygodniu lub przed nią.

„Rozprzestrzenianie się zaszyfrowanych platform, na których organy ścigania nie mogą nawet monitorować retoryki, pozwala grupom o złych zamiarach planować za kurtyną” – powiedział Louis Grever, dyrektor Stowarzyszenia Państwowych Agencji Kryminalnych.

Telegram jest szczególnie popularny wśród skrajnie prawicowych ludzi, ponieważ naśladuje media społecznościowe. Po tym, jak Facebook i Twitter ograniczyły Trumpa do swoich usług w zeszłym tygodniu, a inne firmy zwróciły się o pomoc do Parlera, prawicowe grupy na Parler i inne poboczne sieci społecznościowe zamieściły linki do nowych kanałów Telegramu i zachęciły ludzi do dołączenia do nich.

READ  Stripe nabywa Bouncer i integruje uwierzytelnianie swojej karty z radarowym narzędziem do wykrywania oszustw TechCrunch

W cztery godziny po tym, jak Parler wyszedł z trybu offline w poniedziałek, grupa Proud Boys zyskała ponad 4000 nowych obserwujących w Telegramie.

„Nie ufaj Big Tech”, przeczytaj wiadomość w grupie Proud Boys na Parler. „Musimy znaleźć bezpieczniejsze pokoje”.

Na Signal, milicja z Florydy poinformowała w poniedziałek, że organizuje swoje rozmowy w małych czatach między miastami, ograniczonych do kilkudziesięciu osób naraz, według New York Times. Ostrzegali się nawzajem, aby nie wpuszczać nikogo, kogo nie znali osobiście, aby policjanci nie szpiegowali ich rozmów.

Zalew użytkowników Telegrama z siedzibą w Dubaju i Signal z Doliny Krzemowej wykracza daleko poza amerykańskie prawo. Pan Durov powiedział, że 94 procent z 25 milionów nowych użytkowników Telegrama pochodziło z Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dane z Apptopia pokazały, że chociaż Stany Zjednoczone były głównym źródłem nowych użytkowników Signal, liczba pobrań obu aplikacji wzrosła w Indiach, Indonezji, Meksyku, Brazylii i innych krajach.

Obawy o politykę prywatności WhatsApp zwiększyły popularność Telegrama i Signal. Kiedy to było Brak znaczących zmian w obsłudze danych użytkowników przez WhatsAppUżytkownicy natychmiast zinterpretowali informację o prywatności aplikacji z zeszłego tygodnia, aby infiltrować wszelkiego rodzaju dane osobowe – takie jak osobiste dzienniki czatów i połączenia głosowe – i udostępniać te dane firmom.

WhatsApp szybko powiedział, że ludzie się mylili i że nie widzi niczego w zaszyfrowanych czatach i połączeniach. Ale było za późno.

„Teraz wydaje się, że cały świat rozumie, że Facebook nie tworzy dla nich aplikacji, aplikacji Facebooka dla ich danych” – powiedziała Moxie Marlinspike, założycielka i dyrektor generalna Signal. „Potrzeba było tego jednego małego katalizatora, aby doprowadzić wszystkich do skrajności zmian”.

Niektórzy światowi przywódcy zachęcali również ludzi do dołączania do nich w aplikacjach. W niedzielę na Twitterze prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora z Meksyku opowiedział o swojej nowej grupie telegramów. W środę liczyła prawie 100 000 członków.

Eli Sapir, dyrektor wykonawczy Apptopia, powiedział, że chociaż WhatsApp spełnił obawy ludzi dotyczące gromadzenia danych na Facebooku, WhatsApp w rzeczywistości wykorzystuje bezpieczniejsze szyfrowanie niż Telegram. „To jak przejście z czegoś bogatego w cukier na syrop kukurydziany” – powiedział, dodając, że Signal był najbezpieczniejszy z całej trójki.

Meyi Alabi, lat 18, studentka z Ibadan w Nigerii, powiedziała, że ​​była zaskoczona w tym tygodniu, kiedy jej matka zaprosiła ją do Signal. Jej matka pobrała aplikację za namową znajomego, który martwił się o WhatsApp.

„Byłam zszokowana, ponieważ dostała to przede mną” – powiedziała. „Zwykle mówimy rodzicom o nowych aplikacjach. Teraz nagle zostajemy poinformowani. „

Pan Agrawal, pracownik kryptowaluty, powiedział, że jego rodzice od dawna aktywnie uczestniczą w kilku czatach grupowych WhatsApp z przyjaciółmi ze studiów i krewnymi w Indiach. Powiedział, że powiedzieli mu, że dołączyli do Signal, aby śledzić wiele czatów, które się tam przeniosły, ponieważ niektórzy uczestnicy byli zaniepokojeni nową polityką WhatsApp.

Powiedział, że wie, że niebezpieczeństwa wynikające z polityki WhatsApp są wyolbrzymione, ale duża część opinii publicznej nie rozumie, w jaki sposób przetwarzane są ich dane.

„Słyszą te ważne rzeczy – udostępnianie danych, Facebook, ochrona danych” – powiedział Agrawal – „i to wystarczy, aby powiedzieć, że muszę od tego uciec”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *