Connect with us

Świat

Mikrokropelki aerozolu nie są zbyt skuteczne w przenoszeniu koronawirusa

Published

on

Fizycy i lekarze z Instytutu Van der Waalsa-Zeemana na Uniwersytecie w Amsterdamie wykorzystali technologię laserową do pomiaru rozkładu kropelek uwalnianych, gdy ludzie mówią lub kaszlą. Badani mówili lub kaszleli w kierunku wiązki lasera. Do tworzenia mikrokropelek aerozolu wykorzystano również dyszę strumieniową. Umożliwiło to naukowcom zmierzenie sposobu rozprzestrzeniania się kropelek i prawdopodobieństwa przenoszenia SARS-CoV-2.

Modelowanie wykazało, że najmniejsze kropelki, które utrzymują się najdłużej, nie rozprowadzają dobrze wirusa.

Jeśli ktoś wejdzie do skażonego pokoju kilka minut po tym, jak nosiciel COVID-19 kaszle z łagodnymi objawami, prawdopodobieństwo infekcji jest według naukowców „raczej niskie”. Jest jeszcze niższa, jeśli ta osoba tylko mówi.

„Chociaż trwałe mikrokropelki z pewnością nie są wolne od ryzyka ze względu na ich mały rozmiar, zawierają one mniej wirusów niż większe kropelki, które powstają, gdy ktoś kaszle, mówi lub kicha bezpośrednio na nas” – powiedział prof. Daniel Bonn, jeden z autorów i dyrektor instytutu .

„Zgodnie z obecnym stanem wiedzy w przypadku aerozoli wchodzenie do dobrze wentylowanych nowoczesnych budynków, takich jak lotniska, stacje kolejowe, biura itp., Jest stosunkowo bezpieczne” – powiedział Bonn.

– Nowoczesna wentylacja zapewnia, że ​​ryzyko zanieczyszczenia aerozolami nie jest zbyt duże. Ilość wirusa w maleńkich kropelkach jest stosunkowo niewielka, co oznacza, że ​​staje się on niebezpieczny, jeśli spędzasz stosunkowo długi czas z osobą zakażoną w słabo wentylowanym pomieszczeniu lub po tym, jak zarażona osoba tam kaszle ”- dodał.

Jak pisze prof. W Bonn badania potwierdzają skuteczność noszenia masek, dystansu społecznego i innych środków pozwalających uniknąć większych upadków. – Są tak duże, że spadają na ziemię około trzech stóp od twoich ust – powiedział.

– Chcąc zminimalizować ryzyko infekcji, nie tylko musisz zachować odległość 1,5 metra, ale także zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym się znajdujesz. I umyj mi ręce, dodał.

READ  Atak terrorystyczny w Wiedniu. Najświeższe informacje przekazał szef austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Przeczytaj także:
Francja: Macron ogłosił kolejną blokadę od piątku
Przeczytaj także:
Szefowa Komisji Europejskiej mówiła o protestach feministycznych w Polsce. „Łatwo stracić postęp”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *